Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Zielona tapeta

2 Produkty

Zielone tapety – trochę wiosny we wnętrzu

Zieleń ma ogromną moc aranżacyjną - podobnie działają zielone tapety. Zielony dodaje energii, a zarazem wprowadza spokój i harmonię. Do wyboru są różne jej odcienie – od pastelowej mięty przez soczystą limonkę aż po cieplejsze barwy oliwkowe. Najprostszy sposób na szybką metamorfozę wnętrza z wykorzystaniem tych kolorów stanowi zielona tapeta. Może być w jednym wybranym odcieniu albo łączyć ich kilka, na przykład poprzez pasiasty design. Warto pamiętać, że pionowe pasy powiększają i podwyższają optycznie małe wnętrze, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o zielonej tapecie i jak dopasować ją do mebli oraz dodatków.

Tapety dawniej i dziś

Ojczyzną tapety są oczywiście Chiny – miejsce gdzie wynaleziono papier. To tam powstawały pierwsze ścienne ozdoby tego typu. W Europie pojawiły się już w XVI wieku. Wówczas były ręcznie malowane i bardzo drogie. Po wynalezieniu klocków drzeworytniczych w XVIII wieku moda na tapety objęła cały Stary Kontynent. Zaczęły pojawiać się w pałacach władców i najbogatszych kupców. Wtedy najpopularniejszym wzorem pojawiającym się na tapetach były wszelkiego rodzaju kwiaty i rośliny. Tapety uznawane były za dzieła sztuki, a za ich projekty odpowiedzialni byli najlepsi artyści. Dziś tapety powstają nie tylko z papieru. Coraz bardziej popularne są wersje winylowe. Są bardziej odporne na działanie wody, dzięki czemu można je stosować również w łazience i kuchni.

Tapeta zielona w aranżacji

Tapeta może służyć do dekoracji całego pomieszczenia albo tylko wybranej ściany. Mocny kolor limonki znakomicie ożywia nowoczesne wnętrze. A jakie barwy najlepiej się prezentują na zielonym tle? Przede wszystkim biele, żółcienie, pudrowy róż oraz srebrzyste odcienie metalu. Tak więc tapeta zielona daje ogromne możliwości aranżacyjne. Wielbiciele zieleni mogą wybrać także meble w tej barwie. Różne faktury i wzory, ale połączone zielenią, to prosty sposób na uniknięcie aranżacyjnej monotonii. Zielona tapeta pozwala uzyskać aranżację eklektyczną, która w udany sposób łączy klasykę z nowoczesnością. Tradycyjnymi akcentami dekoratorskimi mogą być białe sztukaterie albo lamperie, meble w stylu prowansalskim bądź ludwikowskim. Nowoczesnymi natomiast – akcesoria i meble ze stali nierdzewnej, na przykład lampy podłogowe i wiszące albo nowoczesny stolik metalowy ze szklanym blatem. Warto pamiętać, że zieleń uszlachetnia wiekowe meble. Dlatego na tle tapety zielonej warto ustawić stary kredens czy wysłużoną komodę.

Jakie style aranżacyjne lubią zieleń?

Zielony to kolor wielu możliwości, dlatego zależnie od odcienia można ją wprowadzić do każdej aranżacji. W niektórych stylach aranżacyjnych odnajduje się natomiast wyjątkowo dobrze. Do jakich zatem pasuje zielona tapeta?

We wnętrzu w stylu angielskim dobrze wygląda głęboka zieleń i tapeta w tym kolorze jest często wybierana do wnętrz angielskich. Powód jest prosty: na takim tle stare drewniane meble wydają się najpiękniejsze. Warto zdecydować się na zieloną tapetę pokrytą fantazyjnymi ornamentami, a później wzmocnić efekt dekoratorski dywanem vintage.

Styl nowoczesny pokocha soczysty odcień limonki, który wchodzi w ciekawą grę kolorystyczną z szarościami oraz barwami metalu. Dlatego jeśli wnętrze nowoczesne wydaje się nieco monotonne, tapeta zielona szybko rozwiąże ten problem. Warto jednak zachować umiar – wystarczą jedna lub dwie ściany. Na pozostałych może wciąż królować szarość.

Zielone tapety - nowoczesne inspiracje

Piękna tapeta zielona w aranżacji sprawia, że niepotrzebne są już żadne inne dekoracje ścienne. Nowoczesne tapety to z kolei ogromna kopalnia inspiracji! Oto kilka pomysłowych tapet, na które warto zwrócić uwagę:

  • Gładka tapeta winylowa – jest wodoodporna, a jej powierzchnię można bez obaw przecierać mokrą szmatką. Zielona tapeta winylowa sprawdzi się zatem i w kuchni, i w łazience. Warto wybrać tapetę na fizelinie, ponieważ taką najłatwiej samodzielnie zamontować. Powierzchnia tapety może być pokryta fantazyjnymi nowoczesnymi wzorami. Wśród popularnych projektów króluje awangardowa abstrakcja.
  • Raufaza – to rodzaj tapety papierowej, w której pojawiają się drewniane wiórki. Dzięki temu uzyskiwana jest charakterystyczna, chropowata faktura. Można kupić raufazę białą i pomalować ją w dowolnym kolorze albo też od razu zieloną. Taka tapeta pozwala zamaskować wszelkie nierówności ściany.
  • Włókna szklane – bardzo solidne i wręcz niezniszczalne. Tapeta z włókna szklanego może wytrzymać w niezmienionej formie kilkadziesiąt lat! Jest ognio- i wodoodporna.
  • Tapeta „rosnąca” – wybór dość drogi, ale zachwycający. Tapeta połączona jest z prawdziwymi roślinami, które odpowiednio pielęgnowane porastają całą ścianę. Żywa tapeta zielona zadowoli miłośników natury i ekologii.

Szybka metamorfoza wnętrza? Najłatwiej ją osiągnąć za pomocą tapety, która wprowadzi powiew wiosny, pozwoli się też wyciszyć oraz odstresować. Taką tapetą jest tapeta zielona.

Odkryj naszą szeroką gamę zielonych tapet na WestwingNow i kup swój ulubiony model!