Westwing Logooraz Westwing Collection
Codzienne wyprzedaże
Kategorie & szukaj
Westwing Logo
Bezpłatna przesyłka od 150

Filiżanka do herbaty - symbol dobrego smaku


Filiżanki do herbaty znów zajmują ważne miejsce na naszych stołach. Doceniamy ich kruchy urok, wyrafinowaną elegancję i smak podawanej w nich herbaty. Koneserzy uważają, że ten napój najlepiej smakuje właśnie w filiżance.


Jak głosi legenda, herbatę po raz pierwszy przypadkowo zaparzył mityczny cesarz Chin - Chennong. Miało się to wydarzyć w 2737 roku p.n.e. Ile jest prawdy w tej opowieści - nie wiadomo. Natomiast pierwsze zapiski dotyczące aromatycznego napoju pochodzą dopiero z X wieku p.n.e. Chińczycy po dziś dzień słyną z zamiłowania do wonnego naparu, choć same filiżanki do herbaty są im obce - ponad wszystko cenią porcelanowe czarki

.

Naczynia z uszkiem są domeną Europejczyków. Jako pierwsi na naszym kontynencie spróbowali herbaty Rosjanie. Co jednak ciekawe, również tam filiżanki do herbaty nie cieszyły się popularnością. Nasi wschodni sąsiedzi parzyli napój w samowarach i pijali go ze szklanek umieszczonych w ozdobnych koszyczkach. Eleganckie filiżanki pokochała i rozsławiła dopiero Anglia.


Jak wybrać najlepsze filiżanki?


Wybierając filiżanki do herbaty, należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Znawcy polecają porcelanowe lub ceramiczne modele z dużym, odpowiednio wyprofilowanym uszkiem, dzięki któremu naczynie doskonale leży w dłoni.


Filiżanki do herbaty różnią się od tych do kawy. Kawę można podawać w filiżance o pojemności na przykład 100 ml, jednak ta do herbaty ma zwykle pojemność około 200-250 ml, a średnica spodka może wynieść nawet 15 cm i więcej – łatwo położyć na nim herbatnik lub inne ciastko. Ponadto ma zazwyczaj kształt tulipana, czyli lekko rozszerza się ku górze, podczas gdy filiżanki do espresso czy cappucino są równe na całej wysokości, czyli od podstawy do brzegu mają ten sam obwód.

Filiżanki do herbaty w towarzystwie

Gotowym i praktycznym zestawem jest filiżanka z czajniczkiem. Na królewskich i arystokratycznych dworach porcelana, w tym filiżanki i czajniczki, odgrywała rolę pamiątek rodowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Ten uroczy duet stanowi obecnie doskonały prezent dla wielbicieli pachnących naparów. A jaki materiał najlepiej się sprawdzi?

  • Najszlachetniejszym surowcem jest porcelana. Do jej produkcji wykorzystuje się mieszankę glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem. Porcelana jest elegancka, odporna na wysokie temperatury i bardzo dekoracyjna. Niestety jest materiałem kruchym, który źle znosi uderzenia. Porcelanowej filiżanki z czajniczkiem lepiej nie myć w zmywarce, a już na pewno nie, gdy są ręcznie malowane i zdobione złotem – warto zawsze zapoznać się z zaleceniami producenta.
  • Najbardziej cenionym i ekskluzywnym gatunkiem jest porcelana kostna (bone china), którą wynaleziono w XVIII-wiecznej Anglii. Jest leciutka i transparentna – ten efekt uzyskuje się dzięki dodaniu w czasie produkcji spopielonych kości. Porcelana kostna uchodzi za najbardziej wyrafinowany i iście królewski materiał. Jednak zestaw filiżanki z czajniczkiem może osiągnąć bardzo wysoką cenę.
  • Ceramika jest nieco cięższa i grubsza od klasycznej porcelany, ale za to bardziej wytrzymała i odporniejsza na stłuczenia. Powstaje w efekcie wypalania specjalnych gatunków gliny (słowo ceramika pochodzi od greckiego keramos, co oznacza ziemię lub glinę). Filiżanki do herbaty z ceramiki można myć w zmywarce.

Filiżanka z czajniczkiem w dowolnym stylu

Filiżankę z czajniczkiem można dopasować do każdej zastawy stołowej a także do stylu wnętrza – producenci stale wychodzą naprzeciw oczekiwaniom użytkowników. Można także znaleźć duety utrzymane w stylu nowoczesnym, których kształt i dekor projektują młodzi designerzy.

  • Styl prowansalski – najlepiej, żeby filiżanka z czajniczkiem była biała, porcelanowa, lekka, misternie rzeźbiona i z kwiatowym dekorem albo gładka.
  • Styl klasyczny – podobne zalecenia jak w przypadku stylu prowansalskiego. Można też wybrać modele na przykład pozłacane i z bardziej wymyślnym dekorem, nawiązującym do wnętrz pałacowych.
  • Styl rustykalny – świetnie sprawdzi się tu filiżanka z czajniczkiem wykonana z nieco cięższej ceramiki.
  • Styl skandynawski – biel, szarość i beż to zawsze dobry wybór. Można także postawić na subtelny dekor geometryczny, który doda aranżacji rumieńców.
  • Styl nowoczesny – polecane są filiżanki z czajniczkami bardziej zgeometryzowane, a ich formy mogą być połączeniem klasyki z nowoczesnym wzornictwem. Ciekawie zaprezentują się nadruki wykonane przez młodych artystów.
  • Styl orientalny i boho – mile widziane są filiżanki z czajniczkiem nawiązujące do dalekowschodnich wzorów, w końcu Chiny są ojczyzną porcelany!

Filiżanki do herbaty docenią wszyscy dla których codzienne picie herbaty to rytuał, a jego celebrowaniu sprzyjają piękne naczynia.

Odkryj nasz szeroki asortyment filiżanek do herbaty na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Filiżanki do herbaty

22 Produkty