Lampy wiszące

LP_Light-Guide_allgemein_desktop
677 Produkty
Sortuj według

Funkcjonalne lampy wiszące do kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, które posiada kilka ważnych, centralnych punktów. Ważne więc, aby były one odpowiednio oświetlone. Mowa tu o strefach roboczych, w których wykonywane są czynności związane z przygotowywaniem posiłków. W tym wypadku lampy wiszące do kuchni są dobrym rozwiązaniem, ponieważ zapewnią oświetlenie miejscowe, które rozświetli owe miejsca, jednak nie będzie oślepiać osób przy nich pracujących. Warto więc umieścić te modele nad blatami roboczymi, stołem kuchennym, zlewozmywakiem lub wyspą. Dzięki temu gotowanie stanie się jeszcze bardziej przyjemne.

Kuchenne lampy wiszące a nowoczesność i walory dekoracyjne

Do kuchni można wybrać lampy wiszące dające wiązkę światła skierowaną do dołu lub do góry. Wiązka skierowana do dołu przyda się podczas jedzenia, gotowania lub sprzątania. Wiązka skierowana do góry oświetli sufit, co pomoże stworzyć w kuchni wyjątkową atmosferę. W przypadku, kiedy chcemy oświetlić większe powierzchnie, warto zdecydować się na nowoczesne lampy wiszące wielopunktowe. Jeśli zaś chcemy oświetlić określone miejsca, wybierzmy lampy wiszące kierunkowe. Lampy wiszące sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy będziemy chcieli oświetlić stół, wyspę lub bufet.

Lampy wiszące do kuchni – zalety

  • Designerski wygląd – lampa wisząca to oryginalny element aranżacji, obok którego nie da się przejść obojętnie. Sprawiają one, że pomieszczenie nabiera klasy i eleganckiego charakteru. Ponadto jest to ponadczasowe rozwiązanie, które nie musi być wprowadzone jedynie do nowoczesnych wnętrz.
  • Oświetlenie kierunkowe – ich ogromną zaletą jest fakt, że produkty te dają oświetlenie kierunkowe, dlatego warto umieścić je nad obszarami roboczymi w kuchni.
  • W komplecie – dobrym pomysłem jest umiejscowienie kilku lamp wiszących obok siebie. Zazwyczaj można je kupić w kompletach, dlatego też będą się wspaniale prezentować. Co więcej, z kompletu na przykład trzech lamp, dwie można umieścić nad kuchennym stołem, zaś jedną jako oświetlenie jadalni.

Lampa wisząca nad stół

Najczęściej praktykowane rozwiązania, by dobrze oświetlić jadalniany stół jest zamontowanie lampy wiszącej bezpośrednio nad stołem lub lampy bocznej na wysięgniku, tak by swym zasięgiem obejmowała blat stołu. Abażur, klosz lub kształt lampy stołowej powinien być dobrany tak, by żarówki nie świeciły bezpośrednio na stół – odbijające się od blatu światło daje niepożądany efekt. W jadalniach sprawdzają się lampy na sprężynie, które w zależności od potrzeb mogą być zawieszone wysoko nad stołem lub wręcz przeciwnie, ściągnięte nisko nad stół. Nad okrągłym stołem pięknie prezentuje się centralnie zawieszona okrągła lampa równomiernie oświetlająca cały blat, natomiast nad stołem kwadratowym lub prostokątnym dobrze jest zawiesić dwie, a nawet więcej lamp w jednym rzędzie.

Jak wybierać lampy wiszące nad stół?

Nad stołem najlepiej sprawdzają się lampy kloszowe, ponieważ emitują łagodne, klimatyczne światło, które nie przeszkadza podczas biesiadowania. Lampa dekoracyjna powinna być zawieszona niżej nad stołem, w porównaniu do innych miejsc. Klosz powinien znajdować się na wysokości około 70-80 cm od stołu. W przypadku małych blatów, o szerokości mniejszej niż 120 cm, może to być 50 cm. Nad stołem okrągłym najlepiej umieścić jedną lampę w centralnym punkcie. Stoły kwadratowe i prostokątne wymagają nieco innego podejścia.

Warto odnieść się do współczesnych trendów wnętrzarskich, zgodnie z którymi lampy nad stołami wiesza się w jednym rzędzie. Każdy z kloszy może się znaleźć na innej wysokości, mile widziane są też zestawienia kilku lamp o różnych formach lub kolorach. Zawsze jednak powinien je łączyć dekoracyjny motyw przewodni – barwa lub kształt. Dzięki temu powstaje harmonijna kompozycja skonstruowana z lamp wiszących nad stołem.