Tekstylia i Dywany: kaszmir

7 Produkty

Tekstylia i dywany z kaszmiru to piękna dekoracja wnętrza

Niezależnie od niezwykłych właściwości kaszmir jest również tkaniną o bogatej historii, mocno zakorzenioną w dalekowschodniej kulturze. Przed przystąpieniem do zakupów warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Dywan może być utkany z różnych materiałów, dywany posiadają rozmaite fasony i kolorystykę. Jedne bywają wyrafinowane i pełne przepychu, inne proste i skromne. Wybierając podłogową dekorację, warto kierować się zarówno designem, jak i jakością surowców, z których została wykonana.

Kaszmir to jedna z najbardziej cenionych tkanin na świecie. Jest około osiem razy cieplejsza od zwykłej wełny, a przy tym znacznie bardziej cienka i niezwykle lekka. Delikatne wyroby z kaszmiru mogą służyć przez lata, zachowując swój oryginalny kształt i kolor. Wyjątkowa wełna wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji tekstyliów. Ponadczasowe wzornictwo i dyskretna elegancja czynią z niej idealny dodatek do każdej garderoby.

Skąd się bierze kaszmir?

Kaszmir otrzymywany jest z wełny kóz himalajskich żyjących w wysoko położonych partiach gór. Pod wpływem surowych warunków atmosferycznych ich futro nabiera niezwykłej gładkości i wytrzymałości. Pozyskanie surowca jest procesem niezwykłe pracochłonnym, wymagającym ręcznego wyczesywana włosia. Do szycia tkanin wybiera się jedynie delikatny puch porastający podbrzusze owcy, dlatego zrobienie jednego swetra wymaga wykorzystania wełny pochodzącej z kilku zwierząt. Za najbardziej cenne uważa się wyroby kaszmirowe tkane ręcznie. Zgodnie z tradycją w Indiach zajmują się tym wyłącznie mężczyźni. Haftowana za pomocą jedwabnych nici tkanina znana jest jako paszmina.

W sprzedaży dostępne są przede wszystkim tańsze odmiany kaszmiru, tkane maszynowo i uzupełnione o inne gatunki wełny. Tego rodzaju tkaniny najczęściej pochodzą z Chin. Wiele produktów z Indii, Tybetu i Nepalu wciąż jest wytwarzanych ręcznie. Do najpopularniejszych wyrobów z kaszmiru należą szale, swetry i pościel.

Szale z kaszmiru — garść historii

Produkcja wyrobów z kaszmiru sięga najprawdopodobniej XIII wieku. Wyjątkowa tkanina była szczególnie popularna na dworach irańskich i hinduskich władców, gdzie przez kolejne stulecia uszyte z niej szale wykorzystywano podczas uroczystych ceremonii i wysyłano za granicę w charakterze cennych podarunków.

Z początkiem XVIII wieku kaszmirowe szale stały się nieodłączną częścią garderoby francuskich i brytyjskich arystokratek. Ciepłe tkaniny doskonale chroniły szyje i dekolty odsłonięte w głęboko wyciętych sukienkach. Pod koniec XVIII wieku szkocki wytwórca Joseph Dawson otworzył pierwszą w Wielkiej Brytanii manufakturę wyrobów z kaszmiru, do której materiały sprowadzano prosto z Indii. Wkrótce podobne zakłady zaczęły powstawać w całej Europie. Wiele z ówczesnych zakładów zajmowało się jednak produkcją tańszych imitacji z lokalnej wełny, a tradycyjne techniki splotów zastępowało techniką żakardową. Oryginalne szale stanowiły luksus dostępny jedynie dla nielicznych.

Cudownie miękki, ciepły i lekki kaszmir działa na wszystkie zmysły, a dodatkowo idealnie chroni przed zimnem. Może ozdobić nie tylko naszą stylizację, ale również aranżację. Poznaj wszystkie zalety kaszmiru – synonimu luksusu.

Jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Każdy, kto choć raz dotknął kaszmiru pozostanie pod jego urokiem do końca życia. Nieważne czy wybierze poszewkę na poduszkę, koc, sweter czy szal – kaszmir zachwyca pod każdą postacią i przez długi czas pozostają piękne.

Tekstylia i dywany z kaszmiru - jak dbać o kaszmir?

Wbrew obiegowej opinii wyroby z kaszmiru nie wymagają chemicznego czyszczenia — można bez problemu prać je w letniej wodzie. Aby tkanina nie zbiegła się i zachowała kształt, należy jedynie pilnować, aby temperatura wody nie przekroczyła 20°C. Jeśli pralka posiada specjalny program dla wełny, umieszczony w worku do prania sweter lub szal można także wyprać mechaniczne. Mokrego materiału nie powinno się natomiast wyżymać i odwirowywać.

Po wypraniu najlepiej rozwiesić go do wyschnięcia w zacienionym i przewiewnym miejscu, z dala od słońca. Tkanina zwykle nie wymaga prasowania, ale jeśli pojawi się konieczność usunięcia drobnych zagnieceń, lepiej robić to przez szmatkę. Na nowej odzieży po pierwszych praniach mogą pojawiać się niewielkie supełki. Ich obecność nie jest jednak wadą — wręcz przeciwnie świadczy o jakości materiału. Po pewnym czasie powinny one zupełnie zniknąć.

To materiał luksusowy, a przede wszystkim luksusowy. Jest też niezwykle miękki, delikatny, wygodny i ciepły. Kaszmir kaszmirowi nierówny: jest wiele podróbek albo wyrobów, których producenci podają, że mamy do czynienia z kaszmirem, podczas gdy wyrób ma tylko domieszkę kaszmiru. Po czym można poznać dobry kaszmir?

Nie jest to proste. Oczywiście, o jakości tkaniny świadczą cena i metka. Dobry wyrób z kaszmiru nie może być tani. Jest to włókno luksusowe, wymaga “wiele zachodu” w pozyskaniu i produkcji. Ale o jakości surowca możemy przekonać się też w użytkowaniu. Dobry kaszmir to materiał niemal niezniszczalny. Nawet po kilku praniach zachowuje wszystkie swoje zalety. Warto podarować sobie odrobinę luksusu i samodzielnie odkryć niezwykłe zalety tekstyliów i dywanów z kaszmiru.

Odkryj naszą szeroką gamę tekstyliów z kaszmiru na WestwingNow i kup swój ulubiony model!