Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Szkło stołowe i barowe

  333 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr

  Szkło stołowe i barowe - wybieramy kieliszki

  Szkło stołowe i barowe, czyli naczynia do podawania różnych trunków, przydaje się zarówno podczas wystawnych kolacji, jak i na co dzień. Kształt tych naczyń od razu sugeruje, jaki alkohol powinien trafić do środka. Warto poznać przeznaczenie poszczególnych rodzajów szkła stołowego i barowego, by nie popełnić błędu, nalewając trunek.


  Aby zebrać wszystkie rodzaje kieliszków do wszelkich gatunków alkoholi, trzeba by przygotować na nie niemal całą szafkę. Choć nie każdy może sobie pozwolić na taką kolekcję, warto wiedzieć, jakie są najczęściej używane kieliszki i jak one wyglądają. Obecnie najpopularniejsze i najczęściej wyszukiwane przez naszych klientów są kryształowe kieliszki do wina, które oczarują nawet najbardziej wybrednych gości.

  Kieliszki do wina i szampana

  Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje kieliszków do win i szampana: do wina czerwonego, białego i musującego.

 • Kieliszki do wina czerwonego – powinny być pękate i zwężające się ku górze. Zwykle kielich oparty jest na krótkiej nóżce, a jego pojemność to około 150-250 ml. W takim naczyniu można też serwować wino białe. Mniejsze kieliszki należy dopełniać mniej więcej do 2/3 wysokości, większe – do połowy.
 • Kieliszki do wina białego – są bardziej smukłe niż te do czerwonego i nieco mniejsze. Można w nich podawać wina deserowe i aperitif. Napełnia się je nie wyżej niż do połowy, a podczas picia najlepiej trzymać za nóżkę, żeby wino się zbytnio nie nagrzewało.
 • Kieliszki do szampana – smukłe i wysokie, często nazywane fletami lub kłosami. Najlepiej, gdy nieco zwężają się ku górze, dzięki temu bąbelki wolniej uciekają. Należy je dopełniać mniej więcej do 3/4 wysokości.
 • Rodzaje kieliszków do innych alkoholi

  Niemal każdy rodzaj alkoholu czy drinka ma zarezerwowany dla siebie odpowiedni kieliszek. Na jakie rodzaje kieliszków warto zwrócić uwagę? Modele do wódki to miniszklaneczki o pojemności około 30-60 ml. Mogą być na nóżce lub bez. Whisky najlepiej serwować w naczyniach przypominających szklanki, o grubym dnie. Kieliszki do likierów najczęściej wyglądają jak miniatury tych do wina. Koniak i brandy – najlepiej je podawać w kieliszkach o pękatej czaszy i pojemności 100-250 ml. Warto pamiętać, że należy je napełniać tylko do 1/4 wysokości.

  Kieliszki na short drinki, czyli napoje na bazie czystych alkoholi, wyróżniają się krótkimi nóżkami i mocno rozszerzającą się czaszą. Najpopularniejsze to te do martini i margarity. Long drinki, czyli z rozcieńczanych alkoholi, serwujmy w wysokich, smukłych szklankach. Szklanki do wody, często nazywany gobletem, to największe naczynie w szklanej kolekcji. Powinno być pojemne i bez zwężanych brzegów. Mile widziane są także modele o ciekawych formach nóżek i wykonane z grubszego szkła, a nawet z kryształu.

  Druga młodość nalewek

  Choć nalewki mają wielowiekową historię także w Polsce, dopiero w ostatnich latach są na nowo odkrywane. Picie nalewek domowej roboty staje się miłym akcentem podczas spotkań towarzyskich. Aromatyczne nalewki najlepiej podawać w specjalnych malutkich kieliszkach do nalewek. Ich pojemność to ok. 50 ml. Zwykle czasza kieliszków do nalewek wspiera się na wysokiej nóżce. Warto wybrać modele o bardziej wymyślnych kształtach wykonane z dekorowanego szkła. Mogą to być naczynia, które przypominają miniaturowe eleganckie goblety. W roli kieliszków do nalewek raczej nie sprawdzą się naczynia do wina, ale do likieru – już tak. Kieliszki do nalewek warto uzupełnić elegancką karafką. Zestaw – karafka i kieliszki do nalewek – stanowi świetny pomysł na prezent.

  Kieliszki do likieru - zgrabne piękności

  Słodki smak i aksamitna konsystencja likieru sprawiają, że raczą się nim zwłaszcza kobiety. Kieliszki do likieru zawsze mają wysokie, zgrabne nóżki, jednak mogą różnić się czaszami. Niektóre z nich kształtem przypominają tulipany, inne, baryłki, jeszcze inne, odwrócone dzwonki. Kieliszki do likieru mają przeważnie 60 ml objętości, choć zdarzają się mniejsze. Kupując komplet tego rodzaju naczyń, dobrze dobrać do niego także karafkę. Nierzadko komplety kieliszków są zdobione fikuśnymi ornamentami ze stali nierdzewnej. Dzięki temu można dokupić do nich sztućce deserowe w tej samej stylistyce. Inwestując w kryształowe kieliszki do likieru, należy pamiętać, aby właściwie się o nie troszczyć. Kryształ musi być myty ręcznie w zimnej wodzie – pod wpływem ciepła traci swój połysk i matowieje. Nie należy również stosować agresywnych środków czyszczących.

  Kieliszki do likieru w kilku odsłonach

  Planując kupno kompletu kieliszków do likieru, warto kierować się nie tylko jakością, lecz i stylem. Kryształowe naczynia doskonale zaprezentują się w stylistyce angielskiej czy francuskiej. Wnętrza prowansalskie natomiast pokochają kieliszki do likieru subtelnie zdobione kwiatowymi ornamentami. W salonie w stylu kolonialnym świetnie poczują się egzotyczne modele inkrustowane kością słoniową, natomiast oszczędny trend loftowy polubi proste, nowoczesne kieliszki wykonane ze stali nierdzewnej.

  Szkło stołowe i barowe, nie dość, że niezbędne w każdym domu, dodatkowo stanowi wspaniałą dekorację w salonowej witrynie za szkłem.

  Odkryj naszą szeroką gamę szkła stołowego i barowego na WestwingNow i kup swój ulubiony model!