Taras i ogród: drewno

129 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Drewniane meble ogrodowe – popularne gatunki

Na rynku dostępne są drewniane meble zarówno wykonywane z gatunków egzotycznych, jak i rodzimych. Na jakie materiały warto zwrócić uwagę?

  • Tek – jeden z najsolidniejszych gatunków drewna, ale przez to też dość drogi. Ponieważ rośnie w tropikach, doskonale znosi wilgoć. Wytwarza też naturalne olejki, które mają świetne walory ochronne.
  • Akacja – uchodzi za najtwardsze drewno w Europie. Drewniane meble na taras i ogród z akacji nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ doskonale znoszą działanie wilgoci i trudnych warunków atmosferycznych. Są także odporne na pleśń i grzyby. Do tego mają świetne walory estetyczne – ciepły miodowy kolor.
  • Sosna – ten popularny, dość tani i rodzimy gatunek drewna świetnie sprawdza się w ogrodzie. Musi być jednak dobrze zabezpieczony zarówno przed wilgocią, jak i szkodnikami. Drewno sosnowe z wiekiem zyskuje charakterystyczną patynę – wbrew pozorom nie oznacza to spadku jego jakości.
  • Oprócz tego drewniane meble na taras i ogród wykonuje się także z takich gatunków jak dąb, jesion, olcha czy brzoza.

Drewniane meble na taras i ogród -pielęgnacja i konserwacja

Drewniane meble ogrodowe, bez względu na gatunek drewna, z jakiego je wykonano, wymagają bieżącej pielęgnacji i konserwacji. Tek i akacja są najmniej wymagające, ponieważ wilgoć nie robi na nich większego wrażenia. Jednak tańsze meble, szczególnie z rodzimych gatunków, muszą być regularnie odkurzane, a w czasie deszczu i gdy wilgotność powietrza jest duża, lepiej je osłonić lub zwyczajnie schować w przewiewnym, ale nie za suchym miejscu, na przykład w garażu. Do usuwania śladów pleśni najlepiej stosować specjalistyczne środki. Drewniane meble na taras i ogród z surowego drewna warto co jakiś czas olejować. Ważne jest również to, by podczas przechowywania mebli zimą nigdy nie nakrywać ich folią – sprzyja to gromadzeniu się wilgoci, a w rezultacie powstawaniu pleśni. Odpowiednio zabezpieczone drewno świetnie radzi sobie z wilgocią, niskimi temperaturami czy promieniowaniem słonecznym.

Balkon drewniany w domu jednorodzinnym

Balkony drewniane są charakterystyczne zwłaszcza dla budownictwa górskiego. Wiele domów w całości powstaje z drewna, dlatego efektowny balkon z tego materiału świetnie wpisuje się w konstrukcję całości. Jednak także w domach murowanych może być nietuzinkowym elementem elewacji, który wspaniale ją dekoruje i dynamizuje. Balkon drewniany zwykle oparty jest na pionowych słupach bądź na belkach stropowych wysuwających się poza linię budynku. Pierwsze rozwiązanie jest o tyle praktyczne, że pod balkonem można łatwo zaaranżować taras lub werandę. Drugie zaś urzeka lekkością optyczną.

Balkon drewniany klasyczny i nowoczesny

Na stylistykę balkonu drewnianego ogromny wpływ ma rodzaj balustrady.

  • Balkon drewniany klasyczny – warto zdecydować się na balustradę wykonaną ze sztachet w formie kolumienek.
  • Balkon drewniany nowoczesny – najlepiej sprawdza się balustrada o prostych podziałach. Deski zwykle umieszczone są pionowo, poziomo lub skośnie. Efektowne kratki i konstrukcje na planie litery „X” dodają balkonowi dynamiki, ożywiając przy tym całą elewację domu.

Balkon drewniany to udane połączenie solidności z naturalną przytulnością. Aby jeszcze bardziej podkreślić jego klimat zadbajmy o naturalne tkaniny, np. bawełniane koce, pledy czy poduszki. W tak zaaranżowanym miejscu chętnie spędza się dużo czasu na świeżym powietrzu, korzystając z wygody, jaką zapewniają drewniane meble na taras i ogród.

Odkryj naszą szeroką gamę mebli ogrodowych z drewna na WestwingNow i kup swój ulubiony model!