Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Meble boho

369 Produkty
Sortuj: Popularność
Sortuj: Popularność
Filtr
Boho

Meble boho – światowy poziom dekoracji

W czasach kiedy w wielu współczesnych wnętrzach króluje zimny styl hi-tech, dekoracyjność zaś spada do poziomu zero, trend boho wydaje się miłą odmianą. Jest ciepły i przytulny, pachnie kadzidłami i drewnem sandałowym. Aranżacja wnętrza w tym stylu przywodzi na myśl zarówno powrót do kolorowych czasów Flower Power, jak i miłe wspomnienie o dalekich orientalnych podróżach. W obliczu tak wielu skojarzeń, które budzi ten aranżacyjny styl, zasadne stają się słowa Blaise’a Pascala: „Twój dom może zastąpić ci cały świat”.

Meble w stylu boho i królowa tego wzornictwa

Osoby, które chcą lepiej poznać ten styl, powinny zaznajomić się z konceptami Niny Campbell. To brytyjska projektantka, której tkaniny dekoracyjne, tapety oraz liczne przedmioty do dekoracji domu codziennie podbijają serca miłośników niebanalnych wnętrz. Boho zaklęte w dodatkach stworzonych przez Campbell jest bardzo inspirujące – pełne efektownych kwiatów i bajkowych ptaków. Wzory z jej tapet równie dobrze mogłyby zdobić tuniki czy sukienki w tym stylu. Projekty, które wychodzą spod rąk projektantki świetnie komponują się z meblami boho.

Tym, którym znudziły się nowoczesne, stonowane aranżacje, gorąco polecamy meble boho. Miks pozytywnych barw i wzorów oscylujących między wpływami orientalnymi a artystyczną cyganerią to wnętrzarski hit ostatnich lat. Zainspiruj sie i znajdź swój ulubiony akcent w stylu boho! Nazwa stylu boho lub bohemian nie jest przypadkowa – pochodzi z francuskiego la bohème, co dosłownie oznacza „cyganeria”. Bohemą nazywa się środowiska artystyczne przejawiające awangardowe podejście do sztuki.

Meble boho – historia stylu

Członkowie dawnej francuskiej bohemy wiązali swój światopogląd ze swobodą i wolnością twórczą. Podobny trend łatwo zauważyć we wnętrzach urządzonych w stylu boho. Ich aranżacje zawsze są oryginalne, silnie związane z Bliskim Wschodem, Indiami lub Afryką Północną. W mieszkaniu, w którym króluje boho, najlepiej poczuje się artystyczny buntownik, lubujący się w naturalnych materiałach.

Meble boho a paleta barw

Wnętrze boho pełne jest energetyzujących, intensywnych barw. Bogata paleta to podstawa stylu. Chociaż kolory ziemi są mile widziane, obowiązkowo należy złamać je intensywnym turkusem, amarantem, zielenią bądź złotem. Oczywiście nie można przesadzić. Zbyt żywe barwy we wnętrzach męczą oczy, utrudniają relaks, a do tego wzmagają apetyt. Dlatego aby zachować klimat boho i jednocześnie zadbać o własny komfort, warto pomalować intensywnie jedną ścianę, na przykład tę, przy której stoi komplet wypoczynkowy lub wezgłowie łóżka. Spoiwem aranżacji może być złoty ornament, który pojawi się na wszystkich ścianach. Wystarczy wykorzystać tekturowy szablon i farbę w sprayu.

Odwaga to podstawa - meble i akcesoria boho

Styl boho lubi eksperymenty. Nie musimy ograniczać się do przedmiotów hinduskich, marokańskich czy arabskich. We wnętrzach boho często pojawiają się elementy inspirowane kulturą hippisowską bądź oryginalne akcenty rodem z lat siedemdziesiątych. Zabawa nowoczesnością i detalami retro lub vintage jest mile widziana. Jeśli masz w domu ludwikowski fotel, obij go ozdobną tkaniną w orientalne wzory bądź udekoruj okazałymi kolorowymi poduchami. Dzięki temu zyska zupełnie nowy, egzotyczny charakter. Na podłodze dobrze zaprezentuje się perski dywan, ale możesz go zastąpić modelem w dużą jodełkę. Ważne, by wzór wpisywał się w ożywczą kolorystykę całości.

Meble boho - łóżko księżniczki Szeherezady

Urządzając sypialnię w klimacie boho, można puścić wodze fantazji. Niech zaciszna alkowa utonie w oceanie zwiewnych tkanin. Centralnym punktem powinno pozostać łóżko – najlepiej duże, szerokie, z rzeźbionym wezgłowiem. Pod sufitem pysznić może się ozdobny baldachim bądź lekka moskitiera. Oryginalna, kolorowa kapa to kolejna rzecz, której absolutnie nie powinno zabraknąć. Tak jak parawanu, najlepiej trzyskrzydłowego, ażurowego, wykonanego z ciemnego, egzotycznego drewna. Niektóre parawany są wyposażone w specjalne wysięgniki na świece. Wieczorem błyszczące ogniki rozświetlą mebel i dodadzą sypialni czaru.

Meble boho oraz dodatki, czyli inspirujące boho-mazy

Aranżacje z wykorzystaniem mebli boho nie obędą się bez: kolorowych zasłon, firan, kap, patchworków, moskitier, a także fantazyjnych wzorów. Wśród tych ostatnich dominują motywy kwiatowe, orientalne czy związane z kulturą Indii. Jednym z najsłynniejszych znaków jest najświętsza sylaba hinduizmu „Om”. „Om” jest postrzegana jako dźwięk powstania Wszechświata i to właśnie na niej opierają się liczne mantry. Podobny zapis można ująć w ramy i powiesić jako dekorację ściany. Inne pomysły na wprowadzenie klimatu boho do wnętrz to ludowe motywy indiańskie bądź afrykańskie. Te zazwyczaj charakteryzuje spokojniejsza paleta barw, nawiązująca do kolorów ziemi – mogą pojawić się na serwetach, kilimach czy narzutach.