Lampy z drewna

77 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Lampy z drewna

Mogą przybierać różne formy. Chociaż najczęściej spotykana jest lampa stojąca z drewnianą podstawą, to coraz popularniejsze są drewniane kinkiety montowane w przedpokojach, a także w sypialniach nad łóżkiem. Połączenie elementów wykonanych z metalu z drewnianym kloszem sprawi, że wnętrze stanie się przytulniejsze. Lampy drewniane są idealnym łącznikiem stylów. Coraz częściej drewno łączy się w lampach z innymi materiałami, na przykład metalem czy kamieniem naturalnym, ale również tworzywem sztucznym czy ceramiką. Drewno jest wytrzymałe, pod wpływem ciepła nie powinno ulegać uszkodzeniom, ani zmieniać barwy. Do drewnianych lamp, żyrandoli czy kinkietów warto stosować żarówki o ciepłej barwie, które podkreślą słoje drewna i jego drobne niedoskonałości, które w istocie stanowią o jego uroku.

Pielęgnacja lamp z drewna

Nie jest skomplikowana, ale musi być regularna. Lampy z drewna powinno poddawać się konserwacji podobnie jak inne wyroby z drewna, na przykład meble. Do codziennej pielęgnacji wystarczy szmatka lekko zwilżona wodą lub preparatem do pielęgnacji powierzchni drewnianych. Bardzo dobrze sprawdzają się te z dodatkiem wosku pszczelego. Skutecznie pielęgnują i pięknie pachną. Jeżeli drewniana powierzchnia dodatkowo jest zabezpieczona lakierem do pielęgnacji zaleca się stosowanie specjalnych preparatów do powierzchni lakierowanych.

Pamiętajmy, że drewno jest podatne na wilgoć i gwałtowne zmiany temperatury. Powinno, więc znajdować się w odległości przynajmniej 50 centymetrów od grzejników i nawilżaczy powietrza. Również podłoże, na którym znajdują się drewniane elementy, powinno być stabilne i odporne na wygięcia.

Zrób to sam

Lampy z drewna można w niezwykle prosty sposób przerobić i dostosować do aktualnych upodobań i trendów. Przerabianie przedmiotów, na przykład lamp, wymaga jedynie odrobiny miejsca oraz podstawowych narzędzi, takich jak papier ścierny oraz farba lub bejca do drewna. Dany przedmiot należy oczyścić, a następnie wyrównać powierzchnię stosując papier ścierny. W zależności od tego, czy zmiany mają być powierzchowne lub też mają dotyczyć także głębszych warstw materiału, wybrać należy papier o mniejszym lub większym stopniu ścieralności (powstały pył należy wytrzeć suchą szmatką lub delikatnie zebrać przy pomocy odkurzacza). Kolejny krok to malowanie farbą na kolor docelowy i pozostawienie do wyschnięcia. Aby lampy z drewna były elegancko wykończone i miały współczesny wygląd, zaleca się użyć na końcu lakieru, który nada im delikatny połysk.