alessi_neu_3
33 Produkty
Sortuj według

Alessi współcześnie

Lata dziewięćdziesiąte spełniły największe marzenie założyciela firmy, Giovanniego Alessiego. Firma wylansowała tworzywo tyle oryginalne, ile kontrowersyjne. Był to plastik. Surowiec stereotypowo kojarzony z kiczem w wielkim stylu wkroczył na designerskie salony i pozostał tam do dziś. Piękny design i wspaniałe produkty sprawiły, że akcesoria firmy Alessi stały się rozpoznawalne na całym świecie. Ostatnie dekady przyniosły również podział linii lansowanych przez Alessi. Pierwsza z nich – Oficina Alessi – to linia najbardziej ekskluzywna i innowacyjna. W jej ofercie znajdują się akcesoria limitowane do dwóch tysięcy egzemplarzy. Grupę produktów dedykowaną ludziom mniej zamożnym można natomiast znaleźć pod nazwą Alessi. Linia, w której rządzą najtańsze, najczęściej wykonane z plastiku produkty, jest sygnowana nazwą A di Alessi. Firma współpracuje obecnie z ponad dwustoma twórcami – aż pięćdziesięciu z nich to młodzi, obiecujący artyści. Każdego roku w katalogu Alessi zobaczyć można projekty kilku nowych, uzdolnionych designerów. Mimo że firma pozostaje otwarta na nowości, jej idea nie uległa jakiejkolwiek zmianie. Wciąż ma być oryginalnie, zabawnie i nieco ekscentrycznie.

Projektanci Alessi na medal

Alessi zawsze wysoko stawiało poprzeczkę. W latach osiemdziesiątych firma współpracowała z takimi sławami jak Ettore Sottsass czy Alessandro Mendini. Pierwszy z designerów, uważany za jednego z ojców włoskiego designu, projektował głównie klasyczne akcesoria kuchenne wykonane ze szkła i metalu. Mendini tworzył natomiast z surowców absolutnie innowacyjnych. Oprócz ukochanego przez Alessi plastiku lansował także akcesoria wykonane ze sztucznego marmuru. Kolejną sławą, która po dziś dzień projektuje dla włoskiej firmy, jest Guido Venturini. To on odpowiada za większość konceptów z linii A di Alessi. Jego plastikowe mydelniczki, lampki i kubki podbiły serca fanów designu na całym świecie. Alessi to jednak nie tylko włoska krew. Jednym z najznamienitszych francuskich designerów współpracujących z Alessi jest słynący z ekscentrycznego „Ghost Chair” Philippe Starck. Projektant opracował wiele oryginalnych konceptów. Liczne kuchnie zdobi dziś silikonowe drzewko, na którym można zawiesić akcesoria takie jak nożyk do krojenia pizzy czy obieraczkę do warzyw.

Kultowe projekty Alessi

Najbardziej szykowny projekt promowany przez włoską firmę to pojemniki na przyprawy „5070 z 1978 roku. W koncepcie Ettore Sottsassa wszystko jest okrągłe – począwszy od tacki, poprzez zakrętki pojemników, na uchwycie skończywszy. Kwintesencja prostoty i elegancji.

Jedno z najbardziej uroczych akcesoriów w katalogu firmy Alessi to czajnik „MG32”. Produkt opracowany przez wybitnego projektanta Michaela Gravesa w 1985 roku uwodzi funkcjonalnością i zabawnym designem. Zwieńczeniem czajnika jest dziubek w kształcie filigranowego ptaszka, który wygrywa melodię, kiedy woda zaczyna wrzeć.

Wyciskacz do cytrusów „Juicy Salif” projektu Philippe’a Starcka jest najgłośniejszym produktem Alessi. Metalowe, futurystyczne urządzenie zaprojektowane w 1990 roku charakteryzuje niezwykła funkcjonalność. Podczas wyciskania owoców sok trafia prosto do szklanki!

Świat nigdy nie zapomni korkociągów „Anna G”, zaprojektowanych przez Alessandro Mendiniego. Otwieracz w kształcie dziewczynki w barwnej sukience jest obecny w ofercie Alessi od 1994 roku i wciąż pozostaje bardzo modny.

Misa „Niche” to jedna z najlepiej rozpoznawalnych i najbardziej mrocznych propozycji lansowanych przez Alessi . Naczynie zaprojektowane przez brytyjską designerkę Zahę Hadid w 2009 roku przywodzi na myśl pogniecioną, czarną kartkę papieru. Mimo że koncept mocno odbiega od radosnego stylu włoskiej firmy Alessi, zrobił prawdziwą furorę w świecie designu.