Szukaj
Westwing Logo
Bezpłatna przesyłka od 150

Imbryki i dzbanki ceramiczne - klasyczny materiał do naczyń


Ceramika od setek lat jest wykorzystywana do produkcji niezbędnych w każdej kuchni naczyń. Ceramiczne talerze, kubki, miseczki oraz przede wszystkim dzbanki sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej oficjalnych okazji. Wszystko zależy jedynie od rodzaju ceramiki, z jakiego zostały wykonane oraz ich zdobnictwa. Imbryczek i dzbanek ceramiczny to idealne naczynia do podawania napojów gorących i zimnych, a dzięki dodatkowym funkcjom może niekiedy pełnić także rolę czajnika. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak wybrać imbryk i dzbanek ceramiczny, aby w dobrym stanie służył przez wiele lat.


Nieoceniona ceramika


Określenie „ceramika” wywodzi się ze starożytnej greki – słowem „keramikos” określano ziemię. Ceramika to więc nic innego, jak wyroby otrzymywane poprzez wypalenie w wysokiej temperaturze uprzednio spreparowanej gliny. Pierwsze prymitywne naczynia ceramiczne pochodzą sprzed 13 tys. lat p.n.e. Od tamtego czasu surowiec ten jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu: budownictwie, transporcie, a przede wszystkim – w produkcji drobnych przedmiotów codziennego użytku.


Jednym z najpopularniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni są imbryki do herbaty oraz dzbanki. Na rynku znaleźć można produkty o różnej pojemności – począwszy od niewielkich litrowych naczyń, aż po bardziej pojemne dzbanki, w których zmieszczą się nawet 3 litry napoju. Dzbanek ceramiczny nadaje się zarówno do serwowania wody i soków, jak i gorących płynów, np. kawy czy herbaty. Nowoczesnym rozwiązaniem jest dzbanek ceramiczny z podgrzewaczem zapewniającym utrzymanie ciepła napoju, a także elektryczny dzbanek ceramiczny, pełniący funkcję czajnika bezprzewodowego.


Imbryk i dzbanek ceramiczny – jaki wybrać?

Dzbanek ceramiczny może być wykonany z różnych odmian tego surowca. Przesądza to o jego cenie, właściwościach oraz walorach estetycznych. Najbardziej elegancki i ponadczasowy jest bez wątpienia dzbanek ceramiczny z porcelany. Zazwyczaj występuje w kolorze białym lub kremowym, sprawdzając się zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej oficjalnych spotkań. Zestaw kawowy, w skład którego wchodzi porcelanowy dzbanek oraz filiżanki do kawy, to nigdy nie wychodzący z mody symbol dobrego gustu.

Tańszym odpowiednikiem porcelany jest dzbanek ceramiczny z fajansu lub porcelitu. Najczęściej jest pokryty kolorowym szkliwem lub ręcznie malowany w rozmaite wzory. Porcelit jest przy tym o wiele bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Coraz większą popularnością cieszy się również dzbanek ceramiczny z kamionki.

Dzbanek ceramiczny do wnętrz w różnych stylach

Imbryki i dzbanki ceramiczne mogą pełnić funkcję drobnej dekoracji kuchni lub jadalni. Należy jedynie dopasować ich design do ogólnego wystroju wnętrza.

  • Styl klasyczny – elegancki i ponadczasowy, czerpiący inspirację ze sprawdzonych oraz popularnych trendów poprzednich epok. Do tego typu wnętrza będzie pasował delikatny, biały dzbanek ceramiczny z porcelany z błyszczącymi złotymi zdobieniami.
  • Styl rustykalny – ciepły, wygodny i przytulny, nawiązujący do wystroju wiejskich domów oraz prowincjonalnych posiadłości. W kuchni rustykalnej sprawdzi się dzbanek ceramiczny z grubej kamionki, w naturalnych barwach ziemi (brąz, zieleń, szarość).
  • Styl angielski – charakteryzuje się przede wszystkim obecnością motywów kwiatowych. Porcelanowy dzbanek ceramiczny z wzorem kwiatowym oraz komplet niewielkich filiżanek – dzięki takiemu zestawowi tradycyjna popołudniowa herbata o 17:00 będzie smakować wyjątkowo.
  • Styl vinatge – chętnie wykorzystuje meble i dodatki popularne w epokach ubiegłych lub na takie stylizowane. Aranżację kuchni vintage znakomicie uzupełni dzbanek ceramiczny wykonany z modnego w latach PRL-u fajansu.

Imbryki i dzbanki ceramiczne to praktyczne oraz ozdobne elementy wyposażenia w każdym domu.

Gadżety do – imbryków i dzbanków ceramicznych

  • zaparzacz, czyli rodzaj sitka, do którego wsypuje się odpowiednią ilość herbaty i umieszcza w imbryku i dzbanku ceramicznym z gorącą wodą. Po pierwsze, pozwala on na regulację tego, jak mocny ma być napój, a po drugie – sprawia, że do wody nie przedostają się fusy, które nieestetycznie wyglądają w filiżance i trzeba uważać, aby ich nie połknąć.
  • Podgrzewacz, może on być wbudowany bezpośrednio w dno naczynia lub mieć formę podstawki, w którą wkłada się tealight. Dzięki niemu herbata utrzymuje właściwą temperaturę przez dłuższy czas.

Herbata – z dalekich Chin na polskie stoły

Smakowe właściwości liści herbaty odkryto ponad 2700 lat p.n.e. na dworze chińskiego cesarza Shen Nunga, który przez przypadek wrzucił je do kociołka z gotującą się wodą. Liście zabarwiły wodę na złoty kolor i nadały jej przyjemny aromat. Herbata szybko stała się tam bardzo popularnym napojem, ale do Europy trafiła dopiero w 1610 r. dzięki Holendrom. Smakowity napar natychmiast zdobył uznanie na Starym Kontynencie, do czego przyczynili się zwłaszcza Anglicy – w 1662 r. król Karol II wyznaczył godzinę 17:00 jako oficjalny czas picia herbaty, ustanawiając ją tym samym nieodzownym atrybutem życia towarzyskiego.

Aby z codziennego picia herbaty uczynić prawdziwy rytuał, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kuchenne akcesoria. Jednym z nich jest imbryk i dzbanek ceramiczny do herbaty – przedmiot bardzo funkcjonalny, ale i dekoracyjny.

Odkryj nasz szeroki asortyment imbryków i dzbanków na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Imbryki i dzbanki

56 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr