Rozmiar
  Zarejestruj sie i otrzymaj voucher 50 zł!

  Stołki: biały

  19 Produkty
  Sortuj: Popularność
  Filtr
  Biały

  Stołki białe cieszą się dużym zainteresowaniem współczesnych projektantów. To mebel poręczny, funkcjonalny i sprawdzający się w różnych rolach: jako siedzisko, podnóżek albo podest, gdy trzeba sięgnąć na wyższą półkę. Stołki często spotykany jest pod nazwą taboret i właściwie na gruncie języka polskiego trudno znaleźć różnicę między obydwoma terminami. Pewne pozostaje, że klasyczny stołek to mebel do siedzenia bez oparcia. Znany co najmniej od średniowiecza, do dziś króluje w aranżacjach. Szczególną popularnością cieszy w aranżacjach skandynawskich.

  Nowoczesne stołki białe a historia

  Na dworze Ludwika XIV zacne damy siedziały na stołkach w towarzystwie króla. Z kolei w starożytnym Rzymie wysocy rangą urzędnicy uroczyście zasiadali na eleganckich krzesłach kurulnych. Dziś stołek nie ma już tak królewskich konotacji, niemniej w dalszym ciągu jest rozgrywającym w aranżacji.

  Pierwsze stołki pojawiły się w średniowieczu, choć ich początki giną w mrokach historii. Na pewno występowały na dworach w Bizancjum, później zaś zawędrowały do Europy Zachodniej. Za to już w starożytnym Egipcie znano tak zwane krzesło kurulne, czyli bogato zdobione siedzisko dla wysokich rangą osobistości. Nie miało ono oparcia, a wspierało się na charakterystycznych, nożycowatych nóżkach. Już w tak zamierzchłych czasach dbano o funkcjonalność – krzesła kurulne dało się składać. W Europie nowożytnej stołki na kabriolowych nóżkach zawojowały francuskie dwory, a stamtąd dotarły też do innych państw. Dziś stołek definiuje się jako mebel do siedzenia bez oparcia i poręczy, zwykle na trzech lub czterech nóżkach. Jednak współcześni projektanci lubią dodawać niskie oparcia do stołków, czego przykładem są wysokie hokery, czyli stołki barowe. Tak więc mimo że każdy wie, co to jest stołek, powstaje tyle jego form, że trudno o jednoznaczną definicję. Faktem pozostaje jedno: stołek to mebel wielofunkcyjny, praktyczny i pełen uroku.

  Stołki białe – meble wielofunkcyjne

  Poręczne i praktyczne stołki to meble niepozorne, jednak przydające się w wielu sytuacjach jako:

  • Dodatkowe siedzisko – gdy trzeba założyć buty, przysiąść na chwilę podczas prac domowych lub kiedy… zabraknie krzeseł!
  • Podnóżek – wystarczy umieścić go przed krzesłem, fotelem czy kanapą, a następnie ułożyć na nim zmęczone nogi.
  • Podest – solidny taboret przydaje się wtedy, gdy trzeba sięgnąć na wyższą półkę albo podlać wysoko umieszczone kwiaty.
  • Stolik pomocniczy – na taborecie wystarczy położyć tacę, by stał się praktycznym dodatkowym blatem. Zalety takiego rozwiązania można docenić, gdy przybędą liczni goście.
  • Kwietnik – taboret biały wspaniale komponuje się z naturalną zielenią, dlatego na stałe lub okazjonalnie może się wcielić w rolę kwietnika.

  Stołki białe – drewniane

  Drewno w aranżacjach obecne jest od wieków. Dziś stanowi synonim solidności, dobrej jakości oraz przytulności. Stołki białe drewniane najlepiej sprawdzają się we wnętrzu, w którym rządzi styl klasyczny w różnych odmianach. Model na kabriolowych bądź toczonych nóżkach stanowi doskonały wybór do aranżacji w stylu prowansalskim. Wspaniale komponuje się z resztą wystroju – przytulnego i skąpanego w bieli. Z kolei taboret biały drewniany o prostych formach doskonale zadomowi się w aranżacji skandynawskiej. Aby zadbać o większą wygodę podczas siedzenia, warto wybrać model z tapicerowanym siedziskiem. Najlepiej, jeśli obicie wykonane jest z naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len. Po pierwsze, spełni wtedy założenia kilku stylów, w tym skandynawskiego, po drugie zaś, będzie łatwe do utrzymania w czystości.

  Stołki białe – z metalu i plastiku

  Dobrą alternatywę dla drewna stanowi solidny metal. Materiał ten w duecie z bielą wydaje się mniej surowy, dlatego sprawdza się w licznych aranżacjach, nie tylko industrialnej. Jeśli jest delikatnie postarzany, można go z powodzeniem włączyć do wystroju w modnym stylu shabby chic. Ciekawym rozwiązaniem są siedziska dodatkowo dekorowane grafikami i typografiami.

  Taboret biały z tworzywa sztucznego to zdecydowanie domena stylu modern. Może być albo minimalistyczny w formie, albo przypominać dzieło rzeźbiarskie rodem z muzeum sztuki współczesnej. Nowoczesne tworzywa sztuczne są bardzo solidne, odporne na zarysowania, wilgoć i wysokie temperatury. Dlatego dobrym miejscem na ich użytkowanie jest łazienka. Do tego pomieszczenia najlepszy jest taboret biały z gumowymi przyssawkami na nóżkach. Dzięki temu doskonale trzyma się gładkiej posadzki.

  Biały i czarny to dwa przeciwieństwa, a jednocześnie kolory, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem w aranżacjach wnętrz. Stołki białe, w zależności od formy, stają się ciekawą dekoracją każdego domu – klasycznego, prowansalskiego, industrialnego czy nowoczesnego.