Sofy: czerwony

3 Produkty

Czerwona sofa odważnym i oryginalnym rozwiązaniem w aranżacji

Bardzo odważnym i oryginalnym rozwiązaniem w aranżacji pokoju dziennego jest czerwona sofa. Może być ona jedynym mocnym akcentem w pomieszczeniu lub wchodzić w relacje z innymi elementami wyposażenia. Oto kilka praktycznych porad, jak sprawić, by czerwona kanapa stała się niezwykłą dekoracją pokoju oraz w dobrym stanie służyła przez wiele lat. Wygodna, piękna sofa to marzenie każdego domatora. Nie ma przecież nic przyjemniejszego niż błogi relaks w objęciach poduszek. Wybierając najlepszy model kanapy do konkretnego wnętrza należy zwrócić uwagę na wiele aspektów: jej rozmiar, funkcje dodatkowe, rodzaj obicia, a także kolor.

Czerwona sofa – funkcjonalność

Słowo „kanapa” pochodzi od łacińskiego wyrażenie „canopeum”, które oznacza łoże z moskitierą. Meble tego typu pojawiły się na salonach około XVII wieku i miały postać szerokiego, trzy- lub czteroosobowego fotela. Jej pierwowzorem była zaś popularna wśród ubogich ludzi drewniana skrzynia do siedzenia, zwana cassapanca. Obecnie projektanci prześcigają się, by nadać kanapie nowoczesny wygląd i funkcjonalny charakter. Najnowsze trendy nakazują zaś, by była ona jak najbardziej wyrazista i przyciągająca uwagę. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się czerwona kanapa.

Wybierając czerwoną kanapę, należy zastanowić się, jak duży jest salon, w którym ma stanąć oraz jakie dodatkowe funkcje powinna posiadać. W niewielkich salonach, gdzie nie można sobie pozwolić na duże meble, sprawdzi się dwu- lub trzyosobowa czerwona sofa z niskim oparciem. W przestrzennych pomieszczeniach czerwona kanapa może mieć postać narożnika z wygodnym podłokietnikami. Jeżeli czerwona kanapa ma także służyć do spania (np. jeśli do domu zawitają goście), najlepiej zdecydować się na model rozkładany i z wbudowaną skrzynią n pościel.

Czerwona sofa: funkcja dekoracyjna

Aspektem, który wpływa przede wszystkim na walory dekoracje, ale także praktyczne czerwonej kanapy lub sofy, jest rodzaj obicia. Czerwona kanapa z naturalnej lub sztucznej skóry to doby wybór dla rodzin, w których znajdują się dzieci lub zwierzęta. Będzie ona bowiem łatwa do utrzymania w czystości – bez problemu można z niej wycierać rozlane napoje lub odkurzać psią sierść. Innym rozwiązaniem jest sofa obita tkaniną. Najczęściej spotykane są te z tapicerką wykonaną z weluru lub lnu z domieszką wełny, bawełny bądź poliestru. Tego typu czerwona kanapa będzie charakteryzowała się dużą odpornością na wytarcia.

Aby czerwona kanapa była meblem ozdobnym, należy mądrze wkomponować ją w ogólny wystrój kolorystyczny pomieszczenia. Kolor czerwony jest mocny i intensywny, dlatego lepiej zrezygnować z innych tego typu elementów wyposażenia. Czerwony świetnie komponuje się z barwami chłodnymi: bielą, beżem, szarością, błękitem, ale także świeżymi odcieniami oliwki, żółci i pomarańczy. Na kanapie mogą więc znaleźć się dekoracyjne poduszki utrzymane w tej tonacji. Należy też pamiętać, że kolor ścian powinien być w takiej sytuacji utrzymany w neutralnych barwach – w innym wypadku pokój może nabrać aranżacyjnego chaosu.

Czerwona kanapa do wnętrz w różnych stylach

Czerwona kanapa to mebel, który pasuje do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Należy jedynie odpowiednio dobrać jej design.

  • Styl glamour – charakteryzuje się obecnością najwyższej jakości materiałów, luksusowych dodatków i ekskluzywnych mebli. W tego typu salonie sprawdzi się czerwona kanapa obita elegancką naturalną skórą.
  • Styl klasyczny – harmonijny, komfortowy i bardzo dekoracyjny. Do wnętrz klasycznych będzie pasować pikowana czerwona kanapa na lekko wygiętych nóżkach, stylizowana nieco na meble ludwikowskie.
  • styl art deco – inspiruje się najmodniejszymi trendami lat ubiegłych, jest jednocześnie wygodny i dekoracyjny, funkcjonalny i pełen przepychu. Świetnie podkreśli go czerwona kanapa w kształcie ust, wykonana na wzór mebla zaprojektowanego przez Salvadora Dalego.

Czerwona sofa a aranżacja salonu

Stolik kawowy to najprostszy sposób na stworzenie oryginalnej aranżacji. Warto zdecydować się na designerski mebel, który ożywi całe wnętrze. Jego kolor może być dopasowany do całego wnętrza, stolik może jednak stanowić również interesujący akcent barwny.

Kanapa powinna stanąć na przeciwko jakiegoś charakterystycznego punktu w salonie. Najczęściej będzie to telewizor, można jednak zorganizować strefę wypoczynkową również na przeciwko szczególnie efektownej komody lub ściany ozdobionej pięknym obrazem. Wypoczywając, warto zatrzymać wzrok na ulubionych dekoracjach.

W salonie urządzonym w stylu klasycznym aranżacyjne centrum będzie stanowił zwykle kominek. Osoby ceniące wyrafinowane stylizacje o nieco bardziej luksusowym charakterze mogą zrezygnować tu z klasycznej, dużej kanapy na rzecz dwóch mniejszych sof, ustawionych symetrycznie po obu stronach kominka. Idealnym wyborem będą modele przypominające tradycyjne, ludwikowskie meble z epoki. Mile widziane są kabriolowe nóżki, pluszowe lub haftowane obicia i delikatnie rzeźbione oparcia. Czerwona sofa to idealne uzupełnienie salonu w stylu klasycznym jaki nowoczesnym