Zasłony prysznicowe

50 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Zasłona prysznicowa: jak czyścić zasłony prysznicowe?

Zasłona prysznicowa to jeden z najbardziej widocznych elementów wystroju łazienki, dlatego powinna zawsze prezentować się nienagannie. Dzięki odpowiednim zabiegom nawet po wielu latach użytkowania nie wyblaknie i będzie wyglądała jak nowa. Oto kilka wskazówek dotyczących czyszczenia zasłon prysznicowych:

  • Zasłona prysznicowa powinna być prana w 40 lub 60 stopniach. Większość zasłon z poliestru jest przystosowana do czyszczenia w takiej temperaturze. Pozwala to uniknąć rozwoju bakterii i grzybów na wilgotnym materiale. Przed zakupem warto sprawdzić, czy kotara prysznicowa nadaje się do prania w pralce. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup tkaniny, która została fabrycznie zabezpieczona przed rozwojem pleśni.
  • Zasłony prysznicowe można prać z dodatkiem lekkiego płynu do płukania tkanin. Po wyjęciu z pralki zasłonę należy dokładnie rozprostować i rozwiesić do wysuszenia. Dzięki temu tkanina będzie mniej pognieciona. Ewentualne zagniecenia można też usunąć prasując zasłonę żelazkiem w letniej temperaturze przez bawełnianą ściereczkę.
  • Dla zachowania higieny po każdej kąpieli można opłukać zasłonę letnią wodą i pozostawić do wyschnięcia. Przed wanną lub kabiną warto także położyć dywanik łazienkowy, który wchłonie nadmiar wody z suszącej się zasłonki.
  • Ciemne osady z wody i mydła można usunąć za pomocą rozcieńczonego z wodą preparatu odkamieniającego lub odplamiacza. W sprzedaży dostępne są też specjalne środki do czyszczenia zasłon. Jeśli po dłuższym czasie użytkowania na zasłonie pojawią się plamy, których nie można usunąć, zasłonę należy bezwzględnie wymienić.

Rodzaje parawanów sawannowych

  • Harmonijkowe (bezramowe) to parawany zwykle o kilkuskrzydłowych drzwiach, dzięki którym można zasłonić całą wannę. Żeby z nich korzystać, nie trzeba instalować prowadnic – montaż jest dużo łatwiejszy, a nad wanną nadal znajdzie się miejsce na suszarkę na pranie. Oczywiście trzeba zadbać o to, żeby drzwiczki szczelnie przylegały do wanny – inaczej woda będzie wylewać się dołem.
  • Przesuwane drzwiczki najbardziej upodabniają wannę do kabiny prysznicowej. W przeciwieństwie do drzwi harmonijkowych drzwi przesuwane wymagają jednak montażu prowadnic. Gorzej sprawdzają się również w małych łazienkach – gdy nie są używane, zajmują znacznie więcej miejsca.
  • Wahadłowe drzwiczki wykorzystują mechanizm znany ze zwykłych drzwi. Niestety, tego rodzaju parawany są zwykle jednoczęściowe, co oznacza, że można nimi zasłonić tylko fragment wanny, który będzie pełnił funkcję kabiny prysznicowej. Druga strona wanny pozostanie nieosłonięta, tego rodzaju parawany nie będą więc tak skutecznie chroniły przed zachlapaniem jak parawany, które zasłaniają całą wannę.

Z czego powinien być wykonany parawan nawannowy?

Chociaż na rynku dostępne są parawany nawannowe wykonane z tworzywa sztucznego, zdecydowanie lepiej wybrać model ze szkła hartowanego. Jest ono bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i zarysowania, łatwiej też utrzymać je w czystości. Bardzo często tego rodzaju parawany pokryte są specjalną powłoką, która zapobiega osadzaniu się kropel.

Parawany szklane dostępne są w wersji przezroczystej, mlecznej lub ozdobionej nadrukiem – wybór konkretnego modelu zależy oczywiście od stylu aranżacji całego wnętrza. Warto jednak pamiętać o tym, że w małej łazience najlepiej będzie prezentował się parawan z przezroczystego szkła – złożony będzie prawie niewidoczny. Zasłony prysznicowe nadają się do łazienek o nieco większym metrażu.

Odkryj naszą szeroką gamę zasłon prysznicowych na WestwingNow i kup swój ulubiony model!