Meble do jadalni

760 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Sposoby na małą jadalnię

Są jednak tacy, którym widok z salonu na najpiękniejszą nawet kuchnię i jadalnię będzie zawsze przeszkadzał. Nie w każdym mieszkaniu można też pozwolić sobie na wygospodarowanie przestrzeni ze stołem na kilkanaście osób. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z jadalni. Czasem wystarczy niewielkie osobne pomieszczenie lub wydzielenie miejsca na nieduży stół. Przede wszystkim mała jadalnia powinna charakteryzować się jasnymi kolorami – te ciemniejsze mogą przytłoczyć oraz dodatkowo zmniejszyć i tak nieduże już pomieszczenie. Mile widziane są wszelkie odcienie bieli, beżu, jasne szarości, delikatne żółcienie, błękity i zielenie. Sprawdzą się lekkie, wielofunkcyjne meble. Zrezygnujmy z dużego prostokątnego stołu, odpowiedniejszy będzie okrągły lub owalny, najlepiej rozkładany, który, na co dzień zajmuje mniej miejsca. Można postawić go w rogu pomieszczenia, a przy nim składane, albo sztaplowane krzesła. Sprytnym rozwiązaniem są również blaty stołowe chowane w szafkach lub ścianie. W małej jadalni świetnie będą się prezentować przeszklone półki (najlepiej w wersji wiszącej, aby nie zajmować tak cennej powierzchni).

W jakim stylu zaaranżować modną jadalnię?

Dekoratorzy wnętrz polubili styl skandynawski. Charakteryzuje się on prostotą i naturalnością. Dominują jasne barwy i surowe materiały. W jadalni w stylu skandynawskim powinien się znaleźć masywny stół z litego drewna oraz krzesła, które niejednokrotnie stanowią atrakcyjną dekorację pomieszczenia. Często są to designerskie meble, wykonane z tworzyw sztucznych, drewna, metalu lub skóry. Popularnym siedziskiem na Północy jest ława. Prosta, wykonana z jednego pnia drzewa, często z wygodnym oparciem i praktycznym schowkiem pod siedzeniem. Doskonale prezentować się na niej będą owcze skóry lub lniane poduszki.

Ci, którzy wolą bardziej sielskie klimaty powinni zdecydować się na jadalnię w stylu prowansalskim. Najlepiej urządzić ją klasycznymi meblami kuchennymi o delikatnie zdobionych frontach i płynnych liniach. Mile widziane są typowe dla francuskiego wzornictwa kabriolowe nóżki oraz subtelne ażury i rzeźbione zdobienia. Na honorowym miejscu powinien stanąć duży, drewniany stół. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest też stary lub stylizowany na stary drewniany kredens, w którym znajdzie się miejsce na domową kolekcję porcelany i antyczne bibeloty.

W każdej jadalni, niezależnie od stylu, bardzo ważne jest oświetlenie. To ono buduje nastrój we wnętrzu. Nad stołem jadalnianym powinna znaleźć się lampa z dużym kloszem, ale niewykraczającym poza jego szerokość. Nie wolno również zawieszać klosza zbyt nisko, ponieważ otrzymamy niekorzystne, punktowe oświetlenie. Obszerny prostokątny stół będzie dobrze wyglądał pod rzędem trzech identycznych modeli lamp. Ważny jest właściwy dobór koloru żarówek. Potrawy najlepiej zaprezentują się w blasku halogenów dających ciepły odcień światła.Jadalnia to pomieszczenie, w którym szczególnie należy uważać z barwnymi kloszami, ponieważ mogą one nieapetycznie zmienić kolor serwowanych dań.

Odkryj nasz szeroki asortyment mebli do jadalni na WestwingNow i kup swój ulubiony model!