Szafy i witryny

17 Produkty
Sortuj według

Szafy i witryny

Szafy i witryny to najpopularniejsze obecnie meble do przechowywania. Witryna to zamykany regał z przeszklonymi drzwiami. Jest to mebel, który wygląda bardzo efektownie, a jednocześnie jest niezwykle praktyczny, ponieważ przedmioty w nim schowane zdecydowanie wolniej się kurzą. Może być ona wąska, podłużna i mieć przeszklone nie tylko drzwi, ale również boczne ścianki. Dzięki temu można będzie wyeksponować w niej porcelanowy serwis do herbaty po babci lub ozdobne figurki i inne dekoracje. Witryny do salonu przypominają nieco małe biblioteczki.

Witryna w stylu skandynawskim pozwoli wyeksponować cenne przedmioty. Można w niej umieścić całą kolekcję książek, które nie będą się kurzyć za szklanymi drzwiami. Witryna na książki to praktyczny i funkcjonalny element wyposażenia wnętrza. Można umieścić ją niemal w każdym pomieszczeniu — salonie, gabinecie, pokoju dziecka. Pięknie prezentować się w niej będą także figurki dekoracyjne, pamiątki oraz inne niewielkie ozdoby. Styl skandynawski to połączenie minimalizmu z surowością.

Szafy i witryny – rozmiar

  • Szafa jednodrzwiowa to najczęściej dość wąski słupek ustawiany zwykle w sypialni. Dopasowana do łóżka i innych mebli, tworzy spójną całość pod względem aranżacji.
  • Szafa dwudrzwiowa to mebel przydatny w każdym pomieszczeniu – pozwoli uporządkować odzież i drobne przedmioty.

Szafy w różnych stylach

  • Szafa industrialna może również posiadać dodatki, które jeszcze bardziej podkreślą jej charakter: metalowe wieszaki, chromowane narożniki, rączki ze skóry. Jeśli chodzi o wieszaki, to bardzo modne są również szafy, w których do drążka przeznaczonego na wieszanie ubrań przymocowano grube, metalowe haki.
  • Szafa kolonialna to arcydzieło rzemiosła artystycznego. Łączy efektowny design z wysoką solidnością. Niestraszne jej wilgoć, szkodniki, a także zarysowania. Słowem, stanowi wybór na długie lata.
  • Szafy w stylu skandynawskim urzekają swoją prostotą oraz naturalnymi materiałami, z których się je produkuje. Styl skandynawski to połączenie minimalizmu, naturalnych materiałów oraz funkcjonalności. Ma ona swój wyraz w produkcji szaf. Nowoczesne modele posiadają drzwi, które otwierają się pionowa za pomocą specjalnego, wmontowanego podnośnika.
  • Szafa vintage nadaje się również do zaaranżowania powierzchni salonu. W tym przypadku nie będzie to typowa szafa lub komoda na ubrania, lecz szafka na sprzęt RTV. Jest to najczęściej wykonana z litego drewna niewysoka, niezbyt głęboka komoda. Miejsca wystarczy akurat na postawienie telewizora oraz dekodera i odtwarzacza płyt na półeczkach pod blatem.

Szafy i witryny a rodzaj pomieszczenia

Duże, biurowe powierzchnie mogą zostać przedzielone za pomocą gustownej szafy. Gipsowe ścianki zmieniają układ pomieszczenia na stałe. Jeśli jednak chce się wprowadzić zmianę na krótki czas, warto przedzielić przestrzeń za pomocą szafy. Za nią można zaaranżować miejsce na kuchenny kącik, w którym znajdzie się czajnik lub ekspres do kawy.

Szafy do sypialni umożliwiają wygodną segregację ubrań i dodatków. Bardzo ważną kwestią jest również oświetlenie wewnętrzne lub zewnętrzne szafy. W obu rolach dobrze sprawdzają się małe oświetlenie halogenowe. Warto także zwrócić uwagę na szerokość, głębokość oraz wysokość szafy.

Szafy i witryny a paleta kolorów

  • Żółta szafa, szczególnie w odcieniu delikatnym, pastelowym, wspaniale prezentuje się w kompozycji z miętową barwą tła. Dobrze poczuje się na tle białych i szarych ścian– taki duet często pojawia się w nowoczesnych wnętrzach.
  • Czarna szafa to wprost idealny element sypialni lub salonu inspirowanych stylem Dalekiego Wschodu. W takiej aranżacji najlepszym wyborem okażą się antyczne lub stylizowane na antyki szafy drewniane pokryte czarnym lakierem.
  • Odcienie niebieskiego, ze względu na swoje właściwości uspokajające, nadają się do pokoju sypialnego. Jeśli jest on utrzymany w stylistyce skandynawskiej, która charakteryzuje się chłodnymi barwami, to do pomieszczenia pasować będzie prosta niebieska szafa, bez dodatkowych zdobień. Szyby dekoracyjne to nie jedyna możliwość wykorzystania grafiki jako dekoracji szafy.

Szafy i witryny a kredens

Kredens kuchenny to zwykle wysoki mebel z dużą ilością szuflad i szafek, których drzwiczki często są przeszklone. Najczęściej jest on wykonany z litego drewna i składa się z dwóch części, górnej i dolnej. Dolna część jest zwykle głębsza od nadstawki i składa się z dwóch lub trzech szuflad, pod którymi umieszczone są szerokie półki z drzwiczkami zamykanymi często na kluczyk. Kredens kuchenny wiejski to niezwykle urokliwy mebel, który sprawdzi się w rustykalnych wnętrzach lub takich urządzonych w stylu staropolskiego dworku.

Serwantka jest jednym z mebli, które dawniej były obecne niemal w każdej jadalni i salonie. Podobnie jak kredens duża, oszklona z trzech stron, szafka skrywała najważniejsze domowe skarby. Szczyt jej popularności przypadł na okres biedermeieru. Po wojnie serwantki ostatecznie wyszły z użycia i na kilka dekad zupełnie o nich zapomniano. Szafa jest wynalazkiem stosunkowo młodym. W Polsce w XVI wieku zastąpiła armarię, czyli dawną skrzynię na odzież. Szafy i witryny to bardzo pakowne i stylowe meble, które pomogą zapanować nad porządkiem w każdym domu.