W harmonijnej aranżacji przedpokoju, bez względu na królujący styl wnętrzarski, dobrze będą się komponowały szafy i stojaki na ubrania z drewna. Do tego uzupełnieniem mogą być inne akcesoria porządkujące wyposażenie domu. Trudno sobie wyobrazić garderobę bez wieszaków. Dużą popularnością cieszą się zarówno modele drewniane, jak i metalowe i z tworzyw sztucznych. Zaletą wieszaków drewnianych jest nie tylko przyjemny, naturalny kolor, lecz także duża wytrzymałość. Drewniane stojaki na ubrania mogą służyć w nienagannej formie przez wiele lat – zarówno w wersji stojącej, jak i ściennej czy do umieszczenia na drążku w szafie. Warto więc odkryć jego zalety!
Szerokość i wysokość szafy drewnianej to jedne z najważniejszych kryteriów wyboru. W małym przedsionku sprawdzi się szafa o szerokości około 45–50 cm. Szerokość czterodrzwiowej szafy do sypialni może wynosić nawet 200 cm. Z kolei funkcjonalna szafa ubraniowa powinna mieć około 200 cm wysokości – dzięki temu drążek na ubrania znajdzie się na optymalnej wysokości 180 cm. Niższa szafa drewniana może służyć do przechowywania krótszych ubrań wiszących, takich jak koszule. Można ją też wyposażyć w praktyczne półki.
Surowe drewno wymaga zastosowania środków konserwujących, które z jednej strony zwiększają jego trwałość, a z drugiej wpływają na efekt dekoracyjny. Konserwacja pozwala na odświeżenie albo zmianę wyglądu mebla. Najczęściej stosowane metody to:
Modny efekt vintage można również uzyskać poprzez celowe postarzanie mebli. Stosuje się wówczas niedomalowania, przetarcia farby czy delikatne zacieki. Takie stylizowane meble polecamy szczególnie do wnętrz w stylu rustykalnym i shabby chic.
Dziś stojak na ubrania to nie tylko praktyczny dodatek, który ma pasować do wystroju sypialni, łazienki czy garderoby. Najnowsze trendy cenią wyraziste kolory, niebanalne wykończenie i nietypowe połączenia materiałów. Stojak na ubrania może być także oryginalną dekoracją i przykuwającym wzrok elementem aranżacji. Znajdzie się na nim miejsce nie tylko na ubrania! Stojak polubi także rozmaite akcesoria – biżuterię, kapelusze czy szale. Stojaki na ubrania najczęściej wykonany jest z drewna, metalu, stali nierdzewnej lub żeliwa. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę zwłaszcza na jego wysokość. Te najwygodniejsze mają około 170 cm, co sprawia, że będą łatwo dostępne również dla niewysokich osób. Stojak na ubrania bywa składany, co umożliwia schowanie go do szafy wnękowej czy pawlacza. Niektóre stojaki mogą być dodatkowo wyposażone w stolik pomocniczy. Nierzadko wyposażone są w szufladę i wygodną półkę przeznaczoną dla butów na obcasie.
Szafa drewniana to najbardziej typowy mebel, jaki można sobie wyobrazić. Wcale nie musi być jednak z tego powodu nudna. Szafy drewniane to bardzo uniwersalne meble, które mogą zaskoczyć nowoczesnym designem. W przedpokoju potrzebują ona przede wszystkim miejsca na powieszenie kurtek i płaszczy – dodatkowe schowki mogą okazać się zbędne. Większy przedpokój świetnie sprawdzi się drewniany wieszak na ubrania stojący. To przykład designu popularnego od wielu lat. Wyróżnia się esowatymi drewnianymi elementami, które mają funkcję podwójnych uchwytów na ubrania – w górnej i dolnej części. Zaletą takiego wieszaka jest przede wszystkim to, że można na nim powiesić wiele kurtek i płaszczów. Zwykle na dole wieszak ma miejsce na parasole, nie trzeba więc dodatkowo kupować parasolnika. Największą popularnością cieszą się wieszaki w naturalnych odcieniach drewna – od słomkowych po czekoladowe. Warto wybierać modele o lakierowanych, odpowiednio zabezpieczonych powierzchniach. Dzięki temu szafom i stojakom na ubrania z drewna nie zaszkodzi wilgoć, która lubi się gromadzić na kurtkach szczególnie jesienią i zimą.