Półki szklane nie są dla nikogo nowością, jednak regały ze szkła w mieszkaniu były do niedawna rzadko spotykane. Unikano tego materiału w obawie przed jego kruchością i pozornym brakiem trwałości. Teraz to się zmienia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odpornego szkła, z którego można wyrabiać meble, nic więc dziwnego, że jest ono surowcem coraz chętniej wykorzystywanym we współczesnych aranżacjach wnętrz. Oczywiście trudno się nie zgodzić z tym, że do uszkodzenia szklanych elementów często potrzeba niewiele, jednak ich przemyślane rozmieszczenie to klucz do bezpieczeństwa i trwałości. Eleganckie regały ze szkła lub półki szklane do łazienki, salonu, biura lub nawet sypialni wnoszą do wnętrz nowoczesność, blask i wrażenie lekkości. Ponadto szklane meble idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń – odpowiednio wyeksponowane i podświetlone pomagają optycznie je powiększyć.
Szklane meble wyglądają lekko i minimalistycznie. Warto wykorzystać tę ich cechę w małych pomieszczeniach. Na przykład nieduży regał ze szkła w łazience będzie nie tylko modnym elementem wyposażenia, lecz również bardzo praktycznym i przydatnym. Warto tylko zwrócić uwagę na to, by półki szklane nie były w ciemnym kolorze, który może zaburzyć aranżację. Natomiast przezroczyste, matowe lub mleczne świetnie spełnią swoje funkcje. Wprawdzie regały ze szkła, jak i inne meble z tego materiału, są wykonywane z trwałego i bezpiecznego szkła, warto wiedzieć, jakie jego rodzaje są dostępne na rynku.
Szkło może być laminowane lub hartowane. Laminowanie polega na sklejeniu dwóch lub większej liczby tafli, w efekcie czego powstaje materiał bardzo trwały i bezpieczny. Hartowanie z kolei polega na nagrzaniu szkła do bardzo wysokiej temperatury (630-640 °C) i oziębieniu w strumieniu sprężonego powietrza. Proces ten podnosi odporność na uderzenia oraz wytrzymałość mechaniczną. Szkło hartowane może być zarówno przezroczyste, jak i matowe, zaś laminowane jest zawsze nieprzezroczyste.
Na rynku jest też szkło kolorowe typu lacobel. Otrzymuje się je w efekcie lakierowania na wybrany kolor jednej z tafli. Tego typu szkło może też być ozdobione różnymi wzorami. Szkło lacobel występuje również w wersji hartowanej.
Wybierając półki szklane do danego pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na to, gdzie mają być zawieszone. Półka szklana powinna mieć odpowiedni wymiar - nie może zawadzać w przeznaczonym na nią miejscu, w przeciwnym razie domownicy będą ją potrącać lub niechcący w nią uderzać.
Ważnym elementem są również uchwyty, na których będą zawieszone. Najlepszym rozwiązaniem są te wykonane ze stali nierdzewnej, które podkreślą nowoczesność aranżacji. Są również odporne na działanie wilgoci, więc bez obaw można zamontować je w łazience. W zależności od kolorystyki aranżacji można zdecydować się na okucia w kolorze srebrnym lub pozłacane.
Półki szklane mogą być również podświetlane żarówkami LED umieszczonymi na specjalnej listwie. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie do niedużych pomieszczeń, gdzie dochodzi mało światła, na przykład garderoby lub łazienki.
Regały ze szkła i półki szklane mają swój urok i świetnie będą się prezentować we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, a także w aranżacjach loftowych – warto się przekonać do takich mebli.