Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Ochrona przed słońcem to wyjątkowo ważna rzecz

Słońce poprawia samopoczucie i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Dlatego gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, warto więcej czasu spędzać na zewnątrz – na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Nadmiar bezpośredniego promieniowania słonecznego może jednak powodować zmęczenie, a nawet być niebezpieczny dla zdrowia. Żeby odpoczynek na świeżym powietrzu był naprawdę relaksujący, warto, więc zdecydować się na zakup parasola ogrodowego, dzięki któremu leżaki i ławki ogrodowe zawsze będą znajdowały się w przyjemnym półcieniu.

Parasol ogrodowy to praktyczny element wyposażenia ogrodu, ale też efektowna dekoracja. Warto dobrać go tak, aby jak najlepiej pasował do zielonej aranżacji, komponując się z ustawionym na zewnątrz stołem i zestawem wypoczynkowym. W Poradniku WestwingNow radzimy, jak wybrać solidny i elegancki parasol do każdego ogrodu, który posłuży nam również, jako ochrona przed słońcem.

Parasole ogrodowe – metalowe czy drewniane?

Parasole ogrodowe mają stelaż wykonany z drewna lub metalu. Obydwa rodzaje tworzywa mogą sprawdzać się równie dobrze… lub równie źle. Wszystko zależy, od jakości i stabilności użytego materiału – parasol ogrodowy powinien być dość ciężki, a stelaż nie może się łatwo uginać. Zarówno metal, jak i drewno doskonale sprawdzają się w tej roli.

Parasol ogrodowy ze stelażem drewnianym – wygląda bardzo efektownie. Szczególnie połączenie ciemnego drewna z białą, płócienną czaszą daje wyjątkowo elegancki efekt. Oczywiście o drewniany stelaż parasola ogrodowego trzeba odpowiednio dbać – musi być on regularnie lakierowany i malowany wodoodpornymi farbami.

Parasol ogrodowy z metalowym stelażem – w nowoczesnych parasolach ogrodowych stelaże są zwykle malowane – można wybrać wersję na przykład czarną, beżową lub białą. Stelaże metalowe mają również tę przewagę nad drewnianymi, że zwykle pozwalają na lepszą regulację wysokości i kąta nachylenia parasola. Z drugiej strony, decydując się na stelaż metalowy, trzeba szczególną uwagę zwrócić na wytrzymałość materiału. Tego rodzaju parasol często jest znacznie bardziej podatny na złamania i wygięcia niż modele drewniane.

Parasol na balkon

Parasole balkonowe są mniejsze niż te przeznaczone do ogrodu. Wiele jednak zależy od rozmiarów balkonu. W przypadku małych balkonów lepiej sprawdzają się modele montowane na balustradzie. Kolejna istotna sprawa to materiały, z jakich parasol jest wykonany. Muszą być one odporne na przykład na działanie wiatru, ale również tak samo służą nam, jako ochrona przed słońcem.

Parasol na balkon – kształt i wymiary

Pierwszym krokiem jest wybranie rozmiaru parasola na balkon. Mniejsze parasole mają średnicę około 140-150 cm, większe zaś – do 250 cm., Dlatego najpierw warto dobrze wymierzyć balkon i ocenić, który model lepiej będzie pasował. Ciekawym rozwiązaniem są parasole nie w formie okrągłej, klasycznej, lecz prostokątnej, które wspaniale zadaszają szerszy balkon. W przypadku najmniejszych balkonów dobrą opcją jest parasol mocowany lub zaczepiany do barierki. Dzięki takiej konstrukcji nie trzeba kupować stojaka, który zabierałby dodatkowe miejsce.

Świetnym akcesorium, stanowiącym remedium na upały, jest parasol ogrodowy na wysięgniku. Dzięki specjalnej konstrukcji jest praktyczniejszym rozwiązaniem niż klasyczny parasol do ogrodu. Wysięgnik, na którym zamocowana jest czasza parasola, pozwala na duże możliwości regulacji. Dzięki temu centralne miejsce pod parasolem zajmują na przykład meble ogrodowe, a nie stojak. Im większa średnica parasola, tym oczywiście potrzebna jest solidniejsza konstrukcja. Ważne też, by całość była odporna na silniejsze podmuchy wiatru.

Parasol ogrodowy na wysięgniku i jego zalety

Wysięgnik to po prostu rodzaj ramienia, na którym zamocowana jest czasza parasola. Dzięki temu stojak podpierający parasol znajduje się nieco „na uboczu”, a nie pod centralnym punktem czaszy. Jest to, zatem przykład bardzo funkcjonalnego wykorzystania przestrzeni w ogrodzie. Parasol ogrodowy na wysięgniku służący, jako ochrona przed słońcem, ma funkcję wygodnego złożenia – zwykle ramię-stelaż rozkłada się za pomocą korbki, nie wymaga to, więc wysiłku. Dodatkowo wysięgnik można wygodnie regulować, a przez to ustawiać kąt nachylenia parasola czy jego wysokość wedle potrzeb.

Markiza balkonowa

Parasol przeciwsłoneczny można zastąpić elegancką markizą. Prostokątna, rozkładana markiza służy do zacieniania balkonów, tarasów i wnęk okiennych. Markizy są wyposażone w ręczny lub elektryczny mechanizm, dzięki któremu można je łatwo składać i rozkładać wedle potrzeby. Dużą zaletą markiz jest mocowanie do ściany lub sufitu. Inaczej, niż parasol przeciwsłoneczny, nie zajmują one dzięki temu miejsca na podłożu.

Dlaczego warto mieć markizy balkonowe?

Markizy balkonowe sprawdzą się, jako ochrona przed zbyt mocnym działaniem słońca – rozłożone dają upragniony cień i sprawiają, że letni odpoczynek na balkonie jest jeszcze przyjemniejszy. Są odporne na kaprysy pogody, więc sprawdzą się także, jako całoroczna dodatkowa ochrona przed deszczem i wiatrem. Niektóre modele pomogą także osłonić balkon przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Warto dodać, że eleganckie markizy balkonowe są bardzo modne i stanowią wspaniałą ozdobę elewacji budynku, działając, jako idealna ochrona przed słońcem.

Parasole ogrodowe i markizy

19 Produkty