Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Przedpokój z konsolą lub stolikiem


Nie w każdym przedpokoju jest miejsce na stolik - w takim przypadku dobrym wyborem jest konsola, czyli wykonany z drewna niewielki stolik przyścienny. Konsola pełni raczej funkcje dekoracyjne, a nie użytkowe, jednak przydaje się również do przechowywania podręcznych drobiazgów, takich jak klucze do mieszkania czy ładowarka do telefonu.


Konsole pojawiły się w mieszkaniach już w epoce baroku. Początkowo były to typowe stoliki przyścienne oglądane z trzech, a nie czterech stron. Tego typu meble szczególną popularność zdobyły za panowania francuskiego króla Ludwika XV, kiedy nadawano im wykwintne formy rokokowe.


Ostatnią falę popularności konsolka przeżywała przed II wojną światową. Potem została wyparta przez stoły z kompletem krzeseł oraz stoliki kawowe. Teraz powraca i jest chętnie wykorzystywana w niewielkich wnętrzach.

Konsolka – na co zwrócić uwagę?

Konsola, mimo niewielkich rozmiarów, może być wykorzystana na różne sposoby. Wraz z dużym wiszącym lustrem posłuży jako toaletka, a z delikatnym krzesłem – jako eleganckie, damskie biurko. Sprawdzi się też w roli miejsca na pamiątkowe fotografie, wazon z bukietem kwiatów albo do przechowywania drobiazgów, takich jak klucze od mieszkania czy ładowarka do telefonu. Możliwości aranżacyjnych jest mnóstwo – warto jednak pamiętać, że konsolka to przede wszystkim mebel dekoracyjny, ozdoba sama w sobie i nie warto jej zagracać przedmiotami.

Występuje w wielu formach i kształtach, dlatego też pasuje do wnętrz urządzonych w rozmaitych stylach.

  • Styl klasyczny – sprawdzi się w nim elegancka konsolka z bogatymi zdobieniami, rzeźbieniami, złoconym frontem i stylizowana na mebel ludwikowski.
  • Styl prowansalski – w takim wnętrzu dobrze wyglądać będzie delikatna, biała konsolka na lekko wygiętych nogach. Można na niej postawić wazon z lawendą.
  • Styl shabby chic – w tym przypadku warto postawić na konsolę w lekkich odcieniach pastelowych, koniecznie wyglądającą na nieco zniszczoną.
  • Styl industrialny – dobrym wyborem będzie konsola w wersji nawiązującej do wyposażenia fabryk: na metalowych nogach i ze szklanym, przezroczystym blatem.
  • Styl rustykalny – w tego typu wnętrzach sprawdzi się konsolka wykonana z naturalnego drewna, prosta i pozbawiona ozdób.

A może jednak stolik do przedpokoju?

Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca warto się zdecydować na stolik do przedpokoju z co najmniej jedną szufladką na klucze i inne drobiazgi. Jeśli jest szerszy albo ma dwie szufladki umieszczone jedna nad drugą, pomieści też drobne akcesoria, takie jak szaliki, rękawiczki czy paski.

Stolik do przedpokoju może też, tak jak konsola, służyć jako miejsce do eksponowania dekoracji. Na blacie umieszcza się często bukiet kwiatów, ozdobną ramkę ze zdjęciem czy efektowne figurki. Aby stolik odgrywał rolę uroczej dekoracji, musi być odpowiednio dopasowany do stylu aranżacyjnego dominującego w pomieszczeniu.

Stoliki do przedpokoju klasyczne

Styl francuski i prowansalski to najczęstsze inspiracje, jeśli chodzi o stoliki do przedpokoju. Zwykle są to lekkie optycznie modele na wysokich esowatych nóżkach albo wąskich kabriolowych. Do aranżacji klasycznej warto wybrać stolik do przedpokoju w stonowanym kolorze: biały, beżowy lub w naturalnym odcieniu drewna.

Jeśli ściany są pomalowane na kremowo, beżowo albo morelowo, doskonale sprawdzi się stolik wykonany z ciemnego drewna czy w ciemnobrązowej okleinie. Takie modele często dekorowane są metalowymi okuciami, najczęściej złocistymi. Warto zdecydować się na ciemny stolik do przedpokoju na bardzo wysokich nóżkach. W wąskim pomieszczeniu masywniejsze meble mogą bowiem przytłaczać wnętrze i zmniejszać je optycznie.

W aranżacji prowansalskiej znakomicie zaprezentuje się wąski biały stolik z drewnianym blatem, lekko wysuwającym się poza konstrukcję całości. Zamiast standardowej szufladki może się pojawić wiklinowy koszyk.

Nowoczesne inspiracje

Nowoczesne stoliki do przedpokoju inspirowane są dwoma stylami aranżacyjnymi – minimalistycznym i glamour.

  • Stolik do przedpokoju modern – dominują w nim proste linie i gładkie powierzchnie. Świetnie sprawdza się duet naturalnego drewna i ciemnego metalu. Nogi przyjmują formę smukłych ram, na których opiera się skrzyniowa konstrukcja z blatem i szufladką. W stylu modern w wersji pop-art lepszym wyborem będzie soczyście kolorowy stolik do przedpokoju lakierowany na wysoki połysk.
  • Stolik do przedpokoju glamour – wyjątkowo efektownie zaprezentuje się tu mebel o lustrzanych frontach. To rozwiązanie jest nie tylko eleganckie, lecz także wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. W stylu glamour świetnie sprawdzają się też meble klasyczne, doprawione jednak nowoczesną fantazją.

Stolik do przedpokoju pozwala zadbać o porządek w pomieszczeniu – w sensie dosłownym i aranżacyjnym. Warto odpowiednio go dopasować do stylu, który dominuje w wystroju.

Warto pamiętać, że przedpokój jest wizytówką domu – na niego goście najpierw zwracają uwagę. Dlatego wyposażenie wnętrza, a zwłaszcza dekoracyjny stolik do przedpokoju i konsola odgrywają tak znaczącą rolę.

Odkryj nasz szeroki asortyment konsoli na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Konsole do przedpokoju

42 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr