Komplety pościeli: zielony

29 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Zielona pościel - gratka dla malucha

W pokoju dziecięcym komplet zielonej pościeli doskonale zda egzamin. Na łóżku dziecka mogą zagościć tkaniny pościelowe ozdobione motywem barwnych kwiatów, motyli, ptaków czy zwierząt. Maluchom spodobają się także urocze grochy lub energetyczne paski. Ważne, aby zielona pościel miała jak najwięcej nici w splocie. Im wyższa liczba, tym pościel jest szlachetniejsza i bardziej wytrzymała. Wybierając zieloną pościel dla dziecka, warto zwrócić także uwagę na atesty ekologiczne. Jeden z najpopularniejszych to Oeko-Tex Standard 100, który oznacza, że produkt jest wolny od substancji szkodliwych, takich jak metale ciężkie czy barwniki wywołujące alergie.

Pościel od podszewki, czyli co warto wiedzieć

Historia pościeli sięga czasów starożytnych Chin. Dobrze zachowane sztuki jedwabnego materiału pochodzą z III w. p.n.e. i prezentują wysoko zaawansowane techniki tkackie. Na delikatnych tkaninach widnieją kolorowe podobizny zwierząt oraz skomplikowane geometryczne wzory. Starożytni Egipcjanie do wytwarzania pościeli używali lnu. Pierwsza lekka, niebywale wyszukana tkanina lniana pochodzi z okresu Starego Państwa. Co ciekawe, rodzime słowiańskie plemię Bużan pod koniec VII wieku również mogło pochwalić się wysoko rozwiniętym tkactwem. Było to spowodowane bliskimi stosunkami z Bizancjum, które już od VI wieku wyrabiało szlachetną atłasową pościel. Dzięki egzotycznym kontaktom do ludów słowiańskich co rusz napływały nowinki tkackie. Do XVII wieku pościel tkano ręcznie. Dopiero w 1738 roku angielski sukiennik John Kay wynalazł mechaniczne czółenko (podstawowy element krosna).

Szlachetny splot

Najszlachetniejsze materiały pościelowe cechuje tak zwany splot atłasowy. Pościel wykonana podobną techniką jest jednostronna, a dzięki temu niezwykle miękka i miła w dotyku. Gęstość nici również ma znaczenie. Międzynarodowe oznaczenie TC (Thread Count) oznacza liczbę nici, które poziomo i pionowo przeplatają się ze sobą na powierzchni 1 cala kwadratowego materiału. Standardowy splot to 80-150 TC. Im wyższa liczba, tym szlachetniejsza pościel. Kupując pościel o maksymalnym TC 1000, należy wiedzieć, że to produkt ekskluzywny i trwały, ale wymagający wyjątkowej pielęgnacji (nie można jej namaczać, odwirowywać na wysokich obrotach i suszyć w mechanicznej suszarce). Dobra pościel to również ta oznaczona atestem ekologicznym, np. wspomnianym Oeko-Tex Standard 100.

Pościel – na co zapiąć?

  • Guziki to najbardziej popularna forma zamykania poszewek. Jeśli guziki wykonane są ze słabej jakości tworzywa, mogą połamać się w praniu i podczas snu nieprzyjemnie drapać. Innym słabym punktem guzików są otwory w poszewkach, przez które przedostaje się kurz.
  • Zatrzaski gwarantują szybkie i sprawne zamknięcie pościeli. Ich wadą może być to, że szybko się zużywają. Zdezelowane zatrzaski rozpinają się nawet przy najmniejszym ruchu kołdrą.
  • Zamek błyskawiczny to najwygodniejsze i najporęczniejsze z zamknięć. Jeśli jest dobry jakościowo, będzie służył przez lata. Oprócz tego suwak zapewnia szczelne zamknięcie kołdry w poszwie, dzięki czemu do środka nie przedostaje się kurz.

Pościel powinna być jak delikatna, szlachetna suknia. Ma nie tylko wspaniale wyglądać, ale zapewniać też ciału komfort i wygodę. Warto zainwestować w elegancki komplet zielonej pościeli, z którą przyjemnie będzie witać leniwe poranki i spędzać zmysłowe noce.