Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Obrazy i grafiki z metalu

  13 Produkty

  Nowoczesna sztuka w domu - obrazy i grafiki z metalu

  Obrazy i grafiki z metalu nie są jeszcze zbyt popularne we wnętrzach, jednak warto wiedzieć, że metaloplastyka, czyli sztuka artystycznej obróbki metali, znana jest człowiekowi od tysiącleci. Starożytni Grecy chętnie tworzyli dzieła sztuki ze złota, srebra, miedzi, żelaza i brązu. Stosowali metaloplastykę do wyrobu masek i dekoracyjnej zastawy stołowej, ozdabiania tarcz, zbroi i mieczy. Zwolennikiem wykorzystywania metalu jako tworzywa artystycznego był sam Fidiasz. Rzeźby, na przykład z brązu, były nieporównanie tańsze od tych wykuwanych w kamieniu, przez co znacznie częściej znajdowały się w prywatnych kolekcjach. Dziś o tym, jak bardzo dekoracyjnym materiałem może być metal, nie trzeba nikogo przekonywać.

  Od miedziorytu do kutego metalu – obrazy i grafiki z metalu

  Obrazy z metaloplastyki mają bardzo długą, kilkusetletnią historię. Za najstarszą technikę graficzną na metalu uznaje się miedzioryt. Pierwsze dzieła powstałe w ten sposób pochodzą z XV wieku. Rysunek wykonywano rylcem na wypolerowanej płycie miedzianej, pokrywano farbą, a następnie odbijano na papierze. W ten sposób powstawały ryciny, które pojawiały się w dawnych książkach i prasie. Miedziorytem zajmowali się wybitni artyści epoki nowożytnej, w tym między innymi Andrea Mantegna i Albrecht Dürer. Współczesne obrazy z metaloplastyki nawiązują do tej dawnej techniki zdobniczej. Efektowne dekoracje powstają między innymi z miedzi, mosiądzu, cyny i kutego metalu. Stanowią nietuzinkowy pomysł na ozdoby z artystyczną duszą.

  Obrazy z metalu – śladami starożytnych

  Wiele technik, znanych już w starożytności, z powodzeniem wykorzystywana jest przez współczesnych rękodzielników, specjalizujących się w artystycznej obróbce metalu. Oto kilka z nich:

  • wire-wrapping – sztuka zaginania drutu, która pozwala tworzyć z niego atrakcyjne formy. Znana była już ludowi Sumerów, około 2 tysięcy lat przed naszą erą.
  • repusowanie – technika wybijania na zimno wgłębień w blasze tak, by po drugiej stronie powstały wypukłe wzory.
  • puncowanie – wybijanie punktowych wgłębień za pomocą tak zwanej puncy, czyli stalowego narzędzia o hartowanej głowicy z naniesionym wypukłym motywem lub znakiem.
  • cyzelowanie – praca nad ostatecznym wykończeniem powierzchni przedmiotu poprzez usunięcie naddatków metalu, wygładzenie nieozdobionych miejsc oraz dopracowanie finalnego kształtu przedmiotu.
  • grawerowanie – tworzenie ornamentów na powierzchni metalu.

  Za pomocą wskazanych technik można uzyskiwać najróżniejsze formy artystyczne, w tym tak nietypowe jak obrazy i grafiki z metalu. Metalowe dekoracje ścienne mogą zostać wykorzystane w różnych aranżacjach, najbardziej jednak pasują do stylów mniej tradycyjnych.

  Obrazy z metalu – niecodzienna dekoracja

  Obrazy i grafiki z metalu będą idealną ozdobą wnętrz w stylu industrialnym. W tej stylistyce metal powinien być tworzywem dominującym. Z niego zbudowane są schody i rusztowania w loftach. Częstymi elementami wystroju industrialnych wnętrz są stoły, krzesła lub szafy z metalu. Oszczędność barw i ich chłodna tonacja mają iść w parze z otwartością przestrzeni. Metal, o ile nie jest to złoto, kojarzy się z oszczędnością, chłodem, nienarzucającą się elegancją. Modernistyczne obrazy z metalu w formie płaskorzeźb do wnętrz w stylu industrialnym będą pasować doskonale. Na rynku sztuki wybór w tym względzie jest ogromny. Wyjątkowo zaprezentują się akty, abstrakcje, arabeski lub kompozycje kwiatowe za szkłem. Interesującą propozycją są również obrazy z metalu patynowane, czyli postarzane specjalną techniką.

  Chcąc wprowadzić obrazy i grafiki z metalu do bardziej przytulnych wnętrz, warto wybrać takie, na których metal łączy cię z elementami kolorowej ceramika, bursztynem lub innymi kamieniami. Obrazy z metalu przypadną też do gustu tym, którzy cenią orientalne inspiracje. Oprawione w ramy płaskorzeźby przedstawiające indyjskie słonie lub postacie hinduistycznych bogów znajdą miejsce we wnętrzach zaaranżowanych w stylach orientalnym i etno.

  Obrazy i grafiki z metalu – trochę inaczej

  W ostatnich latach modne stały się obrazy drukowane na blasze. Często są to reprodukcje portretów ikon światowego kina lub starych reklam. Widnieją na nich pin-up girls, stare samochody, produkty spożywcze, przedmioty codziennego użytku lub reklamowe hasła z minionych epok. Miewają tłoczone, wypukłe napisy lub inne elementy. Takie obrazy i grafiki z metalu nadają się do przestrzeni mniej oficjalnych, podkreślają jej przytulny i niezobowiązujący charakter. Obrazy z metalu w tej formie mają wyglądać jak wiekowe szpargały znalezione na strychu. Idealnie pasują do wnętrz w stylu shabby chic, w którym tak bardzo ceni się wszystko co stare lub chociaż postarzane.

  Warto poszukiwać nietypowych rozwiązań artystycznych i oryginalnych prac utalentowanych rękodzielników. Każde dzieło sztuki uczyni wnętrze wyjątkowym. Jeśli ktoś chce wnieść do swoich pomieszczeń trochę stylu shaby chic powinien zdecydować się na obrazy i grafiki z metalu

  .