Filiżanki do herbaty

59 Produkty
Sortuj według

Filiżanki do herbaty w towarzystwie

Gotowym i praktycznym zestawem jest filiżanka z czajniczkiem. Na królewskich i arystokratycznych dworach porcelana, w tym filiżanki i czajniczki, odgrywała rolę pamiątek rodowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ten uroczy duet stanowi obecnie doskonały prezent dla wielbicieli pachnących naparów. A jaki materiał najlepiej się sprawdzi?

  • Najszlachetniejszym surowcem jest porcelana. Do jej produkcji wykorzystuje się mieszankę glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Porcelana jest elegancka, odporna na wysokie temperatury i bardzo dekoracyjna. Niestety jest materiałem kruchym, który źle znosi uderzenia. Porcelanowej filiżanki z czajniczkiem lepiej nie myć w zmywarce, a już na pewno nie, gdy są ręcznie malowane i zdobione złotem – warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta.
  • Najbardziej cenionym i ekskluzywnym gatunkiem jest porcelana kostna (bone china), którą wynaleziono w XVIII-wiecznej Anglii. Jest leciutka i transparentna – ten efekt uzyskuje się dzięki dodaniu w czasie produkcji spopielonych kości. Porcelana kostna uchodzi za najbardziej wyrafinowany i iście królewski materiał. Jednak zestaw filiżanki z czajniczkiem może osiągnąć bardzo wysoką cenę.
  • Ceramika jest nieco cięższa i grubsza od klasycznej porcelany, ale za to bardziej wytrzymała i odporniejsza na stłuczenia. Powstaje w efekcie wypalania specjalnych gatunków gliny (słowo ceramika pochodzi od greckiego keramos, co oznacza ziemię lub glinę). Filiżanki do herbaty z ceramiki można myć w zmywarce.

Filiżanka z czajniczkiem w dowolnym stylu

Filiżankę z czajniczkiem można dopasować do każdej zastawy stołowej a także do stylu wnętrza – producenci stale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Można także znaleźć duety utrzymane w stylu nowoczesnym, których kształt i dekor projektują młodzi designerzy.

  • Styl prowansalski – najlepiej, żeby filiżanka z czajniczkiem była biała, porcelanowa, lekka, misternie rzeźbiona i z kwiatowym dekorem albo gładka.
  • Styl klasyczny – podobne zalecenia jak w przypadku stylu prowansalskiego. Można też wybrać modele na przykład pozłacane i z bardziej wymyślnym dekorem, nawiązującym do wnętrz pałacowych.
  • Styl rustykalny – świetnie sprawdzi się tu filiżanka z czajniczkiem wykonana z nieco cięższej ceramiki.
  • Styl skandynawski – biel, szarość i beż to zawsze dobry wybór. Można także postawić na subtelny dekor geometryczny, który doda aranżacji rumieńców.
  • Styl nowoczesny – polecane są filiżanki z czajniczkami bardziej zgeometryzowane, a ich formy mogą być połączeniem klasyki z nowoczesnym wzornictwem. Ciekawie zaprezentują się nadruki wykonane przez młodych artystów.
  • Styl orientalny i boho – mile widziane są filiżanki z czajniczkiem nawiązujące do dalekowschodnich wzorów, w końcu Chiny są ojczyzną porcelany!

Filiżanki do herbaty docenią wszyscy dla których codzienne picie herbaty to rytuał, a jego celebrowaniu sprzyjają piękne naczynia.