Szukaj
Westwing Logo
Bezpłatna przesyłka od 150

Meble ogrodowe z drewna – naturalne jest piękne


Jak wybierać meble ogrodowe z drewna i jak się z nimi obchodzić, by służyły nam przez lata, nie tracąc urody? Duże znaczenie ma gatunek drewna, impregnacja podczas produkcji, a także bieżąca konserwacja. Największym wrogiem drewnianych mebli ogrodowych jest bowiem wilgoć. Równie istotne jest też odpowiednie przechowywanie podczas zimy – w miejscu zacienionym, ale z przepływem powietrza.


Meble ogrodowe z drewna - solidny materiał


Drewniane meble ogrodowe mają mnóstwo zalet, wśród których można wymienić na przykład stosunkowo niską cenę, poręczność, dużą dostępność. Nic zatem dziwnego, że drewno w ogrodzie zdobyło tak dużą popularność. Ma także tę wspaniałą cechę, że doskonale komponuje się z zielenią. Warto postawić na gotowy zestaw mebli, w którym znajdują się krzesła, stół, ławki i leżanki. Każdy mebel ogrodowy powinien być jednak wykonany z solidnego materiału i odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Kluczową rolę odgrywa dobry lakier czy impregnat. Po pierwsze, na bieżąco chroni meble ogrodowe z drewna przed wodą, a po drugie, taka powierzchnia jest bardzo łatwa w pielęgnacji – niekiedy wystarczy po prostu regularne odkurzanie, a ewentualne plamy można usunąć mokrą szmatką z łagodnym środkiem czyszczącym.

Drewniane meble ogrodowe – z czego się wykonuje?

Na rynku dostępne są meble ogrodowe z drewna zarówno gatunków egzotycznych, jak i rodzimych.

  • Tek – jeden z najsolidniejszych rodzajów, lecz przez to też dość drogi. Ponieważ rośnie w tropikach, doskonale znosi wilgoć. Wytwarza też naturalne olejki, które mają znakomite walory ochronne.
  • Akacja – uchodzi za najtwardsze drewno w Europie. Meble ogrodowe z drewna akacji nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ doskonale znoszą działanie wilgoci i zmiennych warunków atmosferycznych. Są także odporne na pleśń i grzyby. Do tego mają przyjemny, ciepły, miodowy kolor.
  • Sosna – ten popularny, dość tani rodzimy gatunek świetnie sprawdza się w ogrodzie. Musi być jednak dobrze zabezpieczony zarówno przed wilgocią, jak i szkodnikami. Drewno sosnowe z wiekiem zyskuje charakterystyczną patynę – wbrew pozorom nie oznacza to spadku jego jakości.

Oprócz tego drewniane meble ogrodowe wykonuje się z takich gatunków jak dąb, jesion, olcha czy brzoza.

Meble ogrodowe z drewna - pielęgnacja i konserwacja

Drewniane meble ogrodowe, bez względu na gatunek, wymagają bieżącej pielęgnacji i konserwacji. Tek i akacja są najmniej wymagające, ponieważ wilgoć im nie szkodzi. Jednak tańsze meble, szczególnie z rodzimych gatunków, muszą być regularnie odkurzane, a w czasie deszczu i gdy wilgotność powietrza jest duża, lepiej je osłonić lub schować w przewiewnym, lecz nie za suchym miejscu, na przykład w garażu. Do usuwania śladów pleśni najlepiej stosować specjalistyczne środki. Drewniane meble ogrodowe z surowego drewna warto co jakiś czas olejować. Ważne jest również to, by podczas przechowywania zimą nie nakrywać ich folią – sprzyja to gromadzeniu się wilgoci, a w rezultacie powstawaniu pleśni.

Meble ogrodowe z drewna w różnych stylach

  • Drewniane meble ogrodowe w stylu prowansalskim – doskonale sprawdzą się w tym stylu jasne meble drewniane z delikatnymi zdobieniami. Dobierając stół i krzesła, warto przemyśleć kupno na przykład dwu lub trzyosobowej ławeczki z zaokrąglonym oparciem, idealnie pasującym do romantycznego stylu Prowansji. Meble mogą być białe, wspaniale będą wyglądać też wszystkie pastele. Ławeczki i krzesła warto ozdobić różnokolorowymi poduszkami w delikatnych odcieniach. Stół udekorują serwety z motywem kwiatowym, na przykład lawendą.
  • Drewniane meble ogrodowe w stylu skandynawskim – styl ten uwielbia prostotę, jasne barwy oraz naturalne materiały. Będą do niego pasować meble o nieskomplikowanych kształtach, w kolorze drewna lub bieli. Doskonale wyglądają także zestawienia na przykład drewnianego blatu z białymi nogami stołu. Innym ciekawym pomysłem na meble ogrodowe w stylu skandynawskim są modele wykonane z naturalnego drewna w popielatym odcieniu, pokryte jedynie warstwą lakieru. Wizerunek surowego drewna doskonale ocieplą grube poduszki na siedziska w białych lub jasnych pokrowcach. Ponieważ mają służyć do mebli ogrodowych, warto sprawdzić czy pokrowce można łatwo ściągnąć i wyprać w pralce.
  • Drewniane meble ogrodowe w stylu rustykalnym – do tej stylizacji będą pasować masywne meble w ciepłych odcieniach naturalnego drewna. Mogą być klasyczne lub nawiązywać nieco do wiejskiego klimatu. Meble te często mają detale i zdobienia wykonane ręcznie, nadające im wyjątkowy charakter i piękno. Meble dekoracyjne rzadko potrzebują dodatkowych ozdób. Można jednak postawić dookoła kwietniki wypełnione kolorowymi kwiatami, tworząc ciepłą i domową atmosferę.

Akacja, tek, sosna, dąb, olcha – meble ogrodowe produkuje się zarówno z gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji meble ogrodowe z drewna cieszą oko przez wiele lat i pozwalają korzystać z uroków wiosennej i letniej pogody.

Meble ogrodowe: drewno

75 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Drewno