Szukaj

Wycieraczki: włókna naturalne

Wycieraczki z włókien naturalnych, czyli dobre wejście

Wejście do domu to wizytówka mieszkania, dlatego wycieraczki z włókien naturalnych grają nie tylko rolę praktyczną, lecz również estetyczną. Pomagają w utrzymaniu czystości w przedpokoju i dopełniają stylizację wytwornego entrée. Warto postawić na wycieraczki tekstylne, zwłaszcza modele z włókien naturalnych, które nie tylko są solidne i trwałe, lecz również zaskakują interesującym designem. Obecnie producenci oferują kunsztowne wycieraczki z włókien naturalnych wyglądające niczym małe dziełka sztuki. W zestawieniu z pozostałymi gustownymi dekoracjami, takimi jak kinkiety zewnętrzne, ozdobny wieniec na drzwi wejściowe czy gazon pełen kwiatów sprawią, że wejście stanie się pięknym zaproszeniem dla gości.

Wycieraczki z włókien naturalnych - od bawełny po włókno kokosowe

Wycieraczki tekstylne są bliskimi kuzynkami dywanów. Od wieków dbano, aby podłoga była nie tylko ciepła i elegancka, lecz i czysta. Najstarszym zachowanym dywanem na świecie jest „Pazyryk”. Wełniana ozdoba została utkana w III wieku p.n.e. na terenach będących we władaniu starożytnej Persji. Wycieraczki tekstylne pojawiły się znacznie później. Na początku tkano je z wełny, bawełny czy lnu. Trwałe włókno kokosowe, choć znane już w starożytności, pojawiło się w Europie dopiero w XIX wieku. Przemysł tekstylny wykorzystujący kojrę, czyli włókna tworzące zewnętrzną warstwę orzecha kokosowego, rozkwitł najpierw w Wielkiej Brytanii. W 1840 roku powstała pierwsza słynna fabryka „Treloar and Sons” wytwarzająca dywany, wykładziny i wycieraczki tekstylne.

Wycieraczki tekstylne godne polecenia

Maty bambusowe, aluminiowe kratkownice, wycieraczki systemowe z wkładami czyszczącymi – sposobów na zachowanie porządku w holu czy przedpokoju jest wiele. Największym powodzeniem niezmiennie cieszą się jednak wycieraczki tekstylne, zwłaszcza z włókien naturalnych. Dzięki temu, że są niewielkie, łatwiej utrzymać je w czystości:

  • Wycieraczki z włókna kokosowego – najlepiej sprawdzą się jako dekoracje wewnętrzne, czyli w przedpokoju. Można jednak położyć je także na zadaszonym ganku czy werandzie. Dzięki gęstej fakturze wycieraczki z włókna naturalnego kokosowego doskonale chłoną wilgoć i błoto. W procesie produkcji naturalne włókna kokosowe są łączone z antypoślizgowym podkładem winylowym. Wycieraczki kokosowe łatwo jest barwić i docinać do odpowiedniej wielkości, dlatego są produkowane w masowych ilościach. Te szorstkie modele nierzadko potrafią zaskoczyć ciekawym wzornictwem. Włókno kokosowe łatwo się barwi, dlatego projektanci chętnie ozdabiają wycieraczki rozmaitymi napisami i wzorami, np. zabawnym powitaniem, wesołym rysunkiem zwierząt, itp.
  • Wycieraczki bawełniane – naturalne włókno bawełniane słynie ze swojej dobrej chłonności, ponadto nie elektryzuje się, a kurz nie unosi się w powietrzu. Ważną zaletą wycieraczki z włókna bawełnianego jest też to, że można ją bez problemu uprać w pralce. Wycieraczki do przedpokoju wykonywane są z czystej bawełny albo z domieszką włókien syntetycznych (poliester, polipropylen). Połączenie materiałów sprawia, że takie wycieraczki tekstylne lepiej wchłaniają wilgoć i dłużej zachowują czyszczące właściwości. Warto zainwestować w model o gumowym podkładzie antypoślizgowym. Dzięki temu nikt sobie nie zrobi krzywdy, a wycieraczka zawsze pozostanie na miejscu.
  • Wycieraczki tekstylne nylonowe – są wytrzymałe i szorstkie. Ostry materiał świetnie wyczyści nawet bardzo zabrudzone obuwie. Jeśli wycieraczka ma leżeć na zewnątrz, wybierz model o mocno skręconych włóknach. Dzięki temu brud wnoszony na podeszwach zatrzymywany będzie wewnątrz tkaniny, a jej powierzchnia pozostanie czysta i estetyczna. Co ciekawe, wyroby nylonowe często pochodzą z recyklingu, dzięki czemu są ekologiczne.

Wycieraczki z włókien naturalnych w różnych stylach

Rodzaj włókna oraz funkcjonalność są z pewnością najważniejsze, jednak wycieraczka do przedpokoju powinna też pasować do wystroju wnętrza. Do mieszkania w stylu skandynawskim polecamy wycieraczkę z włókien naturalnych w jasnym kolorze (kremową, szarą, beżową). Jeśli ma być wzorzysta, to najlepszy będzie motyw geometryczny, np. paski, kratka. Natomiast wycieraczki do wnętrz w stylu nowoczesnym powinny być w wyrazistych kolorach, lub wręcz przeciwnie – można postawić na czerń lub mocną szarość. Barwne, wzorzyste wycieraczki do przedpokoju pasują do mieszkań, w których wystrój inspirowany jest stylem boho, etno albo orientalnym. Z kolei do przedpokoju w stylu prowansalskim i klasycznym warto wybierać wycieraczki z włókien naturalnych w odcieniach pastelowych, ewentualnie we wzory roślinne.

Jak czyścić wycieraczki tekstylne – ręcznie czy mechanicznie?

Wycieraczki tekstylne należy profilaktycznie trzepać lub odkurzać. Modele wykonane z włókna kokosowego dobrze jest raz na jakiś czas wyczyścić wodą z niewielką ilością płynu do naczyń lub delikatnego środka do czyszczenia dywanów. W ciepłe, letnie dni wycieraczkę można pozostawić do wyschnięcia na słońcu. Natomiast wycieraczki tekstylne z bawełny i nylonowe bez obaw można prać w pralce. Nawet te z gumowym spodem!

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko jeden raz. Warto zatem zadbać, aby ganek, weranda czy przedpokój dobrze się kojarzyły naszym gościom. Pomogą w tym z pewnością wycieraczki z włókien naturalnych.


Odkryj naszą szeroką gamę wycieraczek na Westwing i kup swój ulubiony model!