Szafy i witryny: zielony

1 Produkt
Sortuj według

Zielone szafy i witryny to bardzo oryginalny i rzadki element wystroju wnętrz. Szafę od witryny różni tylko sposób wypełnienia drzwi – transparentny lub nietransparentny. Mogą być one zarówno przesuwne, jak i tradycyjne na zawiasach, otwierające się na prawą bądź lewą stronę. Witryna oprócz swoich funkcji użytkowych, spełnia także bardzo ważną funkcję aranżacyjną. Współczesna technologia oferuje bowiem witryny w wielu rodzajach.

Zielone szafy i witryny – co można znaleźć w sklepach?

Zielona szafa, tak jak inne tego typu meble, dostępna jest w dwóch wersjach: wolnostojącej i do zabudowy. Zielona szafa wolnostojąca wykonana jest z drewna, ma różny kształt (kwadratowy, prostokąty, z trójkątną częścią górną) i rozmiar. Występuje zazwyczaj w stylu nowoczesnym – wówczas drewno jest całkowicie pomalowane na zielono, przeważnie na jaskrawy odcień, a także polakierowane dla osiągnięcia efektu błyszczącej powierzchni lub w stylu vintage – w tym przypadku drewno ma pastelowy odcień zieleni, jest celowo postarzone, a nawet lekko zniszczone.

Szafa zielona do zabudowy może natomiast być w całości wykonana z drewna, albo posiadać przesuwne przednie drzwi z zielonego, grubego plastiku. Często są one udekorowane lustrami. Taka zielona szafa sprawdza się zwłaszcza w przestronnych, dużych sypialniach lub w przedpokojach. Warto też pamiętać, że zarówno szafy wolnostojące, jak i do zabudowy, można kupić pojedynczo lub w komplecie z innymi meblami.

Jak dopasować zieloną szafę i witrynę do wystroju wnętrza

Zielona szafa może wydawać się bardzo oryginalnym meblem, który trudno wkomponować w wystrój wnętrza. Nic bardziej mylnego – to element wyposażenia pasujący do pomieszczeń urządzonych w wielu stylach, np.:

  • Styl shabby chic – charakteryzuje się mnogością starych mebli i dodatków lub przedmiotów na takie stylizowane, często spotykane w nim kolory to pastelowy róż, zieleń i błękit. Pastelowa zielona szafa z popękanego drewna oraz poprzecieraną farbą sprawdzi się jako wyposażenie urządzonej w stylu shabby chic sypialni.
  • Styl prowansalski – podobnie jak shabby chic, styl prowansalski lubuje się w nieco starodawnych, romantycznych meblach. Jego naczelną cechą jest jednak obecność motywów kwiatowych. Dlatego będzie do niego pasować zielona szafa z namalowanymi na drzwiach kolorowymi bukietami kwiatów.
  • Styl nowoczesny – w wystrój ten idealnie wkomponuje się duża, zielona szafa do zabudowy, z drzwiami wykonanymi z błyszczącego plastiku. Może to być jeden z elementów zielonego kompletu mebli lub pojedynczy kolorowy akcent w urządzonej na biało, prostej i nieco surowej sypialni.

Zielone szafy i witryny a funkcjonalność

Witryna na książki to praktyczny i funkcjonalny element wyposażenia wnętrza. Można umieścić ją niemal w każdym pomieszczeniu — salonie, gabinecie, pokoju dziecka. Najpopularniejsze witryny posiadają zazwyczaj prostokątny kształt i są jednostronne lub dwustronne. Coraz więcej zwolenników zyskują formy otwarte, czyli takie, które nie posiadają szyby oddzielającej. Modele z szybą sprawiają, że książki nie kurzą się, a także nie są tak narażone na działanie promieni słonecznych. Zaś otwarte witryny wyglądają nowocześnie i sprawdzą się zarówno w minimalistycznych pomieszczeniach, jak i pokojach w stylu glamour. Z otwartej witryny mogą wystawać ustawione w niej kwiaty lub inne dekoracje. W sklepach dostępne są modele, które posiadają dodatkowe szuflady, półki i szafki, w których można umieścić niektóre drobiazgi, a nawet… ubrania.

Jeśli w pomieszczeniu jest wiele wolnej przestrzeni i jest się w posiadaniu ogromnej kolekcji książek, warto zdecydować się na witrynę, która zajmie niemal całą ścianę. Będzie ona wtedy główną ozdobą pomieszczenia i zmieni je w domową bibliotekę.

Zielone szafy i witryny – meble z odzysku

Od kilku sezonów panuje moda na to, aby nie wyrzucać starych mebli, ale za pomocą niewielkich nakładów finansowych samodzielnie je remontować. Zielona witryna może być doskonałym przykładem takiego działania – zamiast kupować komplet nowych mebli, wystarczy odmalować starą szafę. Oczywiście musi ona zostać odpowiednio przygotowana do malowania: koniecznością jest choćby wyszlifowanie i wypolerowanie mebla. Dobrze jest także zaopatrzyć się w specjalistyczne farby do drewna – zagwarantują one wytrzymałość i trwałość wykonania.

Zielona szafa to doskonały element wyposażenia do pokoju dzieci. Urządzając pomieszczenie dla maluchów, warto bowiem postawić na kolor – meble o barwie naturalnego drewna, cenione przez dorosłych, nie muszą się spodobać najmłodszym domownikom. A chodzi przecież o to, aby pokój dziecięcy był przyjaznym, kolorowym kącikiem do nauki, zabawy i wypoczynku.

Przeprowadzone badania na temat oddziaływania kolorów na ludzką psychikę wykazały, że zieleń ma doskonały wpływ na układ nerwowy człowieka, działa relaksacyjnie i odstresowuje. Zielona szafa to bardzo dobry pomysł na wprowadzenie tej barwy do mieszkania. W aranżacji wnętrz nie trzeba bowiem bać się intensywnych, wyrazistych kolorów, i to nie tylko w dodatkach – odpowiednio dobrane kolorowe meble zupełnie odmieniają charakter każdego pomieszczenia. Niewątpliwie zielone szafy i witryny nadadzą charakter każdemu pomieszczeniu.