Tekstylia i Dywany

2978 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Dywany – materiały

Obecnie dywany występują w wielu formach oraz stylach. Najczęściej są produkowane ze sztucznych materiałów, które odznaczają się wytrzymałością i gwarantują bezproblemową eksploatację. Z kolei dywany wytwarzane z materiałów naturalnych zapewniają ciepło i miękkość oraz wyróżniają się dużą trwałością. Każdy materiał ma swoje zalety i zapewnia inny aranżacyjny efekt:

  • Dywan wełniany – najtrwalszy wśród kobierców. Nie ulega odkształceniom, przyjemnie ociepla i wygłusza pomieszczenie. Może jednak uczulać, dlatego nie poleca się go alergikom.
  • Dywan bawełniany – mniej trwały od wełnianego, ale równie miękki i łatwy do utrzymania w czystości. Dobry wybór dla alergików!
  • Dywan jedwabny – miękki w dotyku, elegancki i pełen gustownego połysku. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach orientalnych lub salonie z pałacową nutą.
  • Dywan z tworzywa sztucznego – najczęściej będzie to poliester lub polipropylen. Dywany z włókien syntetycznych są ekologiczne, nie uczulają i nie blakną z upływem lat. Miękkością dorównują zaś wełnie czy bawełnie. Z kolei dywany z wiskozy są bardziej lśniące.

Tkaniny dekoracyjne – czym są?

Tkaniny dekoracyjne często nazywane są także artystycznymi. Wykonuje się je dzięki przeplataniu ze sobą prostopadłych układów nitek na ręcznych lub mechanicznych krosnach tkackich. Tkanina lniana miała swoje zastosowanie już w XXVII wieku przed naszą erą w starożytnym Egipcie. Przez wieki powstało wiele sposobów wytwarzania materiałów. W dzisiejszych czasach najpopularniejsze jest przemysłowe tworzenie tkanin mechanicznych.

Farbowanie tkanin dawniej i dziś

Prawdopodobnie sztuka farbowania tkanin zrodziła się w Azji i szybko rozprzestrzeniła się po całym świecie. W Starożytnym Egipcie znano i stosowano już wiele naturalnych barwników. Farbowano nimi nie tylko ubrania, ale i ozdobne tekstylia do domów. Już wówczas, oprócz koloru, umiano również nanieść na tkaniny różnorakie wzory. W XX wieku, na skutek rozwoju badań chemicznych, odstąpiono od farbowania tkanin naturalnymi barwnikami i zastąpiono je syntetycznymi. Dziś można zaobserwować odwrócenie tej tendencji i powolny powrót do natury. Coraz popularniejsze są farby do tkanin uzyskane z roślin.

Tkaniny w stylu prowansalskim — kolorystyka i wzornictwo

W prowansalskich wnętrzach zdecydowanie królują kolory natury i roślinności typowej dla tego regionu Francji. Ta sama zasada dotyczy również tkanin. Obicia mebli zwykle utrzymane są w jasnych i pastelowych barwach. Bardzo ważną rolę w wystroju odgrywa także klasyczny biały kolor, często przełamany nutą beżu. Zasłony często utrzymane są w ciepłych odcieniach szarości i butelkowej zieleni, a ozdobne poduszki i narzuty uszyte są z kolorowych materiałów w różnych odcieniach fioletów, róży, błękitów i żółci.

Najpopularniejsze wzory drukowane lub haftowane na tkaninach w stylu prowansalskim to lawendowe kwiaty i kwitnące róże. Modne są też małe geometryczne wzory, na przykład groszki lub drobne paski. Bardzo często widuje się także poduszki lub obrusy z francuskimi cytatami napisanymi ozdobną, romantyczną czcionką.

Tekstylia i dywany – wybór na lata

Dobór tekstyliów i dywanów pod względem rodzaju tkaniny, koloru lub wzoru to nie wszystko. Kilka sprytnych patentów sprawi, że będą one służyły latami i nie trzeba będzie ich wyrzucać przy każdej zmianie aranżacji mebli, lamp czy dekoracji. Tekstylia i dywany to przysłowiowa wisienka na torcie w aranżacji wnętrz, dlatego umiejętnie dobrane sprawią, że będą dekoracyjnym elementem twojego domu.

Odkryj naszą szeroką gamę tekstyliów i dywanów na WestwingNow i kup swój ulubiony model!