Komody powstały w połowie XVII w. za panowania legendarnego władcy Francji Ludwika XIV. Nazwa mebla pochodzi od słowa „commode” co z języka francuskiego znaczy „wygodny”. Jak widać już wówczas doceniona została funkcjonalność komody. Pierwotnie była ona wyposażeniem sypialni. Po latach zaś awansowała „na pokoje”, odnajduje się w każdym wnętrzu, nie wyłączając reprezentacyjnych salonów.
Faktycznie komoda jest idealnym meblem do sypialni, w swoich przepastnych szufladach (są obowiązkowym elementem) pomieści pościel, ubrania, bieliznę, rzeczy osobiste. Na blacie można kłaść przedmioty codziennego użytku, takie jak zegarek, biżuteria czy budzik, a także dekoracje, np. figurki, świeczniki, itp.
Komody do sypialni mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna, np. takiego jak sosna lub dąb. Ciężkie, masywne komody dębowe najlepiej prezentują się w pomieszczeniach urządzonych klasycznie, mogą również stanowić główny element wystroju sypialni nowoczesnej. Stanowią wtedy stylowy kontrast z minimalistycznie zaaranżowanym wnętrzem. Na brak zainteresowania dekoratorów nie może również narzekać sosna. Jej znane właściwości antystatyczne oraz duża wytrzymałość sprawiają, że ten rodzaj drewna bardzo często jest wykorzystywany do produkcji komód.
W przypadku jasnych sypialni dobrym pomysłem jest wzbogacenie aranżacji ciemną komodą, np. w kolorze wenge, wyróżniającym się ciemnobrązowym, prawie czarnym kolorem. Idealnie będzie ona pasowała do urządzonych w odcieniach bieli pomieszczeń w stylu nowoczesnym i glamour. Z kolei biała komoda do sypialni sprawdzi się doskonale we wnętrzach zaaranżowanych w klimacie romantycznym, kobiecym.
Styl kolonialny cechuje zamiłowanie do egzotycznego drewna, naturalnych skór, motywów etnicznych i ciepłych lecz ciemnych barw. Nie znaczy to, że komoda kolonialna nie może być w odcieniu naturalnego drewna – wtedy jednak powinna mieć złocone uchwyty. Będzie pasować do niskich stolików, drewnianych łóżek o prostych kształtach i rzeźbionych parawanów.
Komoda w stylu kolonialnym to mebel wyjątkowy, który wprowadza do tradycyjnej przestrzeni nieco egzotyki. Podkreśla elegancki charakter wnętrza, może stać się jego centralnym punktem. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu — od sypialni po gabinet. Ze względu na rodowód stylu kolonialnego, który narodził się w krajach, gdzie trafili europejscy kolonizatorzy w XIX wieku, komody kolonialne mają różny charakter.
Niezależnie od formy i stylu każda komoda jest wyjątkowo praktycznym i dekoracyjnym meblem, który do dziś znajdziemy w wyposażeniu większości domów.