Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Biurka i sekretarzyki z drewna – zawsze piękne i modne


Biurka i sekretarzyki z drewna doskonale wpisują się w charakter każdego wnętrza, stanowiąc idealne uzupełnienie wystroju gabinetu czy biblioteki. W polskim klimacie do wyrobu mebli najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe, bukowe i dębowe. Każdy z tych gatunków ma nieco inne właściwości. Drewno sosnowe jest z nich najbardziej miękkie, ma ładny, jasny kolor i delikatną fakturę związaną z widocznymi słojami i sękami. Drewno bukowe jest plastyczne, a jednocześnie odporne na odpryski i zarysowania. Zaletą dębiny jest natomiast bardzo duża twardość i silna odporność na ścieranie.


Fakturę i kolor biurka i sekretarzyka z drewna warto dobrać tak, aby meble te jak najlepiej odzwierciedlały charakter całego wnętrza.

Biurka i sekretarzyki sosnowe – klasyki gatunku.

Biurka i sekretarzyki z drewna sosnowego mogą mieć fantazyjne kształty i dekoracyjne, rzeźbione elementy. Takie meble zazwyczaj wyglądają elegancko oraz na co dzień są łatwe w konserwacji. Wystarczy w razie potrzeby, przecierać je lekko wilgotną, miękką ściereczką. Raz w miesiącu warto wyczyścić je specjalnym detergentem, który zakonserwuje drewno i sprawi, że nabierze ono głębokiego koloru. Drewno sosnowe jest także antystatyczne. Oznacza to, że wokół sprzętów z tego materiału nie gromadzą się naelektryzowane pyłki kurzu - to świetna wiadomość dla alergików.

Wybór sekretarzyka to dobra decyzja w przypadku osób, które nie muszą mieć solidnego biurka drewnianego, potrzebują natomiast wygodnego blatu do pisania i wielu schowków na rozmaite drobiazgi. Sekretarzyk bowiem to rodzaj mebla do pisania, przechowywania dokumentów i podręcznych drobiazgów. Kształtem przypomina stolik z nadstawką przesłanianą płytą uchylną lub roletą drewnianą, za którą mieszczą się właśnie liczne przegródki, szufladki i schowki.

Skąd się wzięła toaletka?

Pisząc o sekretarzyku, warto też wspomnieć o toaletce sosnowej. Często bowiem kobiety traktują po części sekretarzyk jak toaletkę, przechowując w jego schowkach swoje akcesoria do wykonywania makijażu. Toaletka jako oddzielny mebel pojawiła się dopiero w XVIII wieku. Jej nazwa została zaczerpnięte z francuskiego słowa “toile”, oznaczającego płótno - słowo "toilette" z kolei oznacza czynności związane z pielęgnacją urody. Stąd w języku polskim powstała nazwa toaletka. Określała ona stolik lub komodę z lustrem oraz licznymi szufladkami na przybory toaletowe. Konstrukcja tego mebla była na ogół przesłonięta upiętą tkaniną – chodziło o to, by zapewnić korzystającej osobie więcej intymności i dyskrecję. Co ciekawe, do rozpowszechnienia toaletki przyczynił się… mężczyzna, a dokładnie Brytyjczyk George Bryan Brummel, który był szczególnie przywiązany do dbania o higienę a także znany był z pasji do modnego ubierania się. Od jego nazwiska pochodzi zresztą inna nazwa toaletki, a mianowicie “beau brummel”.Warto jednak wiedzieć, że ten rodzaj mebla funkcjonuje również pod angielską nazwą vanity table (stół próżności) Początkowo toaletki częściej stawiano w salonach niż w sypialniach. Z tego powodu lustra zazwyczaj ukrywano pod podnoszonym blatem. Pod nim umieszczano również skrytki z szufladami i przegrodami. Niekiedy toaletki posiadały również specjalną szufladę do napełniania wodą, której używano do mycia twarzy. Najczęściej spotykano oczywiście toaletki drewniane, a prym wśród gatunków drewna wiodła elegancka i wytrzymała sosna. Także współcześnie toaletka sosnowa to oznaka dobrego gustu i smaku.

Toaletka sosnowa – ładna i ponadczasowa

Toaletka sosnowa to stosunkowo często spotykany element wyposażenia sypialni. Składa się na to kilka czynników. Przede wszystkim sosna charakteryzuje się ładnym i naturalnym kolorem, dzięki czemu wykonane z niej meble można wkomponować do wnętrz urządzonych w wielu stylach. Toaletka sosnowa będzie również posiadała widoczną strukturę z licznymi sękami i słojami, dzięki czemu ustawiona w sypialni nada jej przytulny, ciepły charakter.

Warto pamiętać, że toaletka sosnowa z biegiem lat może nieco ściemnieć. To jednak naturalny proces zmian zachodzących w drewnie, który – zdaniem wielu – dodaje mu szlachetności i klasy. Co więcej, toaletka sosnowa będzie odporna na pęknięcia, wyszczerbienia, wygięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.

Kupujemy biurko sosnowe

Zadbane drewniane biurko sosnowe może stać się meblem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne cechy, które wpływają na jego większą funkcjonalność. Przede wszystkim mebel powinien być pokryty warstwą trwałego ochronnego lakieru do drewna. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku blatu, który jest najbardziej eksploatowany i narażony na ścieranie. Warto zwrócić też uwagę, by biurko sosnowe miało kilka szuflad i dodatkowych przegródek – są to elementy wyposażenia, które sprawiają, że mebel staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Wśród dodatkowych funkcji warto wymienić regulowaną wysokość i kąt nachylenia blatu, otwory i haczyki na kable lub wysuwany blat pod klawiaturę.

Biurka i sekretarzyki z drewna, szczególnie zaś sosnowego to ponadczasowe meble słynące z elegancji i trwałości – warto mieć je w domu.

Biurka i sekretarzyki: drewno

43 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Drewno