Szafy i witryny: drewno

14 Produkty
Sortuj według

Szafy i witryny z drewna, solidne meble to podstawa wyposażenia każdego domu.

W sprzedaży dostępne są meble wykonane z różnych materiałów, między innymi włókna szklanego, płyty pilśniowej, a nawet metalu. Planując aranżację na dłuższy okres czasu, zawsze warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania. Meble wykonane z drewna sosnowego lub dębu świetnie sprawdzą się w różnych zestawieniach.

Pojemna szafa to niezbędny element wyposażenia mieszkania. Powinna być duża, solidna i stabilna, tak, aby bez trudu pomieścić w niej ubrania i akcesoria. Oprócz funkcji praktycznej szafa pełni też oczywiście funkcję estetyczną – jest to często największy element wyposażenia, który dominuje we wnętrzu. Szafa drewniana to najbardziej typowy mebel, jaki można sobie wyobrazić. Wcale nie musi być jednak z tego powodu nudna! Szafy drewniane to bardzo uniwersalne meble, które mogą zaskoczyć nowoczesnym designem. Samo drewno stwarza duże możliwości dekoracji, a jego wygląd można dopasować do wnętrza w każdym stylu.

Szafa drewniana – wykończenie drewna

Surowe drewno wymaga zastosowania środków konserwujących, które z jednej strony zwiększają jego trwałość, a z drugiej wpływają na efekt dekoracyjny. Konserwacja pozwala na odświeżenie albo zmianę wyglądu mebla. Najczęściej stosowane metody to:

  • Lakierowanie – przejrzysty lakier tworzy trwałą powłokę ochronną. Naturalna struktura drewna pozostaje dobrze widoczna.
  • Barwienie – stosowane najczęściej w celu stylizacji tańszego rodzaju drewna na bardziej szlachetny.
  • Malowanie farbą – uzyskana w ten sposób powłoka może być lekko przejrzysta lub zupełnie kryjąca.
  • Woskowanie – najstarsza metoda wykończenia mebli drewnianych. Po nałożeniu wosku powierzchnia drewna jest aksamitna w dotyku i łatwa w pielęgnacji.
  • Olejowanie – czyli impregnacja olejem. Wnika on w głąb drewna i nie tworzy powłoki zewnętrznej, dzięki czemu drewno zachowuje naturalny wygląd.

Szafa dębowa – dlaczego warto ją wybrać?

Szafy i witryny z drewna to dobry wybór dla osób, które cenią klasykę, solidność i wytrzymałość. O tym, że meble wykonane z drewna dębowego mogą przetrwać setki lat, nikogo nie trzeba przekonywać – w muzeach czy skansenach znaleźć można doskonale zachowane dębowe meble sprzed wieków. Oczywiście cena szafy dębowej, w porównaniu choćby do kosztów zakupu mebli ze sklejki, będzie stosunkowo wysoka, jednak z pewnością mebel ten będzie służył właścicielom przez długie lata.

Szafy i witryny z drewna posiadają także wiele innych zalet. Dębina z upływem czasu nabiera bardzo szlachetnej, głębokiej barwy – z tego powodu kilkudziesięcioletnia szafa dębowa jest niekiedy o wiele ładniejsza niż nowy mebel.

Szafa sosnowa w komplecie z innymi drewnianymi meblami kreuje kojącą kompozycję inspirowaną naturą. Stanowi świetny wybór do każdego mieszkania – i klasycznego, i nowoczesnego. Szafy sosnowe dostępne są w różnych formach i wydaniach, a wszystkie łączy piękny wzór usłojeń.

Zalety drewna sosnowego

Szafa to jeden z największych mebli w aranżacji, dlatego bardzo istotne są również walory zdrowotne materiału. W przypadku drewna sosnowego są one bardzo korzystne dla organizmu. Szafa sosnowa to nie tylko piękny design i naturalny surowiec, lecz także subtelny leśny zapach.

Szafa sosnowa w różnych wcieleniach

Szafa sosnowa pojawia się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Wszystko zależy od jej formy, a tu czeka mnóstwo opcji do wyboru. Najprostsza szafa sosnowa ma kształt prostopadłościanu. Dostępne są szafy dwu- lub trzydrzwiowe, dodatkowo mogą być wzbogacone szufladami. Dwoje drzwi u góry i jedna szuflada na dole, na całej długości, to szafa w znanym i popularnym wydaniu. Jeśli szafa sosnowa ma pełnić funkcję mini garderoby, powinna mieć wysokość około 180-200 cm. Dzięki temu wygodnie zmieszczą się w niej płaszcze i sukienki.

A co czeka miłośników stylu klasycznego? Przede wszystkim szafa sosnowa z dekorowanym szczytem. Można wybrać też model na kabriolowych bądź toczonych nóżkach. Na drzwiach mogą się pojawić drewniane intarsje z motywami roślinnymi.

Szafy i witryny sosnowe

Drewno sosnowe to jeden z najpopularniejszych surowców stosowanych do wyrobu mebli. Jest bardziej miękkie niż drewno dębowe lub bukowe, ale po odpowiednim zaimpregnowaniu doskonale sprawdza się w kuchni. Powierzchnia mebli sosnowych jest przeważnie lakierowana lub woskowana. Często pokrywa się ją również fornirem lub akrylem. Tego typu zabiegi mają znaczenie przede wszystkim w przypadku blatów kuchennych, które stają się dzięki temu bardziej odporne na uszkodzenia i ewentualne odkształcenia.

Ważnym aspektem jest także odpowiednia pielęgnacja drewnianych mebli. Aby szafa dębowa służyła przez szereg lat, warto co kilka tygodni nasmarować ją specjalnym olejem do impregnacji dębiny. Substancja ta głęboko wnika w strukturę drewna, chroni je przed wilgocią i zabrudzeniami, ale jednocześnie nie tworzy odpryskującej powłoki.

Szafy i witryny z drewna to nieprzemijająca elegancja i trwałość, a jednocześnie możliwość wielorakich aranżacji. Każdy, kto ceni ponadczasową klasę, powinien zainwestować w taki mebel, aby przez lata cieszyć jego pięknem i funkcjonalnością.