Narzuty

107 Produkty
Sortuj według

Narzuta w stylu skandynawskim

W aranżacjach w stylu skandynawskim dominują biele i szarości. Jasne i przestronne wnętrze ma dawać wrażenie świeżości i swobody. Znajdujące się w nim elementy dekoracyjne są dość skromne i przeważnie mają kontekst funkcjonalny. Wśród tekstyliów zdecydowanie królują natomiast bawełna, len, płótno, a przede wszystkim: wszechobecna wełna. Poszukując narzuty do skandynawskiej aranżacji, powinniśmy zdecydować się właśnie na produkty z tych materiałów.

Narzuta w stylu prowansalskim

We wnętrzach inspirowanych Prowansją królują naturalne materiały i tradycyjne wzory. Zdobiące salony i sypialnie narzuty najczęściej uszyte są z bawełny, batystu i kretonu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wyroby z cienkiego muślinu, a także tkaniny ocieplane. Wyściełane miękką wełną pikowane narzuty przydadzą się zwłaszcza w chłodne, jesienne i zimowe popołudnia. Wszystkie tkaniny są bogato dekorowane. Mile widziane są wszelkie hafty, falbany i marszczenia.

Narzuta w kwiaty

Historia narzut jest równie długa, jak historia rosnących wymagań dotyczących urządzania wnętrz. Efektowne nakrycia pościel chętnie wykorzystywali już starożytni. Szczególne miejsce w aranżacji wnętrz zajmuje narzuta w kwiaty. Była popularna w epoce romantyzmu, a dziś często stanowi element wystroju przytulnych, tradycyjnych wnętrz, nadając im ciepły, domowy klimat.

Narzuta na fotel

Okazują się równie istotnym dodatkiem, co te okrywające łóżka czy sofy. Barwne materiały nie tylko chronią tapicerkę mebli przed kurzem i zabrudzeniami, ale stanowią również znakomitą dekorację. Wybierając narzuty na fotele należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ i jakość materiału. O ile na łóżkach doskonale sprawdzają się kapy satynowe, w przypadku foteli należy ich unikać, ponieważ są dość śliskie.

Narzuta szydełkowa

Narzuta szydełkowa to przede wszystkim artystyczny wyrób o niebanalnym wzornictwie. Ręczne wykonanie takiej narzuty zajmuje wiele miesięcy. Każda narzuta szydełkowa jest inna, a żaden motyw nie może zostać powtórzony w identyczny sposób. Szydełko to narzędzie, które pozwala na uzyskanie różnorodnych efektów dzięki wykorzystaniu przędzy o różnej grubości. Do produkcji narzut szydełkowych wykorzystuje się wełnę, akryl oraz włókna syntetyczne.

Narzuta żakardowa

Żakard to wzorzysta tkanina wytwarzana na specjalnej maszynie wynalezionej w XIX wieku przez Josepha Marie Jacquarda. Ten przełomowy mechanizm jako pierwszy umożliwił tkanie na materiale różnych wzorów. Co więcej, można uznać go za prototyp urządzenia do programowania, z którego do dziś czerpie się wzorce w wielu dziedzinach. Uzyskana za pomocą maszyny tkanina żakardowa ma ciekawą, nierównomierną, lekko wypukłą strukturę.

Narzuta satynowa

Satyna to materiał o dużej szlachetności – jest przyjemny w dotyku, rozłożony na łóżku pięknie się prezentuje, a atrakcyjności dodaje mu przygaszone światło lampki lub klimatycznych świec. Narzuta satynowa odznaczać się będzie wysoką trwałością i solidnością, a jej kolor pozostanie tak samo żywy nawet po wielu praniach.

Narzuta 240×260 – na jakie łóżko?

Rozmiar narzuty na łóżko zależy od wielkości łóżka. Narzuta 240×260 cm najlepiej będzie pasować do łóżek o wymiarach między 140×200 cm (jeśli narzuta ma sięgać podłogi) a 180×200 cm (jeśli ma być zawinięta pod materac). Wymiary narzuty zależą również od wysokości łóżka, dlatego przed jej kupieniem należy upewnić się, jakie rozmiary będą odpowiednie.