Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Sztućce do serwowania

  63 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr

  Sztućce do serwowania: must-have w każdym domu

  Podczas większych spotkań przy stole podaje się potrawy na półmiskach i w salaterkach, a do nakładania porcji na talerz służą sztućce do serwowania. Nazywa się je także sztućcami serwingowymi i sztućcami środka stołu. Do najbardziej popularnych sztućców do serwowania należą noże i łopatki do ciasta oraz łyżki do sałaty. Wybór takich akcesoriów tylko pozornie jest łatwy – na przykład jest kilka rodzajów noży do ciasta o różnych zastosowaniach. Inny nóż wykorzystuje się do krojenia biszkoptu, inny do porcjowania ciasta z kremem. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze sztućców serwingowych.

  Sztućce do serwowania - jak wybrać nóż do ciasta

  Klasyczny nóż do ciasta nie powinien być tak ostry jak ten do krojenia chleba. Może mieć gładkie ostrze i zaokrąglony czubek. Na rynku dostępne są produkty o różnym designie i wykonane z różnych materiałów – od tworzyw sztucznych, po szlachetną stal. Jaki kształt, jaką długość i jakie ostrze powinien mieć idealny nóż do ciasta? Zobacz, jak wybierać te akcesoria kuchenne:

 • Nóż do krojenia powinien być mieć ostrze gładkie, bądź ząbkowane. Nóż do ciasta kształtem może przypominać łopatkę lub szpatułę, dzięki czemu łatwiej przełożyć ukrojone kawałki deseru na talerzyki.
 • Nóż do krojenia tortów – powinien mieć gładkie ostrze i szpic na końcu umożliwiający wycięcie pierwszego trójkątnego kawałka lub okręgu na środku wypieku. Warto zdecydować się na model ze stali nierdzewnej, który nie będzie zbytnio oblepiał się kremem (dobrym pomysłem jest również odkładanie noża do naczynia z gorącą wodą po ukrojeniu każdego kawałka). Taki nóż jest także łatwy w czyszczeniu.
 • Szpatuła do wygładzania kremu przypomina nóż do ciasta. Czasem ma ząbki na jednej krawędzi, dzięki czemu może pełnić także funkcję noża.
 • Nóż do biszkoptów powinien być na tyle długi, by przekroić biszkopt o średnicy co najmniej 26-28 cm i musi mieć ząbkowane ostrze. W sprzedaży dostępne są noże w komplecie ze specjalnymi obręczami, które ułatwiają odmierzanie przerw między warstwami.
 • Sztućce do serwowania - łopatka do ciasta

  Łopatka do ciasta powinna charakteryzować się odpowiednim kształtem, umożliwiającym wygodne nabranie kawałka ciasta lub tortu po jego pokrojeniu i przełożenie na talerzyk deserowy. Może to być kształt lekko zaokrąglonego albo ściętego trójkąta, elipsy lub prostokąta. Wybór zależy tylko od indywidualnych upodobań oraz designu pozostałych sztućców wchodzących w skład serwisu kawowego.

 • Stalowa łopatka do ciasta jest bardzo odporna na wysokie i niskie temperatury, nie wygina się podczas używania. Ma elegancki, srebrny kolor.
 • Plastikowa łopatka do ciasta może mieć nowoczesne kształty oraz rozmaite kolory. Jest tańsza i mniej trwała od metalowych.
 • Srebrna łopatka do ciasta to gadżet luksusowy i elegancki. Srebro trzeba czyścić miękką ściereczką i myć wyłącznie ręcznie.
 • Złoto – najczęściej ze złota wykonuje się zdobienia sztućców, jednak niekiedy znaleźć można także ich złote komplety. Taka łopatka do ciasta będzie inwestycją na wiele lat – złoto nie niszczy się, nie blaknie, można je myć w zmywarce.
 • Łyżki do sałaty – drewniane, stalowe czy z plastiku?

  Łyżki do sałaty są dostępne w rozmaitych kształtach i rozmiarach. Różnią się od siebie także dekorem i materiałem, z jakiego zostały wykonane.

 • Drewniane łyżki do sałaty – doskonała propozycja do prostej, rustykalnej aranżacji. Klasyczny model często jest w komplecie z łyżką, w której czerpaku widnieje niewielki otwór. Dzięki niemu, przy nabieraniu sałatki z miski, warzywa zostają odsączone z nadmiaru dressingu.
 • Stalowe łyżki do sałaty – lśniące i bardzo eleganckie. Ozdobna wersja łyżki doskonale dopasuje się do wytwornych, stylizowanych wnętrz, natomiast ta o prostych, organicznych kształtach świetnie wpasuje się w klimat minimalistyczny. W komplecie może być dwuzębny widelec, który ułatwia nabieranie dania z salaterki. Sztućce ze stali nierdzewnej są bardzo solidne i trwałe.
 • Plastikowe łyżki do sałaty – modele z tworzywa sztucznego zachwycają kształtami i kolorami. To idealny wybór dla osób, które preferują barwne, nietuzinkowe kuchenne aranżacje. Plastikowe łyżki do sałaty są bardzo lekkie i poręczne. Jedną z nich można z powodzeniem zastąpić szerokim trójzębem o łagodnych zakończeniach. Dzięki opływowym kształtom sałatkowe akcesoria nie rysują delikatnych powierzchni misek do sałatek.
 • Sztućce do serwowania – jest w czym wybierać

  Sałatki można podawać także za pomocą praktycznych szczypiec. Modele wykonane ze stali nierdzewnej wyposażone są w wygodny uchwyt na palce. Zmyślny mechanizm gwarantuje pewne i precyzyjne chwytanie. Ciekawym pomysłem może być także zestaw drewnianych łapek, przypominających kształtem grzebyki o szeroko rozstawionych zębach. Gadżet świetnie sprawdzi się w naturalnych aranżacjach utrzymanych w trendzie eko.

  Na uczestników spotkania przy stole wielkie wrażenie robią nie tylko smaczne potrawy ale i sposób ich podania. Dlatego w każdym domu powinny znaleźć się sztućce do serwowania.niezbędne akcesoria kuchenne, dekoracje i wiele więcej na WestwingNow.