Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Lampy papierowe

21 Produkty
Sortuj: Popularność
Sortuj: Popularność
Filtr
Papier

Lampy z papieru

Lampy papierowe to jeden ze sposobów na oryginalne i dekoracyjne zaaranżowanie oświetlenia. W sztuce urządzania wnętrz sposób oświetlenia pomieszczenia jest nie mniej ważny niż dobranie odpowiedniej kolorystyki czy stylu umeblowania. Centralne, punktowe, strefowe oświetlenie decyduje o atmosferze panującej, na co dzień w domu, nastrojowe światło jest ważne przy urządzaniu spotkań i organizowaniu uroczystości. Duże znaczenie w tym względzie ma zarówno sposób rozmieszczenia źródeł światła, jak i jego barwa, natężenie oraz oprawa – lampy, reflektory, żyrandole, taśmy ledowe, abażury – ich wybór nie jest bez znaczenia. Zwolennicy zarówno designerskich lamp, jak i sympatycy prostoty oraz wykorzystywania we wnętrzarstwie materiałów naturalnych, powinni zwrócić szczególną uwagę na lampy papierowe. Wykorzystywanie papieru, jako tworzywa, z którego wykonuje się akcesoria wyposażenia wnętrz, ma za sobą wielowiekową tradycję. Miejscem słynącym z produkcji papierowych lamp w formie kolorowych lampionów były od wieków Chiny, z kolei w Japonii powstało origami - sztuka artystycznego składania papieru w fantastyczne, złożone kształty - co pośrednio wpłynęło na popularyzację papieru, jako elementu dekoracyjnego. Papier jest aktualnie tworzywem niezwykle docenianym przez projektantów hołdujących wartościom związanym zarówno z ekologią, jak i minimalizmem oraz stylistyczną lekkością, czystością.

Lampy papierowe – jak chińskie lampiony

Papierowe, białe i kolorowe abażury w kształcie kul nawiązują, co prawda do tradycji chińskich lampionów, ale stały się tak popularne, że wiodą już swój własny, autonomiczny żywot. Papierowe lampy, wiszące lub stojące na stojakach bryły – kule, sześciany, stożki, kokony, są źródłem delikatnego, nastrojowego światła i sprawdzają się zarówno, jako wyposażenie salonu, jak i sypialni, pokoju młodzieżowego, a nawet jadalni. Lekkość i delikatność papieru sprawia, że wisząca pod sufitem lampa unosi się jakby w powietrzu, a ta stojąca – nawet, jeśli jest dużych rozmiarów, nie przytłacza swoją obecnością.


Lampy papierowe – jak japońskie orgiami

Lampy z papieru przybierają kształty nie tylko prostych, geometrycznych brył, ale i złożonych, niezwykle interesujących konstrukcji. Skomplikowane wielościany, lampy – poduchy, lampy – chmury, lampy-zgniecione kule, lampy-zębate walce – oto nieliczne przykłady wybrane spośród wielu dostępnych designerskich projektów lamp. Taka oprawa oświetlenia to wymarzone wprost rozwiązanie do nowoczesnego salonu lub sypialni, biura czy urządzonego na industrialną modłę loftu. Papierowa lampa, w sposób na pozór nieoczekiwany może stać się estetyczną prowokacją – kontaminacją prostoty (ze względu na wykorzystany materiał) i wyrafinowania (ze względu na kreatywność pomysłu).

Papierowe girlandy w ogrodzie

Lampy z papieru to również wspaniała i bardzo nastrojowa dekoracja ogrodu. Papierowe kule mają różne rozmiary. Od całkiem niewielkich po naprawdę duże. Te małe o średnicy nie większej niż 10 cm można nawlec jak koraliki na wytrzymałą bawełnianą lub stalową linkę i opleść nimi jak girlandą drzewa lub rośliny w ogrodzie. Można je też zawiesić w różnych częściach ogrodu. W sprzedaży są nie tylko białe abażury, ale też w innych kolorach. Wieczorem, podświetlone od środka ciepłym światłem będą wyglądały jak chińskie lampiony. Większe kule można ustawić na trawnikach. Będą nie tylko źródłem światła, ale i wspaniałą dekoracją na przykład podczas przyjęć weselnych czy innych rodzinnych uroczystości odbywających się w plenerze.

Ażurowa lekkość

Niektórzy producenci proponują lampy z abażurami z papieru, które przypominają misternie wykonaną na szydełku koronkę. Są lekkie, ażurowe pełne wdzięku, uroczo kołyszą się potrącanie podmuchami powietrza i wyglądają naprawdę bajecznie. Po włączeniu światła dają niezwykłe efekty świetlne. Ściana ubrana w takie „wycinanki” nie potrzebuje juz innej dekoracji. Wieczorem dają prawdziwy spektakl w postaci teatrzyku cieni.

Lampy papierowe – zrób to sam!

Lampy z papieru są bardzo popularne i oczywiście można je nabyć w wielu sklepach. Jednak o wiele przyjemniej jest zrobić taką lampę samemu. Nie jest to wcale skomplikowane, a satysfakcja ogromna. Idea DIY (do it yourself – zrób to sam) objęła już swoim zasięgiem samodzielne wykonywanie papierowych abażurów. Jest wiele sposobów. My podajemy naprawdę najłatwiejszy. A więc zabaw się w projektanta oświetlenia. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni papier, klej i nożyczki, a także wykrój, według którego bez najmniejszych kłopotów można wyciąć odpowiedni kształt abażuru. W zależności od tego, jakiego typu ma to być lampa, przydać się jeszcze może tekturka lub sznurek, jeśli konieczne jest wzmocnienie całej konstrukcji. Nawet, jeśli za pierwszym razem się nie uda, nie poddawaj się. Wykaż się kreatywnością i podejdź do tego z poczuciem humoru. Lampy z papieru to może być dobra zabawa!