Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

Stołki z tworzywa sztucznego

3 Produkty

Stołki z tworzywa sztucznego mogą okazać się niezwykle oryginalne i atrakcyjne wizualnie. Wspaniale mogą wpasować się w przestrzeń zaaranżowaną w stylu nowoczesnym, nadając jej niepowtarzalny i nieco futurystyczny charakter. Plastik daje nieskończenie wiele możliwości. Można wyczarować z niego najbardziej abstrakcyjne i iluzoryczne formy. Zaletą mebli plastikowych są ich intensywne kolory. Transparentny poliwęglan lub akryl może z kolei do złudzenia przypominać szkło. Oto kilka dowodów na to, że taboret plastikowy może okazać się małym dziełem sztuki użytkowej i pełnić wiele pożytecznych funkcji.

Stołki z tworzywa sztucznego i ich historia

Pierwsze stołki pojawiły się w średniowieczu, choć ich początki giną w mrokach historii. Na pewno występowały na dworach w Bizancjum, później zaś zawędrowały do Europy Zachodniej. Za to już w starożytnym Egipcie znano tak zwane krzesło kurulne, czyli bogato zdobione siedzisko dla wysokich rangą osobistości. Nie miało ono oparcia, a wspierało się na charakterystycznych, nożycowatych nóżkach. Już w tak zamierzchłych czasach dbano o funkcjonalność – krzesła kurulne dało się składać. W Europie nowożytnej stołki na kabriolowych nóżkach zawojowały francuskie dwory, a stamtąd dotarły też do innych państw. Dziś stołek definiuje się jako mebel do siedzenia bez oparcia i poręczy, zwykle na trzech lub czterech nóżkach. Jednak współcześni projektanci lubią dodawać niskie oparcia do stołków, czego przykładem są wysokie hokery, czyli stołki barowe. Tak więc mimo że każdy wie, co to jest stołek, powstaje tyle jego form, że trudno o jednoznaczną definicję. Faktem pozostaje jedno: stołek to mebel wielofunkcyjny, praktyczny i pełen uroku.

Białe stołki z tworzywa sztucznego

Stołek biały z tworzywa sztucznego to zdecydowanie domena stylu modern. Może być albo minimalistyczny w formie, albo przypominać dzieło rzeźbiarskie rodem z muzeum sztuki współczesnej. Nowoczesne tworzywa sztuczne są bardzo solidne, odporne na zarysowania, wilgoć i wysokie temperatury. Dlatego dobrym miejscem na ich użytkowanie jest łazienka. Do tego pomieszczenia najlepszy jest taboret biały z gumowymi przyssawkami na nóżkach. Dzięki temu doskonale trzyma się gładkiej posadzki.

Stołki z tworzywa sztucznego – jak z rżniętego szkła

Zastosowanie poliwęglanu w produkcji mebli pozwala uzyskać oryginalne i niezwykle atrakcyjne wizualnie formy. Współcześni projektanci chętnie sięgają po to tworzywo. Produkty z poliwęglanu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają większą przejrzystość niż szkło i są łatwe do utrzymania w czystości. Aby poliwęglanowy taboret plastikowy wyglądał jak nowy, wystarczy go umyć wodą z mydłem. Cena mebli poliwęglanowych może być wysoka, zwłaszcza, gdy sięgnie się po projekty znanych designerów. Tokujin Yoshioka, japoński artysta, który wielbi iluzoryczne i niejednoznaczne formy, stworzył dla firmy Kartell taboret plastikowy Sparkle, który kształtem do złudzenia przypomina wazon z rżniętego kryształu lub abstrakcyjną rzeźbę wykutą w bryle lodu. Taboret plastikowy Sparkle ma kształt cylindra rozszerzającego się ku górze i pokrywę, którą da się zdjąć. Jest transparentny – zarówno w wersji bezbarwnej jak i barwionej. Doskonale sprawdza się we wnętrzach, w których rządzi estetyka nowoczesnego minimalizmu. Ten wyjątkowy taboret plastikowy może także posłużyć za stolik boczny.

Stołki z tworzywa sztucznego - akryl

Akryl prezentuje się podobnie do poliwęglanu, ma jednak od niego większą przejrzystość. Jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie zjawisk atmosferycznych, ale ma za to przystępniejszą cenę. Z akrylu bywają produkowane tak zwane „meble duchy”, wprost niezastąpione w domach osób lubiących zaskakiwać i poszukujących oryginalnych rozwiązań. W tej wersji taboret plastikowy może wyglądać jak delikatna, przezroczysta tkanina układająca się w kształt niewidzialnego stołka. Efekt, jaki dają „meble duchy” jest absolutnie niepowtarzalny. Stołki z tworzywa sztucznego mogą być nie tylko praktycznym, ale i ekscentrycznym dodatkiem do twojego domu.