Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Szata dla mebla


Meble w tkaninie potrafią być nie tylko piękne i eleganckie, ale i niezwykle komfortowe. Dodatkowo wspaniale ocieplają wnętrza i dodają im przytulności. Fotel z adamaszku, aksamitny puf, kanapa w tapicerce z miękkiej wełny… prawda, że brzmi kusząco? Bez szykownych tkanin wnętrza wydają się ubogie. Meble tapicerowane wspaniale urozmaicą każdą przestrzeń. Wystarczy pluszowa sofa lub komplet krzeseł obitych żakardem, a poczujesz się jak w królewskiej komnacie!


Tkacka rewolucja


Już osiem tysięcy lat temu powstawały wyroby przypominające strukturą współczesne materiały. Płaskie plecionki wykonywano z traw, pnączy, a także cienkich gałązek drzew i fragmentów zwierzęcej skóry. Pierwsze materiały obiciowe pamięta starożytny Egipt. Co ciekawe, już wtedy pojawiły się zaawansowane techniki tekstylne, które pozwoliły na wykonywanie tkanin ozdobnych i kolorowych. W wiekach średnich coraz częściej stosowano szlachetny aksamit, brokat czy adamaszek. Renesans przyniósł ozdobne obicia, w które chętnie wplatano złote i srebrne nici. Na misternie wykonanych tkaninach gościły motywy roślinne oraz różnobarwne ptaki. Niestety, ówczesne materiały były bardzo delikatne. Obecnie meble tapicerowane mają przede wszystkim znaczenie praktyczne. Subtelne tkaniny poddaje się silnej impregnacji, aby mogły służyć długie lata.


Meble tapicerowane skórą


Sofy, fotele czy ławki ze skórzaną tapicerką to znak komfortu i luksusu. Podnoszą prestiż wnętrza, poziom życia i satysfakcji. Najbardziej ekskluzywne są te naturalne. Jednak dzięki współczesnej technologii nawet te sztuczne nie odbiegają od nich estetyką, a często są łatwiejsze w utrzymaniu.


Oto jedne z najpopularniejszych skórzanych obić:

  • Skóry powierzchniowo zamknięte (skóra licowa, dwoina, bycast) – ze względu na wysoką wytrzymałość mechaniczną meble tapicerowane je uwielbiają. Pory skóry są zamykane i kryte specjalnymi środkami impregnującymi. Najmilsza w dotyku i najbardziej szlachetna jest skóra licowa.
  • Skóry powierzchniowo otwarte (skóry anilinowe, nubuk) – jedne z najbardziej luksusowych skór. Meble tapicerowane obite takim materiałem są znacznie droższe. Skóry otwarte są bardzo delikatne, miękkie, oddychają, przepuszczają wodę. Ich faktura jest piękna i naturalna, posiada oryginalne zarysowania, przebarwienia, „skazy”.
  • Ekoskóry – sztuczny materiał do złudzenia przypominający skórę. Szlachetny surowiec imitowany jest przez poliuretan osadzony na bawełnianym lub sztucznym materiale. Ekoskóra, podobnie jak skóra licowa, jest przyjemna w dotyku, jednak tylko częściowo przepuszczalna. Meble tapicerowane obite ekoskórą są tańsze, ale efektowne.
  • Skaj – sztuczny materiał wykonany z polichlorku winylu osadzony na siatce z poliestru. Meble tapicerowane obite skajem nietrudno utrzymać w czystości, ponieważ surowiec jest łatwo zmywalny. Są jednak bardziej narażone na urazy mechaniczne. Skaj jest dwukrotnie tańszy niż ekoskóra.

Meble tapicerowane materiałem

Jeśli dana tkanina jest popularna, oznacza to, że decyzję o jej wyborze podjęło wiele osób. I nieważne, czy kierowały nimi wiedza, doświadczenie czy rekomendacja rodziny – jest to jakościowa wskazówka. Wybór najbardziej popularnych obić tekstylnych ułatwia ich czyszczenie (więcej dostępnych środków) i późniejszą renowację mebla. Paleta wzorów też jest większa!

  • Len – jeden z najstarszych materiałów używanych w tapicerstwie. Jest miękką, bardzo wytrzymałą tkaniną o splocie płóciennym. Meble tapicerowane lnem najlepiej czyścić wyciągiem z drzewa palmy wachlarzowej. Tkaninę należy natrzeć substancją okrężnymi ruchami, po czym wyczyścić gąbką namoczoną w wodzie.
  • Welur – bardzo miękka, delikatna tkanina o krótkim włosie. Często mówi się o niej „plusz”. W Polsce wytwarzana od przełomu XVII i XVIII wieku. Meble tapicerowane welurem są tkaniną stosunkowo łatwą w czyszczeniu. Co istotne, delikatny materiał w połączeniu z mieszankami przeciwpożarowymi pozostaje wysoce odporny na ogień.
  • Welwet – często mylony z welurem. Jest równie miękki i miły w dotyku, jednak ma znacznie dłuższą pokrywę włosową. Przyglądając się mu bliżej, można dokładnie stwierdzić, w którą stronę układa się faktura materiału. Meble tapicerowane welwetem należy czyścić za pomocą odkurzacza, a raz na jakiś czas wytrzeć flanelową szmatką zwilżoną roztworem z wody i nafty.
  • Adamaszek – miła w dotyku tkanina dwustronna. Najczęściej bywa jednobarwna. Zdarza się, że meble tapicerowane są kryte matowym adamaszkowym materiałem, tłoczonym w błyszczące wzory. Tkaninę najlepiej konserwować wodą z odrobiną boraksu. Roztwór sprawi, że materiał będzie pięknie błyszczał.

Meble tapicerowane w naprawie

Posiadając leciwe meble tapicerowane obite materiałem wymagającym renowacji, należy odwiedzić zakład tapicerski. Fachowiec może zająć się nie tylko częściową, ale również całkowitą wymianą zniszczonego materiału. Dodatkowo skromne meble tapicerowane warto ozdobić pasmanterią, guzikami czy efektownym pikowaniem. Wśród tapicerskich usług figuruje również odbudowa wnętrza siedzisk mebli. Współcześni rzemieślnicy chętnie zajmują się także renowacją mebli zabytkowych. Proces ten składa się nie tylko z wymiany wypełnienia czy materiału kryjącego. Na życzenie klienta tapicerzy mogą odnowić drewniane elementy konstrukcyjne. Jeśli mebel jest bardzo zniszczony, podobne zabiegi zazwyczaj okazują się kosztowne. Wówczas należy zastanowić się, czy to opłacalna inwestycja. Tkanina jest dla mebla niczym szykowna szata. Może być strojna i wyrafinowana lub klasyczna i skromna. Wystarczy dobrać odpowiednie meble z tkaniną do danej aranżacji wnętrza by, na co dzień cieszyć się nie tylko komfortem, ale też przytulną estetyką.

Meble z tkaniną

501 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Tkanina