Szukaj
WestwingNow Logo
Bezpłatna przesyłka od 150 zł

Szklanki do wody – niezbędnik w każdym domu

Szklanki do wody, tak oczywisty element kompletu naczyń w każdym domu, mają całkiem długą historię. Szklane naczynia były już w starożytnym Egipcie, jednak te doskonale wszystkim znane proste szklanki o pojemności 250 ml pojawiły się w XIX wieku. Ich uniwersalność sprawiła, że pozostały z nami na dobre. Podajemy w nich różne gorące i zimne napoje oraz - przede wszystkim - wodę. Różnorodność kształtów i kolorów szklanek do wody jest wprost nieograniczona. Smukłe i pękate, proste i fantazyjne, z przezroczystego lub barwionego szkła, utrzymane w minimalistycznym stylu lub bogato zdobione - szklanki do wody są tym elementem szkła stołowego, którego forma nie podlega tak ścisłym regułom jak na przykład szkło do picia alkoholu. Jeśli ktoś przywiązuje wagę do wystroju stołu i chce utrzymać wszystko w jednym stylu, szklanki do wody warto zastąpić kieliszkami.

Woda w eleganckim szkle

Picie wody z kieliszków nie jest szczególnie rozpowszechnione w Polsce. Za to na przykład we Włoszech bardzo często obok naczyń do wina pojawiają się karafki i kieliszki do wody. Niektórzy twierdzą, że woda we Włoszech ma inny smak w każdym miejscu, w którym się ją kosztuje. Z kolei niektóre rodzaje wody mineralnej, chociażby z norweskich lodowców, osiągają zawrotną sumę kilkudziesięciu złotych za butelkę! Jednak nie trzeba wydawać tyle pieniędzy, by znaleźć powód do eleganckiego serwowania wody.

Kieliszki do wody niemal bliźniaczo przypominają kieliszki do wina białego i czerwonego – są jedynie nieco większe, mają grubsze ścianki i stoją na masywniejszej nóżce. Ponadto czasza kieliszka do wody nie zwęża się ku górze, lecz pozostaje otwarta. Kieliszki do wody są zwykle najokazalsze w domowej szklanej kolekcji. W sklepach można znaleźć wiele modeli – od prostych do bardziej fantazyjnych.

Kieliszki do wody – inaczej goblety

Kieliszki do wody często nazywane są też gobletami – a to głównie ze względu na ich większą pojemność. Trudno oszacować, jaka ona jest standardowo, ponieważ można znaleźć kieliszki do wody o pojemności 200 ml, a nawet 450 ml. Dużo też zależy od wielkości stołu, dlatego goblety warto dobierać, biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń – im większe, tym zajmą znaczniejszą powierzchnię.

Kieliszek do wody warto postawić pomiędzy tymi do wina białego i czerwonego. W ten sposób na stole pojawi się piękny szklany trójkąt. W przypadku gobletów do wody na rynku można znaleźć różne formy. Część kieliszków do wody przypomina te do wina – czasza oparta jest na smukłej wysokiej nóżce. Są też modele bardziej pękate, w których nóżki są krótkie i masywne. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić, która forma będzie pasowała do nakrycia i gustu domowników.

Materiał i dekor

Kieliszki do wody mogą być wykonane z różnych gatunków szkła. Jakie zalety mają poszczególne z nich?

  • Szkło kryształowe – eleganckie i bardzo trwałe. Można znaleźć modele fantazyjnie dekorowane. Jednak szkło kryształowe zawsze należy myć ręcznie w letniej wodzie i najlepiej od razu wycierać do sucha.
  • Szkło hartowane – wyjątkowo odporne na stłuczenia, można je myć w zmywarce. Tu jednak dominują proste formy i zwykle jednolita kolorystyka.
  • Szkło sodowo-potasowe – jest stosunkowo tanie, ale niezbyt solidne. Można je myć w zmywarce, jednak z czasem matowieje.

Gładkie kieliszki, bez dodatkowego dekoru, najlepiej sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, skandynawskich. Jeśli jednak w domu króluje styl klasyczny, romantyczny czy prowansalski, warto wybrać kieliszki do wody dekorowane bardziej fantazyjnie, przypominające dawne szkło pałacowe. Takie naczynia mogą być zdobione na przykład motywami kwiatowymi albo abstrakcyjną, miękką linią.

Szklanka w szklance, czyli szklanki termiczne

To akcesoria nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Naczynia termiczne przez dłuższy czas zachowują pożądana temperaturę napoju – zimną lub ciepłą. Produkowane są zazwyczaj z bezbarwnego, przezroczystego szkła, chociaż i pod tym względem spotkać można różne ciekawe innowacje. Szklanki termiczne ze szkła barwionego, szkła matowanego, szklanki do wody z ozdobnymi napisami lub ornamentami – wszystkie te rozwiązania proponują projektanci specjalizujący się w designie nowatorskich akcesoriów kuchennych i stołowych.

Napić się wody, to nic prostszego… A jednak… Można wychylić kilka szybkich haustów bezpośrednio z butelki, można też delektować się krystalicznym smakiem wody podanej w pięknej szklance lub kieliszku. Schłodzona woda smakowa lub zwykła woda w temperaturze pokojowej podana w pięknej szklance do wody smakuje jeszcze bardziej.

Odkryj naszą szeroką gamę szklanek do wody na WestwingNow i kup swój ulubiony model!

Szklanki do wody

105 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr