Szukaj
Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Kolorowa zastawa stołowa

10 Produkty

Kolorowy komplet naczyń nietuzinkowym elementem wyposażenia domu

W jego skład wchodzą wszystkie akcesoria niezbędne do serwowania i spożywania posiłków, takie jak talerze, szklanki, kubki, kieliszki, półmiski, sztućce czy wazy. Najbardziej ponadczasowa jest zastawa stołowa w kolorze białym, jednak coraz więcej osób odchodzi od klasycznych rozwiązań i to kolorowa zastawa stołowa gości w ich domach na co dzień i od święta. Co ciekawe, kolorowa zastawa stołowa może mieć wpływ na apetyt i sprzyjać odchudzaniu. Oto kilka porad dotyczących wyboru kolorowej zastawy stołowej.

Wielobarwny komplet naczyń – historia

oczątek XIX wieku był momentem, w którym do eleganckiego serwowania dań wciąż przykładano ogromną wagę. Jadalniany stół zawsze musiał być udekorowany białym obrusem, na którym pyszniła się zastawa obiadowa. Karolina Nakwaska z Potockich, autorka poradnika z 1843 roku, poświęconego gospodyniom polskim, pisała: „Miej na co dzień fajans, na dni uroczyste porcelanę białą gładką ze złoconymi brzegami”. Każde danie było podawane w przeznaczonym mu naczyniu. Zastawa obiadowa składała się z waz, w których serwowano zupy, platerowanych pater z kloszem do mięs czy srebrnych tac na których podawano sery. Popularne były także szczypce do nakładania potraw oraz kielichy do wina, które przed podaniem trunku chłodzono w porcelanowym naczyniu zwanym wekierą

.

Wielobarwny komplet naczyń – co wybrać?

Podobnie jak w przypadku każdej zastawy, także kolorowa zastawa stołowa występuje w wielu wariantach. Najczęściej spotykana jest zastawa na 12 osób, choć znaleźć można komplety również na 6 lub 24 osoby. Wybór danej opcji zależy od potrzeb danej rodziny – na co dzień sprawdzi się kolorowa zastawa stołowa na 6 osób, lecz dobrze jest posiadać także większy zestaw, używany podczas przyjęć czy świąt.

Jeśli chodzi natomiast o same kolory, to w sklepach znaleźć można praktycznie wszystko. Popularne są zestawy w jednym kolorze oraz łączące dwa podobne odcienie (np. delikatny róż z wyrazistą fuksją) lub kolory pasujące do siebie (np. zieleń z brązem, fiolet z zielenią, czerwień i złoto). Kolorowa zastawa stołowa to jednak nie tylko jednobarwne talerze czy kubki. Często spotykane są również różnobarwne wzory na jasnym tle – motywy kwiatowe, owoce, paski, kropki czy wzory ludowe.

Wielobarwny komplet naczyń z różnych materiałów

Oprócz liczby elementów oraz samej barwy, niezwykle istotny jest materiał, z którego została wykonana kolorowa zastawa stołowa. Decyduje to o jej przeznaczeniu, elegancji oraz bardziej prozaicznych kwestiach, jak np. sposób mycia.

  • Porcelana – rodzaj białej ceramiki, wynalezionej w Chinach w VII wieku. Symbol elegancji i prestiżu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się biała porcelana z namalowanymi ręcznie kolorowymi wzorami, np. kwiatów lub liści.
  • Ceramika – materiał otrzymywany za pomocą obróbki w wysokiej temperaturze. Kolorowa zastawa stołowa z ceramiki to dobry wybór do stosowania na co dzień, jest bowiem bardziej odporna na zniszczenia niż porcelana.
  • Metal – metalowe elementy każdej zastawy to przede wszystkim sztućce. Również one występują w wersji kolorowej, najczęściej różnobarwne są wykonane z plastiku, silikonu lub drewna rączki.
  • Szkło – charakteryzuje się wytrzymałością na zmiany temperatury, bez problemu można je myć w zmywarce. Z barwionego szkła mogą być wykonane talerze i półmiski, ale szklana kolorowa zastawa stołowa to przede wszystkim kieliszki, szklanki i literatki.
  • Plastik – kolorowa zastawa stołowa z plastiku to świetne rozwiązanie dla dzieci. Plastikowe kubki i talerzyki nie stłuką się, nawet jeśli maluch przypadkowo zrzuci je z dużej wysokości.

Kolorowy komplet naczyń – przydatne wskazówki

Naukowcy udowodnili, że kolor zastawy stołowej może mieć wpływ na apetyt. Kolorowa zastawa stołowa z elementami żółci lub czerwieni pobudza apetyt i ułatwia trawienie. Z kolei osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów powinny postawić na niebieskie talerze – ta barwa bowiem podświadomie zniechęca do jedzenia. Pewne jest jedno – kolorowa zastawa stołowa to idealny wybór na letnie przyjęcia i luźne spotkania z przyjaciółmi. W przypadku uroczystych kolacji lub okazji oficjalnych lepiej postawić na biel.

Warto też pamiętać, że kolorowa zastawa stołowa to również dobry pomysł na ozdobienie kuchni lub jadalni. Różnobarwne kubki znakomicie udekorują meble kuchenne, można zatem poustawiać je na wiszących półkach lub blatach. Z kolei elegancko ułożone w kredensie kolorowe talerze to klasyczne dekoracje każdej jadalni lub salonu. Jeśli chodzi zaś o ekspozycję wielobarwnego kompletu naczyń, to warto postawić na jasne, jednobarwne obrusy i serwetki, które uwypuklą jej barwę.

Bezpłatna przesyłka od 150 zł

100 dni na darmowy zwrot

Dział Obsługi Klienta 22 290 3000