Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Półki ścienne z drewna — tak proste i tak popularne, że zdaje się, iż istniały zawsze.

Półki ścienne z drewna są podobno bliskimi kuzynami etażerek, które upowszechniły się w XVIII-wiecznej Francji. Służyły do eksponowania nie tylko książek, ale także bibelotów i innych miłych dla oka przedmiotów. Półki wiszące mają się dobrze do dziś. Ich budowa jest prosta i pozwala zaoszczędzić w pomieszczeniu dużo miejsca — to dlatego tak dobrze sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach. Są też doskonałą dekoracją ścian. Obecnie projektuje się półki ze szkła, metalu i tworzyw sztucznych, ale klasyczne półki drewniane nigdy nie wychodzą z mody.

Półki ścienne z drewna sosnowego jako dopełnienie wystroju

Półka sosnowa będzie dobrze prezentować się zarówno jako samodzielny element wnętrza, powieszona na ścianie lub jako część większej meblościanki. Półka sosnowa wykonana z surowego drewna wygląda bardzo efektownie we wnętrzach urządzonych z prostotą. Dobrze komponuje się z białymi ścianami oraz w otoczeniu dodatków również wykonanych z naturalnych materiałów. Dużą zaletą półki jest to, że jej wygląd może w prosty sposób ulec zmianie dzięki bejcowaniu lub lakierowaniu na określony kolor. Daje to możliwość szybkiego dostosowania wyglądu półki do reszty aranżacji.

Dlatego warto wybrać półki ścienne z drewna sosnowego?

Drewno sosnowe jest polecane dla alergików z powodu swojej elektrostatyczności. Inną cechą drewna sosnowego jest jego higroskopijność, dzięki której drewno utrzymuje w równowadze poziom wilgotności w powietrzu. Dodatkowo jasnożółty kolor drewna ociepla wnętrze. Decydując się na zakup półki ściennej z drewna należy uwzględnić to, jakie przedmioty zostaną na niej umieszczone. Półka sosnowa, na której umieszczone zostaną książki, powinna posiadać odpowiednią szerokość, wysokość i głębokość w zależności od tego, jakie wymiary będą mieć stojące na niej książki. Na wysokość półki należy zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku, gdy półka sosnowa ma posiadać listwę zamykającą od góry. Jeśli półka sosnowa ma być elementem eksponującym drobne przedmioty takie jak zdjęcia w ramkach, różnego rodzaju pamiątki przywiezione z podróży, listwa może być cieńsza, a głębokość nie musi być tak duża.

Półki ścienne z drewna dębowego w różnych wersjach

Wymiary i formę półki dębowej warto wybierać odpowiednio do wielkości pomieszczenia, a także stylu aranżacyjnego. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowi prosta, długa półka dębowa. Wystarczy zamocować ją na solidnych wspornikach, by udźwignęła najcięższe tomy i czasopisma w salonie albo zastawę porcelanową i inne akcesoria w jadalni. Ciekawym połączeniem klasycznego materiału z nowoczesnym designem jest półka dębowa kwadratowa. Umieszczając kilka takich modeli blisko siebie, można stworzyć ciekawą kompozycję ścienną. Półki kwadratowe z chęcią przejmą funkcję regału ściennego. Równie dobrze można na nich eksponować ulubione zdjęcia, dekoracje czy pamiątki z podróży. Z drewna dębowego powstają także geometryczne „łamańce”, czyli długie półki o dynamicznych formach.

Półka dębowa w aranżacji

Ciepły odcień naturalnego drewna ma świetne walory dekoracyjne. Dlatego półka dębowa doskonale sprawdza się w wielu aranżacjach:

  • Styl klasyczny i modern classic – jeśli tylko w aranżacji pojawiają się akcenty w stylu klasycznym, półka dębowa doskonale wpisze się w taki wystrój. Do wnętrza modern classic pasują półki o gładkich, lakierowanych powierzchniach. Półki kwadratowe mogą być dodatkowo podświetlane diodami LED.
  • Styl skandynawski – wszelkie detale z naturalnego drewna świetnie sprawdzają się w aranżacji skandynawskiej. Warto wybierać półki z jaśniejszych gatunków dębu.
  • Styl kolonialny – głęboka, elegancka barwa drewna dębowego doskonale komponuje się z meblami skórzanymi, takimi jak sofy i fotele chesterfield, a także wykonanymi z ciemnego drewna egzotycznego.

Montaż półki ściennej z drewna

Nie na każdej ścianie można zawiesić półki – bardzo cienkie ścianki działowe nie utrzymają dużego ciężaru i nadadzą się jedynie do zamontowania pojedynczej półki, na której staną lekkie dekoracje – łączna waga półki i stojących na niej przedmiotów nie może przekroczyć 40 kg. Masywny regał na książki najlepiej przytwierdzić do grubej ściany z betonu za pomocą kołków stalowych zamocowanych głęboko w ścianie. Do montażu takiego mebla najlepiej zatrudnić specjalistę – niezbędne jest sprawdzenie, czy w ścianie nie ma instalacji elektrycznych, prawidłowe wypoziomowanie mebla i jego profesjonalny montaż. Dostępne wsporniki umożliwiają zamontowanie praktycznych półek nawet pod pochyłym sufitem.

Półki ścienne to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca. W salonie przydają się do przechowywania książek i płyt, a w łazience umożliwiają ustawienie wszystkich niezbędnych drobiazgów. Doskonale wkomponowują się w nisze i wnęki oraz pozwalają zagospodarować antresolę i przestrzeń pod schodami. Odpowiednio dobrane i zamocowane półki ścienne z drewna nie tylko zapewnią łatwy dostęp do zgromadzonych drobiazgów i książek, ale też pozwolą je ładnie wyeksponować.

Półki ścienne drewniane

35 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Drewno