Żarówki

99 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr

Żarówka - alternatywa dla lampy

Żarówki dekoracyjne w ciekawych oprawach mogą zastąpić zarówno klasyczne lampy wiszące, jak i stołowe czy kinkiety. Oświetlenie w aranżacji pełni bardzo ważną funkcję praktyczną, a przy okazji kreuje nastrój i odgrywa rolę dekoracyjną. Poszukiwacze nietuzinkowych form mają prawdziwe pole do popisu, ponieważ designerzy prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawszych lamp.

A gdyby tak zrezygnować z abażurów i skupić się jedynie na formie żarówki? To jeden z ciekawszych trendów oświetleniowych, który ma swoje korzenie w stylu industrialnym. Żarówki dekoracyjne to kraina lekkich optycznie kształtów oraz minimalistycznych, ale nietuzinkowych rozwiązań. Warto więc bliżej im się przyjrzeć – gotowe inspiracje na ożywienie aranżacji są na wyciągnięcie ręki.

Żarówki tradycyjne

Żarówkę wynalazł w połowie XIX wieku Thomas Edison. Od tego czasu niewiele zmieniło się w jej konstrukcji. Składa się z drucika wykonanego z wolframu (w czasach Edisona używano grafitu), umieszczonego w szklanej bańce wypełnionej gazem, obecnie najczęściej argonem z domieszką azotu. Tradycyjne żarówki dają światło przyjazne dla oczu, o nieco niższej temperaturze barwowej niż światło słoneczne. Po tym jak zastąpiły świece, przez ponad sto lat były one jedynym elektrycznym źródłem światła używanym w domach mieszkalnych.

Niestety tradycyjne żarówki są bardzo energochłonne – zaledwie 5% pobieranej przez nie energii elektrycznej zużywane jest do produkcji światła. Dlatego chociaż wciąż dostępne są w sklepach, Unia Europejska dąży do wyeliminowania ich z rynku i zastąpienia ich bardziej przyjaznymi środowisku rozwiązaniami. Warto pamiętać, że chociaż tradycyjne żarówki są tańsze niż ich energooszczędne odpowiedniki, ich eksploatacja jest znacznie droższa. Świecą zaledwie do 1000 godzin, co powoduje konieczność ich częstego wymieniania. Wysoka energochłonność oznacza z kolei wysokie opłaty za prąd.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe są udoskonaleniem żarówek tradycyjnych. Świecą również dzięki wolframowi, znajduje się on jednak wewnątrz obudowy krzemowej, a nie szklanej. Gaz, którym wypełnione są tego rodzaju żarówki, wzbogacony jest o halogeny, czyli pierwiastki o szczególnych właściwościach chemicznych, przedłużających żywotność wolframu. Dzięki temu żarówki halogenowe świecą dłużej niż tradycyjne, nawet do 4000 godzin. Dają światło bardziej zbliżone do słonecznego niż żarówki tradycyjne.

Największą wadą żarówek halogenowych jest to, że bardzo się nagrzewają, dlatego nie zawsze nadają się do małych pomieszczeń. Lepiej jest unikać ich również w pokoju dziecięcym – zamontowane w lampce na biurku mogą być przyczyną poparzeń. W zwykłych żarówkach halogenowych zachodzi również zjawisko „uderzenia prądowego”, czyli zwiększonego zużycia prądu w momencie włączenia żarówki. Dlatego lepiej używać ich w pomieszczeniach, w których światło świeci się stale przez kilka godzin, na przykład w salonie.

Rekomendowane przez Unię Europejską są obecnie energooszczędne żarówki halogenowe. Są one wypełnione gazem ksenonem i zużywają o 20-25% mniej energii niż żarówki tradycyjne. Tak zwane żarówki ulepszone w technologii halogenowej mają kształt pozwalający na zamontowanie ich w oprawach przeznaczonych dla tradycyjnych żarówek.

Żarówki - minimalizm z industrialną nutą

Lampy w stylu industrialnym zawojowały wnętrza już wiele lat temu. Projektanci skupili się na tym, by wykorzystać walory dekoracyjne elementów, które przez długi czas były maskowane – w szczególności oprawki, same żarówki oraz przewody. Prawdziwą furorę zrobił prosty projekt, w którym lampę zastąpiła dekoracyjna oprawa z kolorowym kablem i żarówką bez abażura. To doskonały wybór dla miłośników minimalizmu.

Z kolei pomysł, by to żarówki były ozdobne, a nie oprawy z abażurem, również znalazł wielu zwolenników. Tak też rozwinęły się żarówki dekoracyjne. Cienkie, przezroczyste szkło otacza nietuzinkowo modelowany żarnik. To zarówno źródło światła, jak i intrygująca dekoracja. Minimalistyczne, ale bardzo efektowne żarówki dekoracyjne doskonale prezentują się w większej grupie. Intrygujące formy żarówek dekoracyjnych

Nowoczesne żarówki dekoracyjne to nietuzinkowe akcesoria, które dodają wnętrzu lekko industrialnego charakteru. Warto też zwrócić uwagę, że to dekoracje energooszczędne wykorzystujące technologię LED. Dostępne są w różnych, intrygujących formach:

  • Fantazyjne żarniki – najpopularniejsze żarówki dekoracyjne to modele, w których żarniki przyjmują niebanalne kształty. Mogą być spiralne, ciekawie splątane albo mieć formę cieniutkich świetlistych wiązek.
  • Spiralne szkło – mleczne lub kolorowe szkło formowane jest w kształt spirali lub asymetrycznej konstrukcji. Rozświetlone żarówki wprowadzają do wnętrza lekko awangardowe, nowoczesne akcenty.
  • Kolorowe szkło – nawet proste żarówki dekoracyjne z barwnego szkła przyciągają wzrok i z powodzeniem zastępują lampy z abażurami.
  • Żarówki Edisona – to swoisty hołd złożony wynalazcy żarówki. Designerzy często nawiązują do jego pierwszych projektów. Żarówki dekoracyjne z nutą vintage pięknie prezentują się zarówno w aranżacji industrialnej, jak i eklektycznej, retro czy nawet kolonialnej.
  • Odkryj naszą szeroką gamę żarówek na WestwingNow i kup swój ulubiony model!