Szukaj
Westwing Logo
Bezpłatna przesyłka od 150

Stołki - ich początki


Pierwsze stołki pojawiły się w średniowieczu, choć ich początki giną w mrokach historii. Na pewno występowały na dworach w Bizancjum, później zaś zawędrowały do Europy Zachodniej. Za to już w starożytnym Egipcie znano tak zwane krzesło kurulne, czyli bogato zdobione siedzisko dla wysokich rangą osobistości. Nie miało ono oparcia, a wspierało się na charakterystycznych, nożycowatych nóżkach. Już w tak zamierzchłych czasach dbano o funkcjonalność – krzesła kurulne dało się składać. W Europie nowożytnej stołki na kabriolowych nóżkach zawojowały francuskie dwory, a stamtąd dotarły też do innych państw. Dziś stołek definiuje się jako mebel do siedzenia bez oparcia i poręczy, zwykle na trzech lub czterech nóżkach. Jednak współcześni projektanci lubią dodawać niskie oparcia do stołków, czego przykładem są wysokie hokery, czyli stolki barowe. Tak więc mimo że każdy wie, co to jest stołek, powstaje tyle jego form, że trudno o jednoznaczną definicję. Faktem pozostaje jedno: Stołek to mebel wielofunkcyjny, praktyczny i pełen uroku.


Stołek a design industrialny


Stołki robią prawdziwą furorę w aranżacjach, w których rządzi styl industrialny. Najprostsze modele drewniane, kwadratowe i okrągłe, dodają przytulności oraz znakomicie komponują się z surowszymi meblami z metalu. Stołki w stylu industrialnym często przyjmują formę beczek i pojemników, pokrywane są efektownymi typografiami, numerami fabrycznymi oraz grafikami w stylu vintage. W jadalni zaś wysokie stołki zastępują krzesła. Warto zwrócić uwagę na modele inspirowane kultowym krzesłem „A”. Są w całości wykonane z metalu, subtelnie postarzone, a niekiedy dekorowane stemplami oraz napisami. Bardzo łatwo znaleźć stołki, które stylistycznie pasują do dekoracji i akcesoriów. We wszystkich tych drobiazgach może pojawić się jeden motyw zdobniczy.

Aboret składany - wygodny i praktyczny stołek

Jak wyglądały prototypy taboretów składanych? Takie zobaczyć można między innymi na antycznych medalionach, jakie dotrwały do czasów współczesnych. Warto wiedzieć, że ze Starożytnego Rzymu moda na taborety dotarła również do Azji, gdzie meble te miały istotny wpływ na tamtejszą architekturę. Ale przez lata kształt tego mebla niewiele się zmienił. Dziś taborety nie są już produkowane z kości słoniowej, ale innych różnorodnych materiałów. Wygodne, uszyte na przykład ze skóry siedzisko łączy się ze skrzyżowanymi nogami wykonanymi z:

  • Drewna - takie stoły pasują do wszystkich pomieszczeń, niezależnie od stylu, w jakim zostały urządzone,
  • Plastiku – ich zaletą jest lekkość, bez trudu mogą być przenoszone z miejsca na miejsce, korzystają z nich na przykład wędkarze,
  • Metalu – najpopularniejsze taborety, wyróżniają się solidnością i trwałością.

Taboret składany – stołek pod prysznic

Taboret składany to mebel, który nie zawsze musi znaleźć swoje miejsce w salonie, kuchni czy pokoju dziecka. Specjalne modele to małe stołki zaprojektowane z myślą o wygodnym zażywaniu prysznica. Takie produkty wyróżniają się wykonaniem – stalowa konstrukcja i antypoślizgowe siedzisko umożliwiają korzystanie z nich w bezpieczny i komfortowy sposób. Kolor siedziska najczęściej różni się od koloru pozostałej części stołka, dzięki czemu wybrać można taki, który będzie kolorystycznie pasował do łazienki.

Taboret składany – inspiracja dla projektantów

kładany stołek został zapomniany w XIX wieku – wówczas niewiele osób sięgało po ten mebel. Ale już wiek później taboret stał się inspiracją dla wielu projektantów.

  • Taboret projektu Ludwiga Miesa van der Rohe to mebel będący w dużej mierze rękodziełem. Powstał w 1929 roku z myślą o zaprezentowaniu go na Wystawie Światowej w Barcelonie. Ten projekt był inspirowany pierwszymi krzesłami kurulnymi
  • Składany taboret PK 91 został wykonany przez Poula Kjaerholma. Mebel został zaprojektowany z myślą o nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Projektant inspirował się egipskimi pierwowzorami składanych stołków.
  • Curule Chair to krzesło z 1983 roku. Zostało zaprojektowane przez Pierre’a Paulina i wykonano je z drewna. Wyjątkowy styl zawdzięcza połączeniu tradycyjnego kształtu stołka z nowoczesną linią.

Stołki tapicerowane

Każdy pamięta, kiedy jako dziecko siadał w rogu kuchni na ulubionym stołku i pomagał mamie lub babci w drobnych, codziennych czynnościach. Stołki zawsze przydają się podczas dużych spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół, kiedy okazuje się, że gości wciąż przybywa, ale już skończyły się wolne krzesła. Chociaż stołek to jeden z najprostszych elementów wyposażenia, wciąż inspiruje projektantów mebli. Stołek tapicerowany może być efektownym i praktycznym dodatkiem dla każdego wnętrza.

Stołki to wciąż bardzo popularne produkty, dlatego producenci dbają, aby były dostępne w najróżniejszych wariantach. Stołek tapicerowany może być pokryty takimi materiałami, jak skóra naturalna lub ekologiczna, bawełna, len. Wybierając idealny stołek, warto zwrócić uwagę na jego wykończenie, kolor i materiał, z którego jest wykonana rama.

Stołki

26 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr