Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Szkło stołowe i barowe: kryształ

  86 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr
  Kryształ

  Szkło kryształowe - godne królewskiego stołu

  Miłośnicy szkła kryształowego cenią je nie tylko za niezwykłą dekoracyjność, ale również za wspaniałą umiejętność rozszczepiania światła. Kieliszki kryształowe potrafią stworzyć na białym obrusie prawdziwie magiczną feerię barw.


  Szkło znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Wytwarzany przed wiekami surowiec był jednak nieprzejrzysty i nieprzyjemny w dotyku. Kolebką czystego szkła jest włoska wyspa Murano. Przełom XII i XIII wieku przyniósł pierwsze przezroczyste wyroby szklane, które wkrótce zaczęły brylować na europejskich salonach. Niedługo później wynaleziono szlachetne szkło kryształowe poddawane starannej obróbce ręcznej. Surowiec ten jest zdecydowanie bardziej miękki niż klasyczne szkło, dlatego zdobnicy z łatwością mogą opatrywać kieliszki kryształowe efektownymi szlifami.

  Niech zalśni savoir-vivre!

  Kieliszki kryształowe są idealne do podawania niemal do każdego alkoholu. Najwytworniej prezentują się w nich oczywiście wina oraz szampan. Pierwszy z trunków należy nalewać do 1/3 objętości kieliszka, przy czym, serwowanie białych win wymaga naczyń o mniejszej czaszy niż do win czerwonych. Szampany uwielbiają natomiast wąskie, wysokie kieliszki kryształowe, nazywane fletami. Dzięki smukłemu kształtowi naczyń, trunek wolniej uwalnia bąbelki. Wódki oraz likiery również kochają kieliszki kryształowe. Savoir-vivre nakazuje napełnić je tak, aby do brzegu kieliszka pozostało 3-4 milimetry. Zaopatrując barek w zestaw kieliszków, nie wolno pominąć kupna eleganckiej karafki. Kilka różnych kompletów przeznaczonych do serwowania rozmaitych alkoholi to niezbędny dodatek do każdego domu.

  Jak dbać o kieliszki kryształowe?

  Kieliszki ze szkła kryształowego najlepiej myć w letniej wodzie z niewielkim dodatkiem delikatnych detergentów. Jeśli po wyschnięciu na powierzchni naczyń zostają nieestetyczne smugi, można pokusić się o płukanie ich w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Na jeden litr wody, należy wlać jedną trzecią szklanki spożywczego kwasu octowego. Po wyschnięciu kieliszki kryształowe można wypolerować miękką szmatką. Na trudne do umycia naczynia o wąskiej szyjce, takie jak karafki czy dekantery, istnieje kilka innych sposobów. Najpopularniejsza metoda to wrzucenie na dno naczynia garści suchych ziarenek ryżu i zalanie ich letnią wodą. Po godzinie wystarczy opróżnić karafkę i dokładnie przepłukać.

  Jeszcze kilka dekad temu kieliszki kryształowe można było spotkać niemal w każdym domowym barku. Współcześnie bywają rarytasem, którym szczycą się kiperzy. Mimo, że przyjemność raczenia się trunkiem z lśniącego kryształu trochę kosztuje, z pewnością warto jej się oddać.

  Szkło kryształowe - ciekawostka

  Istnieją kiperzy, którzy kieliszki ze szkła kryształowego cenią równie wysoko, co wytworne alkohole. Najlepszym tego przykładem jest królowa popu, Madonna. Kilka lat temu media obiegła plotka, że gwiazda odwiedzając wraz ze swoim partnerem nowojorską restaurację Osteria Cotta, przyniosła własne kieliszki kryształowe oraz butelkę drogiego wina. Para po uraczeniu się zamówioną kolacją zabrała kieliszki i opuściła lokal. Gdyby nie była to sama Madonna, kto wie, jak zareagowałaby obsługa Osterii. Diwa słynie jednak z niestandardowych zachowań i kto wie, może rozpocznie wśród miłośników wina nową modę?

  Kryształowe kieliszki do wina - stylowe dodatki

  Kryształowe kieliszki to elita kieliszkowej rodziny. O ich urodzie decyduje delikatność i blask, idealna przezierność, wpadające w oko tęczowe refleksy migocące na szklanej powierzchni, gdy przechodzą przez nią promienie światła. Kunsztowne nacięcia dodają im majestatu, gładko wypolerowane ścianki – subtelności. Nie dość, że kryształowe kieliszki są piękne, nie dość, że wino znakomicie w nich wygląda oraz wybornie smakuje, kryształowe kieliszki także pięknie… brzmią! Wystarczy delikatnie uderzyć palcem w kryształową czarę, by kieliszek odezwał się niskim, dźwięcznym głosem.

  Kryształowe kieliszki do wina - perfekcja i elegancja

  Kieliszek do czerwonego wina ma długą nóżkę i pękatą czaszę. Jego odpowiednik do wina białego powinien mieć nóżkę nieco dłuższą, za to czaszę mniejszą i smuklejszą, kształtem przypominająca kwiat tulipana. Klasyczne kieliszki do wina ze szkła kryształowego doskonale odnajdują się w towarzystwie porcelany i innych kryształowych akcesoriów, takich jak szklanki, karafki, misy, patery i oczywiście, inne kryształowe kieliszki – od szampanówek po kieliszki do wódki.

  Kryształy dla koronowanych głów

  Żadne inne naczynia nie potrafią kusić tak olśniewającym blaskiem jak kryształowe. RCR CRISTALLERIA ITALIANA specjalizuje się w ich produkcji już od 1967 roku. Ta włoska marka powstała w wyniku połączenia firm La Piana i Calb. Obie z nich zatrudniały najwyższej klasy rzemieślników zaznajomionych z pracą z różnego rodzaju kryształami. Historia firmy to od samego początku pasmo sukcesów. Dziś jest obecna na rynkach krajów z całej Europy, Azji i Ameryki Południowej. Co więcej, 15% światowej produkcji kryształów to zasługa właśnie RCR CRISTALLERIA ITALIANA. My także mamy się czym poszczycić, wystarczy wspomnieć takich wytwórców szkła kryształowego, jak np. Huta Julia, Huta Violetta czy Huta Zawiercie.

  Odkryj nasz szeroki asortyment szkła kryształowego na WestwingNow i kup swój ulubiony model!