Meble z tkaniną

381 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Meble tapicerowane materiałem

Jeśli dana tkanina jest popularna, oznacza to, że decyzję o jej wyborze podjęło wiele osób. I nieważne, czy kierowały nimi wiedza, doświadczenie czy rekomendacja rodziny – jest to jakościowa wskazówka. Wybór najbardziej popularnych obić tekstylnych ułatwia ich czyszczenie (więcej dostępnych środków) i późniejszą renowację mebla. Paleta wzorów też jest większa!

  • Len – jeden z najstarszych materiałów używanych w tapicerstwie. Jest miękką, bardzo wytrzymałą tkaniną o splocie płóciennym. Meble tapicerowane lnem najlepiej czyścić wyciągiem z drzewa palmy wachlarzowej. Tkaninę należy natrzeć substancją okrężnymi ruchami, po czym wyczyścić gąbką namoczoną w wodzie.
  • Welur – bardzo miękka, delikatna tkanina o krótkim włosie. Często mówi się o niej „plusz”. W Polsce wytwarzana od przełomu XVII i XVIII wieku. Meble tapicerowane welurem są tkaniną stosunkowo łatwą w czyszczeniu. Co istotne, delikatny materiał w połączeniu z mieszankami przeciwpożarowymi pozostaje wysoce odporny na ogień.
  • Welwet – często mylony z welurem. Jest równie miękki i miły w dotyku, jednak ma znacznie dłuższą pokrywę włosową. Przyglądając się mu bliżej, można dokładnie stwierdzić, w którą stronę układa się faktura materiału. Meble tapicerowane welwetem należy czyścić za pomocą odkurzacza, a raz na jakiś czas wytrzeć flanelową szmatką zwilżoną roztworem z wody i nafty.
  • Adamaszek – miła w dotyku tkanina dwustronna. Najczęściej bywa jednobarwna. Zdarza się, że meble tapicerowane są kryte matowym adamaszkowym materiałem, tłoczonym w błyszczące wzory. Tkaninę najlepiej konserwować wodą z odrobiną boraksu. Roztwór sprawi, że materiał będzie pięknie błyszczał.

Meble tapicerowane w naprawie

Posiadając leciwe meble tapicerowane obite materiałem wymagającym renowacji, należy odwiedzić zakład tapicerski. Fachowiec może zająć się nie tylko częściową, ale również całkowitą wymianą zniszczonego materiału. Dodatkowo skromne meble tapicerowane warto ozdobić pasmanterią, guzikami czy efektownym pikowaniem. Wśród tapicerskich usług figuruje również odbudowa wnętrza siedzisk mebli. Współcześni rzemieślnicy chętnie zajmują się także renowacją mebli zabytkowych. Proces ten składa się nie tylko z wymiany wypełnienia czy materiału kryjącego. Na życzenie klienta tapicerzy mogą odnowić drewniane elementy konstrukcyjne. Jeśli mebel jest bardzo zniszczony, podobne zabiegi zazwyczaj okazują się kosztowne. Wówczas należy zastanowić się, czy to opłacalna inwestycja. Tkanina jest dla mebla niczym szykowna szata. Może być strojna i wyrafinowana lub klasyczna i skromna. Wystarczy dobrać odpowiednie meble z tkaniną do danej aranżacji wnętrza by, na co dzień cieszyć się nie tylko komfortem, ale też przytulną estetyką.