Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Podkładki na stół


Można je znaleźć w niemal każdym domu. Ich historia jest tak długa, jak historia stołu. Od zawsze kładziono na stole przeróżne chusty i serwety, które miały za zadanie ochronić zarówno sam mebel, jak i obrus przed zniszczeniem czy zaplamieniem.


Współcześnie podkładki na stół przybierają przeróżne kształty, formy, wzory i kolory. Wykonywane są z najróżniejszych tworzyw. Inwencja projektantów podkładek na stół nie zna granic. Chcąc wykończyć lub odmienić wnętrze swojego salonu, jadalni czy kuchni można wybierać spośród nieskończonej liczby pomysłowych rozwiązań. Począwszy od tradycyjnych podkładek materiałowych, poprzez korkowe maty, plecionki z hiacyntu wodnego, podkładki z pleksi, z plastiku, gumy czy z pianki, po designerskie wzory podkładek z metalu czy szkła.


Wybór odpowiednich podkładek na stół – czym się kierować?


Przede wszystkim trzeba kierować się własnymi potrzebami i zastanowić się, jaką funkcję mają spełniać w naszym mieszkaniu. Jeśli będą stanowić wyłącznie ozdobę, nie musimy zbytnio przejmować się ich właściwościami ochronnymi. Ważniejszy jest kolor i faktura, jaką posiada podkładka, a tu powinniśmy kierować się wyłącznie własnym gustem. Jeśli zaś akcesoria te mają pełnić funkcję także ochronną, warto zastanowić się nad materiałem, z którego są wykonane, nad ich trwałością i łatwością w czyszczeniu.


Aby ochronić drewniany stół, najlepiej wybrać grubsze podkładki na stół, które izolować będą powierzchnię blatu od na przykład talerza z gorącą zupą (tu doskonale sprawdzą się plecione maty czy podkładki z pianki). Jeśli przedmioty te będą użytkowane przez dzieci, lepiej wybrać modele, które łatwo wyczyścić za pomocą wilgotnej ściereczki (np. plastik, pleksi). Przy wyborze podkładek na stół warto pamiętać o tym, by ich szerokość dopasowana była do wymiarów naszego stołu. Jeśli są ułożone na stole – nie powinny stykać się, ani zachodzić na siebie. Odległość pomiędzy dwiema podkładkami nie powinna być mniejsza niż 2-3 cm. Osoby, które dysponują małym stołem, powinny zatem wybrać podkładki bardziej subtelne i mniejsze.

Podkład pod obrus czyni cuda

Podkład pod obrus to idealne rozwiązanie zarówno dla nowych, jak i starych, zniszczonych stołów. W przypadku nowych modeli jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona mebla przed wszelkimi uszkodzeniami. Zaś jeśli chodzi o stare modele, podkład pod obrus może wygładzić powierzchnię blatu zniszczonego stołu. Dzięki temu obrus będzie się idealnie układał, a zastawa stołowa nie będzie się chybotać. Zamiast wymieniać stary stół na nowszy model, wystarczy go ulepszyć.

Podkładki pod kubek korkowe czy z nadrukiem?

Podkładki pod kubek to gadżety, które sprawdzą się w każdym domu, bez względu na dominujący w nim styl aranżacyjny. Warto jednak tak dobierać te akcesoria, by uniknąć stylistycznych zgrzytów. Najpopularniejszymi podkładkami pod kubek są te wykonane z korka. Są zarówno solidne, jak i wyjątkowo tanie, a do tego świetnie zabezpieczają blat przed wysokimi czy bardzo niskimi temperaturami. Mają też doskonałe właściwości wygłuszające, co docenia się przy blatach szklanych, metalowych czy z twardego kompozytu. Podkładki pod kubek korkowe już same w sobie są ciekawą dekoracją, ze względu na oryginalną, „patchworkową” strukturę. Jednak o wiele większe możliwości aranżacyjne zapewni podkładka korkowa z nadrukiem. Może to być ilustracja, modna grafika, typografia, znak firmowy czy – dobry pomysł na prezent – nadruk z imieniem potencjalnego właściciela. Standardowa podkładka na kubek ma wymiary około 10×10 cm, w przypadku okrągłej średnica wynosi mniej więcej 9-10 cm.

podstawki pod szklanki jako dekoracyjne gadżety

Gadżety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych – zwłaszcza wtedy, gdy podkreślają hobby oraz zainteresowania. Dekoracyjne podstawki pod szklanki świetnie odnajdują się w roli takich gadżetów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na modele z nadrukami i grafikami – to prawdziwa kopalnia pomysłów i inspiracji. Mogą to być modne typografie, wizerunki postaci z ulubionych filmów, bajkowe pejzaże czy inskrypcje z motywującymi cytatami. Podstawki pod szklanki często przyjmują też ciekawe formy, na przykład rozkwitających kwiatów czy małych płyt winylowych. Miłośnicy nowych technologii i elektroniki powinni zaś zwrócić uwagę na podstawki z wbudowanymi diodami. Emitują one magiczne światło, które może zmieniać kolory.

Podkładka na stół – ozdoby czy akcesoria?

Podkładki na stół pełnią wiele funkcji. Stanowią doskonałą ochronę przed zniszczeniem drewnianego blatu w wyniku zetknięcia z gorącym naczyniem. Ochronią także obrus przed niechcianymi plamami. Oprócz niekwestionowanych zalet praktycznych, podkładki na stół stanowią wspaniałą dekorację wnętrza. Mogą być dopasowane kolorystycznie do reszty wyposażenia i harmonijnie dopełniać wnętrzarską konwencję. Mogą także stanowić odważny kontrast do reszty wystroju pomieszczenia – wystarczy wyobrazić sobie komplet intensywnie czerwonych podkładek na stół w nowoczesnym wnętrzu, utrzymanym w odcieniach szarości. Czasami wystarczy kupić komplet nowych podkładek na stół, by całkowicie odmienić charakter wnętrza i dodać mu świeżości.

Podkładki na stół

83 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr