Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Tapety: biały

3 Produkty

Białe tapety od dawna zdobią nasze ściany

Żeby jednak były prawdziwą ozdobą, należy trafnie dobrać je do wystroju wnętrza i poprawnie założyć jedną na drugą. Aranżacje tonące w bieli wydają się świeże, przestronne i pełne światła. Białe ściany bardzo wzmacniają ten pożądany efekt. A gdyby tak zamiast farby użyć innej dekoracji? Doskonałą alternatywę stanowi biała tapeta. Może być gładka albo chropowata, jednolita kolorystycznie bądź pełna wielu odcieni lub zróżnicowana strukturalnie. Nowoczesne białe tapety produkowane są głównie z dwuwarstwowego papieru lub winylu. Świetny efekt dekoratorski zapewnia też fantazyjna raufaza. Gdy znudzi się biel, można ją szybko i łatwo pomalować na inny kolor. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o białej tapecie.

Różne efekty dekoratorskie

To, jakie materiały zostały użyte do produkcji tapety, wpływa nie tylko na jej jakość, lecz także pożądany efekt dekoratorski.

  • Białe tapety papierowe – warto zawsze wybierać tapety dwuwarstwowe, ponieważ są o wiele solidniejsze. Papier może być gładki albo efektownie tłoczony i pokryty ozdobnymi ornamentami. Taka biała tapeta stanowi dobry wybór do salonu, sypialni bądź przedpokoju. Ma też jedną wielką zaletę: niska cena.
  • Biała tapeta winylowa – jeśli zewnętrzna, dekoracyjna strona jest wykonana z cienkiego, gładkiego winylu, tapetę można regularnie czyścić. Winyl wyróżnia się dużą odpornością na wilgoć, dlatego wykonane z niego tapety sprawdzają się jako praktyczne dekoracje kuchenne i łazienkowe. Bardziej puszysty, tak zwany spieniony winyl jest mniej wodoodporny, ale wyróżnia się efektowną fakturą oraz doskonale maskuje nierówności ściany. Dobrze więc wybierać go do salonu czy sypialni.
  • Biała tapeta raufaza – dwie warstwy papieru połączone są z drewnianymi wiórkami. Dzięki temu uzyskuje się charakterystyczną, chropowatą fakturę. Raufazę można wielokrotnie malować, co jest cenne w sytuacji, gdy znudzi się biały kolor.
  • Warto wybierać tapety na fizelinie – są łatwe w montażu, a fizelina stanowi uniwersalny podkład pod kolejną tapetę, jeśli obecna się opatrzy.

Białe tapety do wnętrz klasycznych

Tłoczona biała tapeta stanowi dobry wybór do każdej aranżacji klasycznej, gdzie gładkie białe ściany już nieco się opatrzyły. W jakich wnętrzach najlepiej się sprawdza? Pierwsza odpowiedź to skąpane w bieli aranżacje prowansalskie. Warto do nich wybierać tapety o ciekawszych fakturach. Może to być papier, na którym wytłoczono misterne ornamenty albo motywy roślinne. Wystrój prowansalski świetnie ożywia raufaza.

Gra różnych odcieni bieli na tapecie dynamizuje wnętrze i dodaje mu elegancji. Designerzy czerpią inspiracje ze szlachetnych tkanin dekoracyjnych, takich jak jedwabny żakard. Dlatego białą tapetę dobrze jest uzupełnić o eleganckie akcesoria, takie jak bogato zdobione zasłony, poduszki i narzuty. Do wnętrz shabby chic, pokrewnych prowansalskim, warto wybierać tapetę z motywami kwiatowymi.

Białe tapety nowoczesne

W aranżacjach nowoczesnych znakomicie sprawdzają się proste, ale pomysłowe rozwiązania. Te wymagania spełniają współczesne efektowne tapety tonące w bieli.

  • Styl skandynawski – każda biała tapeta o ciekawej fakturze stanowi doskonały wybór. Warto zdecydować się na taką, którą imituje ceglaną ścianę bądź białą boazerię. Jest to rozwiązanie, które świetnie dynamizują i odświeża wystrój.
  • Nowoczesny glamour – najlepiej wybierać gładkie, połyskujące tapety, ale dekorowane subtelnymi ornamentami. Tworzą one udany duet z szykownymi meblami oraz dodatkami, a przy okazji wprowadzają do wnętrza więcej światła.
  • Styl modern – godna polecenia jest tapeta, w której pojawiają się różne odcienie bieli tworzące geometryczne wzory. Pionowe pasy podwyższą optycznie wnętrze, a kratka czy zigzag wprowadzą do niego subtelną porcję harmonii.

Klejenie tapety krok po kroku

Zanim przystąpisz do przyklejania tapety, upewnij się, czy ściana jest równa i gładka. Wszelkie dziury i pęknięcia należy zasklepić masą szpachlową. Kiedy wyschnie, jej nadmiar można usunąć za pomocą papieru ściernego. Kolejna czynność to gruntowanie. Dzięki niemu tapeta zyska lepszą przyczepność. Od zabiegu należy odczekać 24 godziny.

W międzyczasie warto wymierzyć ścianę i przygotować pasy tapety. Należy pamiętać, aby na każdym zostawić zapas o długości 4 cm. Finalnie nadmiar tapety wycina się nożem do papieru. Przed przystąpieniem do klejenia konieczne jest narysowanie na ścianie tak zwanej linii bazowej. Od niej zaczyna się klejenie pasów tapety.

Rozrobiony według instrukcji klej należy nakładać na tapetę pędzlem o krótkim włosiu. Podczas klejenia pasa do ściany jego jedna krawędź musi dotykać linii bazowej, druga wychodzić nieco poza narożnik ściany. Uwaga na powietrze gromadzące się pod tapetą! Aby usunąć nieestetyczne bąbelki, należy użyć miękkiego wałka.

Biała tapeta różne ma oblicza, a biel nigdy nie jest nudna! Dlatego warto ją bez obaw wprowadzać do wszystkich aranżacji. Umiejętnie dobrana tapeta zamienia dom w krainę designerskiego szyku. Zajrzyj na WestwingNow i nadaj szyku wnętrzu z białą tapetą.

Odkryj naszą szeroką gamę białych tapet na WestwingNow i kup swój ulubiony model!