Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Wazon z kryształu – czyste piękno

Jeszcze niedawno mówiło się, że wazony z kryształu, tak jak i inne ozdoby kryształowe, przeszły na zasłużoną emeryturę. Niezwykle popularne w okresie PRL, pod koniec lat 80. i w latach 90. znikły z większości naszych domów - zostały (niesłusznie!) uznane za dekoracyjny relikt minionych czasów. Na szczęście większość z nas jedynie je ukryła. To dobrze ponieważ od niedawna kryształowe ozdoby znów stają się modne a ich posiadanie może być powodem do dumy. Szczególnie pożądane, wręcz niezbędne są w wystroju wnętrz stylizowanych na lata 50. i 60. Jednak wazon kryształowy lub inna ozdoba z tego szczególnego szkła może spokojnie stanąć w każdym mieszkaniu.

Krótkie dzieje kryształu

Wynalezienie szkła tak doskonale bezbarwnego i przezroczystego, by przypominało kryształ górski było od dawien dawna ambicją wielu szklarzy. W XV w. udało się to mistrzom z Murano, lecz niestety ich wyrób okazał się bardzo kruchy. Dopiero w 1676 r. Anglik George Ravencroft wynalazł szkło ołowiowe – dodatek tlenku ołowiu sprawił, że szkło czyste i błyszczące stało się także łatwe w obróbce i ma bardzo wysoki współczynnik załamania światła. Dla nas oznacza to, że światło na krysztale atrakcyjnie się załamuje. Aby podkreślić tę właściwość, wyroby wzbogaca się skomplikowaną szlifowaną dekoracją. Gdy pada na nie promień światła, tworzą się wspaniałe tęczowe odblaski. Bogato zdobione szkło kryształowe potrafi pięknie migotać. I jest cudownie przejrzyste – jak kryształ górski, przezroczysty minerał, od którego wzięło swoją nazwę. Kryształ jest drogi w produkcji (co przekłada się na jego wysoką cenę). Używany jest nie tylko do wytwarzania naczyń, ale też lamp oraz świeczników. Ze szkła , które zawiera min. 36 proc. ołowiu obecnie produkowane są słynne kryształy Swarovskiego, z których powstaje biżuteria i dekoracyjne drobiazgi.

Wazon z kryształu we wnętrzu – modny trend

Wśród wszystkich rodzajów wazonów warto wyróżnić wazon kryształowy. Dla wielu jest on synonimem elegancji na najwyższym poziomie. W niektórych stylach wazon z kryształu jest bardzo mile widziany.

  • Pełen blasku wazon z kryształu sprawdzi się w wystroju wnętrz z nutą glamour. Podstawą takich stylizacji jest błysk kojarzący się z elegancją, szykiem, zamożnością. Ciemne kolory typowe dla stylu glamour, takie jak fiolet, granat, czerń, wspaniale wyglądają w świetle odbijającym się od kryształowych dekoracji.
  • Kryształowy wazon pasuje do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, który wyróżnia się prostotą, harmonijnością i wysoką klasą aranżacji.
  • Kryształowy wazon powinien znaleźć się w każdej aranżacji z nutą vintage. To styl, do którego doskonale pasują dekoracje wyglądające jak te z minionych epok.
  • Kryształy pojawiają się w pomieszczeniach stylizowanych na pałacowe pokoje.
  • Wazon kryształowy może być także dekoracją salonu w stylu angielskim, w którym wszelkie bibeloty są mile widziane.
  • Wazon z kryształu w nowoczesnym wydaniu może mieć prostą formę i intensywny kolor. W takiej postaci najlepiej się sprawdzi w aranżacjach w stylu scandi, modern lub industrialnym, w których bardzo dobrze wyglądają zaskakujące i barwne dodatki.

Wazony bez kwiatów

We współczesnych wnętrzach rola wazonów zdecydowanie się zmieniła. Dziś mogą one być ozdobą samą w sobie, nie potrzebują kwiatów, chyba, że tylko jednego, nie potrzebują też stołów, na środku których kiedyś je ustawiano. Dziś okazały wazon może stać nawet na podłodze i przyciągać swoim designem całą uwagę. Wysokie wazony podłogowe to modny, a przy tym wdzięczny dodatek aranżacyjny. Mogą stać pojedynczo przy sofie czy fotelu, jak również tworzyć dekoracyjną grupę w rogu pokoju, obok komody, przy drzwiach. Jeden wysoki, dominujący, kilka niższych, wśród nich może znaleźć się prosty i kolorowy wazon z kryształu. Warto też wiedzieć, że w jednym wnętrzu, na przykład w eklektycznym salonie, dobrze będą wyglądały wazony o odmiennej stylistyce. Trzeba tylko zadbać, by pasowały designem do miejsca, które im wyznaczymy. Wazon z kryształu sprawdzi się na stylizowanym na stary stoliku pomocniczym, a kilka niedużych prostych w formie wazoników z powodzeniem może „zamieszkać” na blacie nowoczesnej komody.

Warto mieć w domu wazon, a jeszcze lepiej – kilka różnych wazonów. Do każdego z nich będą przecież pasowały inne kwiaty. Wśród tych dekoracyjnych naczyń nie powinno zabraknąć wazonów z kryształu idealnych, by wstawić do nich róże czy, jak mówią słowa starej piosenki, chryzantemy złociste...

Odkryj naszą szeroką gamę wazonów kryształowych na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Wazony: kryształ

0 Produkty