Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Lustro w złotej ramie i ciekawostki o nim


Ludwik XIV kochał zwierciadła w kunsztownych złotych ramach i był bardzo niezadowolony, gdy w jego czasach produkcję złotych luster zdominowali Wenecjanie. Postanowił położyć temu kres. Uciekł się do fortelu – namówił weneckich szklarzy, by przenieśli się do Francji i nauczyli francuskich rzemieślników sztuki tworzenia luster doskonałych. Lustra w złotych ramach to dekoracje, które stały się wyznacznikiem stylu i obowiązkowym elementem dekoracji wnętrz w pałacach barokowych. Ten trend utrzymywał się przez stulecia, przetrwał we wzornictwie aż do naszych czasów.


Lustro w złotej ramie jest nie tylko funkcjonalnym, ale i ozdobnym elementem wyposażenia wnętrz. Można nim udekorować dom w starym stylu, jak i wykorzystać jako staroświecki element przełamujący konwencję ultranowoczesnego designu. Najmodniejszym modelem obeenie jest okrągłe złote lustro.


Lustra w złotej ramie - historia produktu


Archeolodzy przypuszczają, że już w epoce paleolitu ludzkość wykorzystywała w charakterze zwierciadeł szlifowane kamienie. W starożytności udoskonalono techniki produkcyjne i zaczęto wytwarzać lustra z polerowanego metalu, m.in. ołowiu i brązu. Choć technologię produkowania luster szklanych odkryli Rzymianie już w I wieku naszej ery, to upowszechniła się ona dopiero w wieku XIII. Najprawdopodobniej przyczynili się do tego muzułmanie zamieszkujący Hiszpanię.


Z lustrami niegdyś związane były liczne wierzenia i zabobony. Sądzono chociażby, że zwierciadła mogły ukraść, uwięzić, a nawet zniszczyć duszę osoby przeglądającej się w nich. Uważano też, że są siedzibą duchów oraz demonów. Wierzenia te były związane także z częstym wykorzystaniem luster w praktykach magicznych, związanych np. z jasnowidzeniem. Obecnie lustra to funkcjonalne i dekoracyjne elementy wyposażenia każdego mieszkania.

Złote lustra - gra świateł

O tym, że lustra przez długie wieki pozostawały symbolem dobrobytu, świadczyć może słynna Galeria Zwierciadlana w Wersalu. Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie pałacu Ludwika XIV, a jednocześnie najsłynniejszy przykład zastosowania luster w dekoracji wnętrz. Sala zawdzięcza swoją nazwę siedemnastu łukom lustrzanym, którym odpowiada siedemnaście okien wychodzących na dziedziniec pałacu. Gra światła odbijającego się w tafli ogromnych zwierciadeł tworzy atmosferę nieziemskiego przepychu i dostojeństwa, odpowiednią do sali audiencyjnej Króla Słońce.

Ustawienie lustra naprzeciwko źródła światła jest do dziś jednym z podstawowych trików przydatnych podczas aranżacji wnętrz. Sprawdza się nie tylko w Galerii Zwierciadlanej – jest to doskonałe rozwiązanie również do małych i ciemnych pomieszczeń. Można w ten sposób rozjaśnić i optycznie powiększyć każde wnętrze. A odbite refleksy stworzą prawie czarodziejską atmosferę.

Lustra dekoracyjne w aranżacji wnętrz

Lustra dekoracyjne doskonale odnajdą się w każdym wnętrzu. Dobrze zaaranżowane, mogą wyeksponować ulubione meble lub inne elementy wystroju. Oczywistym wyborem będzie łazienka, gdzie lustro jest po prostu potrzebne. W zależności od upodobań i stylu w jakim zaaranżowano to pomieszczenie, łatwo znajdzie się do niej odpowiedni model. W przedpokoju również zawsze jest miejsce dla zwierciadła. Tu także jest niezbędne. Salon i sypialnia ozdobnie lustrami powiększą się optycznie, zyskają więcej światła i piękną dekorację.

Złote lustra w eleganckiej ramie

Elegancja, luksus i dobry smak mogą zapanować w każdym wnętrzu. Szczypta złota dozowana z umiarem da efekt ekskluzywności i wysublimowania. Ale złoto, wszak królewski to kolor, lubi dominować i aby nie przytłaczało swym przepychem, należy stosować je z umiarem. Chyba, że… planuje się urządzenie klasycyzującego złotego saloniku, w którym złote ściany meble i dodatki będą niepodzielnym hegemonem.

Lustro w złotej ramie może równie dobrze wystąpić w roli subtelnego dodatku, jak i mocnego akcentu. Złoto doskonale współgra z właściwie wszystkimi kolorami: bielą, czernią, czerwienią, zielenią czy fioletem. Złota rama będzie bohaterką wnętrza, jeśli wystąpi na tle ciemnych jednolitych ścian. Równie znakomity efekt da na tle czarno-białej mozaiki. Idealnie wkomponuje się w wystrój pełen przepychu, a w ascetycznym wnętrzu będzie doskonałą złotą dominantą.

Lustro w złotej ramie można zawiesić we wszystkich rodzajach wnętrza. W eleganckim salonie, jak i pokoju młodzieżowym. W przestronnym holu, czy też łazience. W przedpokoju lub pokoju gościnnym nad komodą. Odpowiednio dobrane doda charakteru każdemu wnętrzu.

Złote lustra - wehikuł czasu

Stylowe lustro w ozdobnej ramie pomalowanej na kolor starego złota stworzy wnętrze naznaczone duchem upływającego czasu. Zwolennicy i zwolenniczki gustu minionych epok zasmakują w zmatowionym złocie, złotej ochrze i postarzającej patynie. Takie lustro w otoczeniu rodzinnych pamiątek i fotografii przeniesie do minionych czasów, poprzednich epok.

Lustro w złotej ramie doskonale odnajdzie się wśród ciężkim lamp i kanap, pysznych zasłon i bogato dekorowanych ornamentów. Stanie się elementem dekoracyjnym przywołującym ducha baroku, epoki kochającej przepych i blask. Złote lustra będą doskonałym towarzyszem stylizowanych mebli i znakomicie zaprezentują się wśród wyszukanych bibelotów.

Zote lustra

28 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Złoty