Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Filiżanki i kubki


Filiżanki i kubki to czas na poranną kawę lub popołudniową herbatkę to również chwila na relaks i nabranie sił na resztę dnia. Wielbiciele gorących napojów wiedzą, jak ważne jest ich odpowiednie podanie. Sposób podania sprawia, że możemy w pełni delektować się gorącym napojem, czuć jego wyborny zapach i podziwiać intensywny kolor. Niezależnie od tego, czy będzie to w Indiach, Chinach, na mongolskim stepie czy w Rosji lub Maroku, oraz czy będzie to mocna kawa, cappuccino czy herbata z cytryną i sokiem malinowym – powinny być serwowane w pięknej filiżance!


Tradycja picia popołudniowej herbaty jest mocno zakorzeniona w kulturze Wielkiej Brytanii. By poczuć jak się prawdziwy monarcha warto zainwestować w piękny, porcelanowy komplet filiżanek oraz imbryk lub dzbanek.


Filiżanki i kubki do herbaty


Odpowiednim naczyniem do herbaty jest nie szklanka i nie kubek, ale filiżanka. To właśnie w niej powinno się podawać ten napój, by w pełni wydobyć jego smak i aromat. Naczynie to niezwykle ważny element herbacianego rytuału. Idealna filiżanka do herbaty powinna być zrobiona z cienkiej i delikatnej porcelany. Ważne, by miała lekko pękaty kształt, rozszerzający się ku górze. Filiżanka do kawy jest zazwyczaj węższa u góry niż ta do herbaty.


Herbatę pije się, trzymając filiżankę za uszko – nie powinno się jej obejmować dłonią, a jedynie podtrzymywać. Nie wypada pić herbaty z łyżeczką w środku – jest to nie tylko nieeleganckie, lecz także niebezpieczne dla oczu.


W Japonii mawia się, że „człowiek bez herbaty nie jest w stanie zrozumieć prawdy i piękna”. To powiedzenie pokazuje jak ważny jest ten napój dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. W Polsce herbata także cieszy się dużą popularnością. Jej miłośnicy ogromną uwagę poświęcają sposobom jej parzenia i podawania.

Ważnym aspektem są także kubki do herbaty. Pierwsze kubki wykonywano ze żłobionego kamienia. Później opracowano technikę wypalania gliny i zaczęto z niej tworzyć naczynia. Dziś kubki robione są z różnorodnych materiałów. Mają także rozmaite kolory i kształty. Podpowiadamy, jak wybrać kubki i filiżanki do herbaty.

Odkryj nasz szeroki asortyment filiżanek i kubków na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Kubki do herbaty i ich rodzaje

  • Kubki ceramiczne to najpopularniejszy rodzaj naczyń do picia herbaty. Nie do przecenienia jest ich trwałość i właściwości termoizolacyjne.
  • Kubki ze szkła mają uniwersalny wygląd. Doskonale sprawdzą się do podawania herbat owocowych, które mają piękne barwy.
  • Specjalnym rodzajem kubków do herbaty są kubki termiczne. To rodzaj termosu o pojemności tradycyjnego kubka. Można zabrać w nim gorący napój i długo cieszyć się jego wysoką temperaturą. Takie kubki wykonuje się zwykle z dwóch warstw blachy.

Z miłości do kawy

Każdy typ kawy wymaga doboru specjalnej filiżanki lub szklanki. Oto kilka wskazówek: Espresso powinno być pite z małej filiżanki do espresso – od 50 do 70 ml, o cylindrycznym kształcie. Klasyczne espresso podaje się w porcelanie o grubych ściankach, by dłużej cieszyć się ciepłą kawą.

  • Americano można podać w dowolnej filiżance. Warto pamiętać, by naczynie było z grubszego materiału, by dłużej zachować ciepło.
  • Caffè lungo należy podać w filiżance kształtem przypominającej tę do espresso, powinna być jednak wyższa. Cylindryczny kształt ułatwi tworzenie się pianki.
  • Caffè latte powinno być podawane w klasycznej filiżance do kawy. Francuzi piją caffè latte w miseczkach, co ułatwia maczanie w niej croissantów.
  • Cappuccino pije się z filiżanki o pojemności 150-200 mililitrów. Dobrze, gdy jest lekko wybrzuszona po bokach lub rozszerzona u góry.
  • Caffè frappé podaje się w szklankach.
  • Latte macchiatto należy podać w wysokiej szklance z uchwytem. Przezroczyste szkło podkreśli trzy warstwy napoju.
  • Caffè mocha również podaje się w wysokich szklankach o pojemności około 200 ml.

Zestaw filiżanek

Chociaż tradycja picia gorących napojów w filiżankach przywędrował z Japonii, która przed wiekami kawy nie znała, dzisiaj zwyczaj picia kawy i herbaty w filiżankach wydaje się oczywistością. Porcelanowe, porcelitowe czy szklane komplety filiżanek ze spodkiem są obok talerzy i kubków bodaj najpopularniejszym elementem zastawy stołowej. Filiżanki najczęściej sprzedaje się w zestawach po sześć czy dwanaście sztuk, chociaż bywa, iż szczególnie cenne lub pojedyncze egzemplarze sprzedaje się na sztuki.

Zainspiruj się z WestwingNow, a w nim cudowne filiżanki i kubki.

Odkryj nasz szeroki asortyment filiżanek i kubków na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Filiżanki i kubki

222 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr