Stanowi on także aranżacyjną kropkę nad „i”. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy wybrać oświetlenie stosownie do stylu wnętrzarskiego, uwzględniając rozmiar i dekor. Okazały żyrandol pełen różnorodnych ornamentów przytłoczy niski salon, z kolei nieduża lampa w wystawnym pomieszczeniu nie odegra pożądanej roli dekoracyjnej.
Żyrandole do salonu muszą mieć odpowiednią szerokość. Istnieją różne metody na jej obliczanie. Według jednej z nich trzeba długość i szerokość salonu podzielić na 30, dodać obie wartości i pomnożyć razy 2,5. Otrzymany wynik to najlepsza szerokość żyrandola. Niemniej równie istotna jest lekkość bądź ciężkość optyczna lampy. Masywniejsze żyrandole wydają się nieco mniejsze niż te wykonane z lekkich materiałów i pełne dekoracyjnych kryształków. Odległość żyrandola od podłogi powinna wynosić około 200 cm.
W przypadku sypialni nowoczesnej wybór lamp stanowi jeszcze większe pole do popisu. Dużo jednak zależy od tego czy w aranżacji dominuje subtelny minimalizm, czy też użytkownicy wolą iść w stronę scandi albo glamouru.
Klasyczne żyrandole kryształowe swoim kształtem przypominające te z europejskich pałaców najlepiej sprawdzą się we wnętrzach z nutą glamour. Są tak ozdobne, że w zasadzie mogą pełnić rolę jedynej dekoracji salonu. Zwykle mają duże rozmiary, więc najlepiej powiesić je w przestronnych pomieszczeniach. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji z pewnością pokochają proste żyrandole zrobione z kryształowego szkła. Na rynku jest ich naprawdę wiele, od dużych – wiszących po minimalistyczne plafony wyposażone w technologię LED. Często takie modernistyczne żyrandole stanowią połączenie szkła i błyszczącego metalu. To kwintesencja modernistycznego designu. Mniej popularne, ale równie efektowne są kolorowe żyrandole kryształowe, które pięknie zaprezentują się w loftowej lub orientalnej stylizacji, dodając jej magicznych barw.
Żyrandol do kuchni musi być przede wszystkim praktyczny. Nie może być zbyt rozbudowany – dziesiątki małych elementów sprawią duże trudności przy czyszczeniu. Lepiej unikać też kloszy zrobionych z papieru i innych delikatnych materiałów, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Do kuchni polecamy klosze o prostej formie, wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, szklane albo ceramiczne. Wielkość żyrandola trzeba oczywiście dopasować do rozmiarów pomieszczenia. Nad stołem jadalnym spokojnie zmieści się lampa o rozpiętości od 50 do 70 cm. W przestronnej, eleganckiej kuchni można się pokusić o bardziej rozbudowany, ekstrawagancki żyrandol.
Żyrandol w stylu skandynawskim do kuchni powinien posiadać wysoką jakość. Kuchnia to pomieszczenie, w której często panuje wysoka temperatura, wilgoć i łatwo w niej o zabrudzenia. Dlatego też papierowe modele żyrandoli skandynawskich nie sprawdzą się w tym pomieszczeniu. Niezbyt dobrym pomysłem będzie także model składający się z wielu małych elementów. Łatwiejszym do czyszczenia jest żyrandol o prostej konstrukcji. Najlepiej, jeśli obudowa zrobiona jest ze szkła lub zabezpieczonego drewna. Dzięki temu jest funkcjonalna i będzie mogła posłużyć w kuchni przez długi czas.
Żyrandol powinien być ostatnim elementem, który kupuje się podczas urządzania wnętrza. Ważne, aby dodatek ten był spójny z całą aranżacją, dlatego lepiej wprowadzić go do pomieszczenia, gdy znajdują się w nim już wszystkie elementy. Dzięki temu łatwiej będzie dobrać odpowiedni model. Żyrandole w stylu skandynawskim są minimalistyczne, lecz posiadają elementy na przykład drewniane lub metalowe, dlatego warto dobrać je do tych materiałów, które przeważają w mieszkaniu. Żyrandol zazwyczaj jest dopełnieniem wnętrza, lecz, decydując się na model o pokaźnych rozmiarach, wyjdzie on na pierwszy plan.
Kup nowy żyrandol na WestwingNow!