Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Stoły prostokątne i kwadratowe to chyba najbardziej popularne meble używane w jadalniach na całym świecie. Kwadrat to kształt magiczny. Symbolizuje cztery strony i cztery pierwiastki świata. W starożytności oznaczał boskość, trwałość i sprawiedliwość. Według teorii Feng Shui podobnie - kwadrat gwarantuje stabilność i uczciwość, a także… przyciąga pieniądze. Na planie kwadratu budowano miasta i place. Wśród mebli kwadrat zyskał uznanie jako kształt stołowego blatu.


Stół w kuchni. Stół w jadalni. Stół w salonie. Stół w pracowni. Spotkania przy rodzinnym stole. Ważne rozmowy przy stole. Rzucone na stół papiery. Wazon z kwiatami na środku stołu. Wokół stołu i przy stole toczy się rodzinne życie. Stół to serce domu. To mebel tak podstawowy, że aż trudno wyobrazić sobie jego brak. Od jego wyboru często rozpoczyna się urządzanie całego wnętrza. Różne wielkości, wysokości, kształty, kolory - dobrze dobrać stół to wielka rzecz. Czym się kierować? Jak podjąć dobrą decyzję? Wielką popularnością cieszą się stoły prostokątne i okrągłe. Ale w niektórych aranżacjach najlepiej sprawdzają się stoły kwadratowe.


Stoły prostokątne i kwadratowe


Stół kwadratowy to idealna propozycja dla miłośników nowoczesnego designu. Kwadratowe stoły idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, czy to pokojach czy w jadalni lub jako dodatkowy mebel w salonie. Często występują w komplecie z czterema krzesłami. I właśnie fakt, że stół kwadratowy z góry sugeruje liczbę ustawionych przy nim krzeseł, generalnie przeznaczony jest do kameralnych spotkań lub wykorzystywany do codziennej pracy.

Stoły prostokątne w salonie

Salon to miejsce odpoczynku i wieczornych spotkań. To także oficjalna część domu, w której przyjmuje się gości. W tradycyjnie urządzonym salonie idealny będzie tradycyjny stół prostokątny z drewna dębowego, mahoniowego lub orzechowego – wszystko zależy od tonacji, w jakiej są utrzymane pozostałe meble.

Drewniane lekkie stoły sosnowe i bukowe najczęściej mają zastosowanie w salonie urządzonym w jasnym, skandynawskim stylu. Stoły ze szklanym kwadratowym blatem idealnie zagrają w industrialnym wnętrzu. Do nowoczesnego mieszkania wyłożonego gładkimi błyszczącymi panelami pasować będzie stół lakierowany na wysoki połysk.

Rozwiązaniem idealnym do niewielkich wnętrz jest kwadratowy stół rozkładany. Na co dzień stół może stać złożony, dzięki czemu bez potrzeby nie będzie zajmował powierzchni salonu. W razie konieczności, na przykład w czasie wizyty gości kwadratowy stół błyskawicznie można zamienić w prostokątny stół o większej powierzchni.

Stół prostokątny a materiały

Oprócz kształtu stołu, materiał jest ważnym i kluczowym aspektem przy wyborze idealnego stołu do jadalni. Oto kilka popularnych materiałów:

  • Drewno: stoły teakowe są uważane za bardzo szlachetne i wysokiej jakości. Drewno tekowe jest wodoodporne, odporne na ciepło i bardzo wytrzymałe. Stoły z drewna orzechowego charakteryzują się wyjątkowo pięknym ziarnem. Natomiast stoły z drewna jesionowego tworzą przyjazny akcent w Twoim domu. Stoły z drewna olchowego z kolei mają ciepły, żółtawy kolor, dzięki czemu poprawiają samopoczucie. Ale stoły jadalniane wykonane z litego drewna cieszą się ogromną popularnością. Stoły z rustykalnym akcentem, takie jak stołki w stylu vintage lub stoły w stylu wiejskim, tworzą bardzo przytulną i bajkową atmosferę w jadalni. Są to idealne stoły do jadalni w stylu Shabby Chic.
  • Szkło i metal: szkło i metal są zwykle łączone przy produkcji stołu. Ta kombinacja materiałów w przypadku stołu jest - w przeciwieństwie do drewnianych stołów - raczej chłodna i purystyczna, ale często nieco bardziej elegancka. Stoły designerskie są często wykonane z tych materiałów.
  • Plastik: stoły do jadalni wykonane z tworzywa sztucznego są bardzo odporne i dlatego mogą być używane w ogrodzie lub na balkonie. Ale mogą być również używane jako stół konferencyjny lub biurowy. Brud z plastikowych blatów można łatwo zetrzeć za pomocą wilgotnej ściereczki.
  • Marmur i kamień: stoły kuchenne oraz blaty kuchenne z marmuru lub kamienia są bardzo klasyczne i powszechne od lat. Tworzą świetny kontrast do drewnianych podłóg.

Stoły prostokątne w kuchni lub jadalni

Współczesne tendencje w architekturze wnętrz spopularyzowały kuchnie otwarte, bezpośrednio łączące się z salonem. W takim przypadku stół prostokątny można wykorzystać do oddzielenia przestrzeni kuchennej od salonowej lub zaaranżowania małej jadalni.

Stół prostokątny i kwadratowy jest pod tym względem wyjątkowo praktyczny. Można go ustawić na środku, podobnie jak stół okrągły lub owalny, tak, by był do niego dostęp z każdej ze stron. Jeśli nie ma takiej potrzeby lub możliwości, gdyż kuchnia jest mała, stół prostokątny można postawić bezpośrednio pod ścianą.

Stoły prostokątne

53 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr