Meble w tkaninie potrafią być nie tylko piękne i eleganckie, ale i niezwykle komfortowe. Dodatkowo wspaniale ocieplają wnętrza i dodają im przytulności. Fotel z adamaszku, aksamitny puf, kanapa w tapicerce z miękkiej wełny… prawda, że brzmi kusząco? Bez szykownych tkanin wnętrza wydają się ubogie. Meble tapicerowane wspaniale urozmaicą każdą przestrzeń. Wystarczy pluszowa sofa lub komplet krzeseł obitych żakardem, a poczujesz się jak w królewskiej komnacie!
Już osiem tysięcy lat temu powstawały wyroby przypominające strukturą współczesne materiały. Płaskie plecionki wykonywano z traw, pnączy, a także cienkich gałązek drzew i fragmentów zwierzęcej skóry. Pierwsze materiały obiciowe pamięta starożytny Egipt. Co ciekawe, już wtedy pojawiły się zaawansowane techniki tekstylne, które pozwoliły na wykonywanie tkanin ozdobnych i kolorowych. W wiekach średnich coraz częściej stosowano szlachetny aksamit, brokat czy adamaszek. Renesans przyniósł ozdobne obicia, w które chętnie wplatano złote i srebrne nici. Na misternie wykonanych tkaninach gościły motywy roślinne oraz różnobarwne ptaki. Niestety, ówczesne materiały były bardzo delikatne. Obecnie meble tapicerowane mają przede wszystkim znaczenie praktyczne. Subtelne tkaniny poddaje się silnej impregnacji, aby mogły służyć długie lata.
Sofy, fotele czy ławki ze skórzaną tapicerką to znak komfortu i luksusu. Podnoszą prestiż wnętrza, poziom życia i satysfakcji. Najbardziej ekskluzywne są te naturalne. Jednak dzięki współczesnej technologii nawet te sztuczne nie odbiegają od nich estetyką, a często są łatwiejsze w utrzymaniu.
Oto jedne z najpopularniejszych skórzanych obić:
Jeśli dana tkanina jest popularna, oznacza to, że decyzję o jej wyborze podjęło wiele osób. I nieważne, czy kierowały nimi wiedza, doświadczenie czy rekomendacja rodziny – jest to jakościowa wskazówka. Wybór najbardziej popularnych obić tekstylnych ułatwia ich czyszczenie (więcej dostępnych środków) i późniejszą renowację mebla. Paleta wzorów też jest większa!
Posiadając leciwe meble tapicerowane obite materiałem wymagającym renowacji, należy odwiedzić zakład tapicerski. Fachowiec może zająć się nie tylko częściową, ale również całkowitą wymianą zniszczonego materiału. Dodatkowo skromne meble tapicerowane warto ozdobić pasmanterią, guzikami czy efektownym pikowaniem. Wśród tapicerskich usług figuruje również odbudowa wnętrza siedzisk mebli. Współcześni rzemieślnicy chętnie zajmują się także renowacją mebli zabytkowych. Proces ten składa się nie tylko z wymiany wypełnienia czy materiału kryjącego. Na życzenie klienta tapicerzy mogą odnowić drewniane elementy konstrukcyjne. Jeśli mebel jest bardzo zniszczony, podobne zabiegi zazwyczaj okazują się kosztowne. Wówczas należy zastanowić się, czy to opłacalna inwestycja. Tkanina jest dla mebla niczym szykowna szata. Może być strojna i wyrafinowana lub klasyczna i skromna. Wystarczy dobrać odpowiednie meble z tkaniną do danej aranżacji wnętrza by, na co dzień cieszyć się nie tylko komfortem, ale też przytulną estetyką.