Lampki na biurko

49 Produkty
Sortuj: Popularność
Sortuj: Popularność
Filtr

Lampki do czytania – jak wybrać najlepszą?

Osoby, które przy biurku spędzają długie godziny, powinny zainwestować w wybór odpowiedniej lampki do czytania. Najbardziej przyjazne dla oczu światło, zbliżone do słonecznego, pochodzi z lamp halogenowych. W sposób rzeczywisty oddają one kolory, dlatego łatwiej jest się skupić na pracy. Temperatura ich światła powinna wynosić około 6500 K (kelwinów). Takie żarówki niestety dość szybko się nagrzewają, dlatego czasem lepszym wyborem mogą okazać się lampki do czytania z diodami LED.

Podstawowe oświetlenie w a href="/biuro-domowe/">domowych biurach to lampki na biurko. Liczy się nie tylko ich design i charakter emitowanego światła, lecz także umiejscowienie na blacie. Osoby praworęczne powinny postawić lampkę po lewej stronie, leworęczne – odwrotnie. Kąt nachylenia pulpitu biurka, wynoszący 16 stopni, zapewnia optymalne warunki dla wzroku i pozycji kręgosłupa. Świetnie sprawdzają się także lampki z długim, łamanym ramieniem, regulacją wysokości i kąta padania światła. Do eleganckich gabinetów warto natomiast wybierać lampy biurowe, stylizowane na dawne bankierskie.

Wybierając lampkę na biurko do gabinetu, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Mobilność – lampka do czytania powinna być lekka, łatwa w przenoszeniu, najlepiej z długim ramieniem, takim, aby można było łatwo kierować źródłem światła.
 • Moc – żarówka lub świetlówka do lampki na biurko ma zwykle moc 40 W, można jednak kupić mocniejsze źródła światła, nawet o mocy do 100 W. Lampka LED będzie miała mniejszą moc niż tradycyjna żarówka, jednak zapewni równie dużo światła.
 • Odległość żarówki od blatu lub innej powierzchni, którą ma oświetlać, nie powinna przekroczyć 35 cm.
 • Natężenie światła – jasność oświetlenia powierzchni; w tym przypadku chodzi głównie o możliwość regulacji pozycji lampki, co zwiększa jej funkcjonalność.
 • Lampka na biurko dla dziecka

  Szukając lampki na biurko do pokoju dziecięcego nie wolno zapominać o tym, że powinna ona również pasować do wystroju wnętrza i podobać się maluchowi. Warto więc zdecydować się na wybór modelu z kolekcji przeznaczonych dla dzieci. Dla najmłodszych warto wybrać kolorową lampkę ozdobioną wizerunkami postaci z ulubionych filmów, zwierząt lub bohaterów książek. Dobrze, gdy lampka ma diody LED, które nie nagrzewają się i są bardziej ergonomiczne niż tradycyjne żarówki. Lampka na biurko dla dziecka powinna być solidna, spełniać europejskie normy jakości i posiadać certyfikat CE (znak CE powinien widnieć na każdym produkcie, który znajdzie się w pokoju dziecka).

  Kupując lampkę na biurko dla dziecka, trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest ona dostosowana do potrzeb najmłodszych. Bardzo ważne kwestie to:

 • Rodzaj żarówki – najzdrowsze dla oczu jest światło dzienne, niestety jesienią i zimą dzieci odrabiają lekcje przy sztucznym oświetleniu. Żeby zapewnić oczom jak największy komfort, warto zdecydować się na żarówkę o barwie zbliżonej do światła słonecznego (5500-6000 K). Lepiej unikać żarówek halogenowych, które nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury. Idealnie sprawdzą się natomiast modele LED o mocy 3-5 W.
 • Regulowane ramię i mobilny klosz – pozwolą na odpowiednie ustawienie źródła światła. Idealna odległość pomiędzy żarówką a książką lub zeszytem na blacie biurka to ok. 35 cm. Możliwość regulacji położenia ramienia i klosza lampki pozwoli uniknąć odbijania się światła od gładkiej powierzchni stron książek (co ma niekorzystny wpływ na zdrowie oczu).
 • Stabilność i ustawienie – lampka na biurko dla dziecka powinna stać pewnie i nie ważyć zbyt dużo, tak żeby łatwo można było ją przestawić. Dobrym rozwiązaniem może okazać się lampka biurkowa z klipsem, która pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie.
 • Lampa kreślarska – powrót na salony

  Do niedawna była ona kojarzona z mało estetycznym designem lat osiemdziesiątych minionego wieku. Dziś jest idealnym przykładem modernistycznego wzornictwa, które opiera się na łączeniu funkcjonalności z prostotą form. Sprawdza się w zasadzie w każdym wnętrzu, lecz najefektowniej prezentuje się w minimalistycznym i loftowym.

  Lampa kreślarska ma ciekawą historię. Jej pierwotna nazwa brzmiała „anglepoise”. Została zaprojektowana w 1932 roku przez konstruktora samochodów George’a Carwardine’a. Postanowił on stworzyć lampę, której konstrukcja miała imitować działanie ludzkiego ramienia. Długie, ruchome ramię pozwala regulować kąt i miejsce padania światła. Niektóre modele wyposażone są także w specjalny uchwyt, pozwalający przymocować lampę do blatu. Dzięki takiej konstrukcji lampa kreślarska stała się idealnym modelem lampki do czytania i do pracy przy biurku.

  Na WestwingNow znajdziesz praktyczne lampki do czytania. W naszym sklepie internetowym znajdziesz nie tylko meble, ale i wyjątkowe dekoracje i akcesoria do domu. Uczyń swój dom piękniejszym!