Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Stołki i pufy z drewna – praktyczne i designerskie


W jakim momencie na wnętrzarską arenę wkraczają stołki i pufy z drewna? Wtedy, gdy szybko trzeba znaleźć dla kogoś dodatkowe miejsce do siedzenia przy stole albo musimy sięgnąć po książkę z najwyższej półki czy wykręcić żarówkę - wówczas biegniemy po stołek. Natomiast, gdy chcemy zaaranżować stolik pomocniczy przy sofie sięgamy po puf drewniany, stawiamy na nim tacę i... stolik gotowy. Czasem puf służy nam też za podnóżek. Choć nieduże i pozornie mało ważne, stołki i pufy z drewna odgrywają istotną rolę w naszych domach. Dlatego też cieszą się dużą popularnością wśród designerów, którzy nadają im bardzo ciekawe formy.

Stołki drewniane - materiał ma znaczenie

Stołki drewniane wykonuje się z różnych gatunków drewna. Warto bliżej przyjrzeć się kilku popularnym materiałom:

  • Drewno sosnowe – lekkie, wytrzymałe i efektowne. Urzeka pięknym rysunkiem słojów. Stołek drewniany z sośniny ma też jedną dużą zaletę: niską cenę. Sprawdza się w aranżacjach, w ktorych dominują jasne kolory.
  • Drewno dębowe – długowieczne, eleganckie i szlachetne. Wyróżnia się ciemniejszą barwą niż sosnowe. Produkuje się z niego między innymi klasyczne stołki tapicerowane, wsparte na kabriolowych bądź toczonych nóżkach.
  • Drewno bambusowe – ma jasny, karmelowy kolor, jest odporne na działanie wilgoci i szkodników. Stołek drewniany bambusowy warto na stałe włączyć do wystroju łazienki. Można na nim wygodnie przysiąść po kąpieli.
  • Drewno tekowe – równie solidne jak dębowe, a przy tym znacznie lepiej znoszące działanie wilgoci. Ma ciepły, ciemnobrązowy kolor.

Stołki drewniane w modnych i nietypowych wersjach

Do wnętrz skandynawskich i rustykalnych coraz częściej wybiera się stołki drewniane w ich najsurowszej formie. W roli stołka może wystąpić nawet pień drewna, oczywiście odpowiednio przygotowany i zabezpieczony lakierem. Wszelkie ślady obróbki, dalekie od minimalistycznej perfekcji, są bardzo mile widziane. Na jakie jeszcze ciekawe modele warto zwrócić uwagę?

  • Stołek na skośnych nóżkach – świetny wybór do wnętrz skandynawskich i inspirowanych designem retro. Zwykle taki drewniany stołek ma okrągłe siedzisko. Nóżki w dolnej części są często malowane na soczysty kolor. Dużą popularnością cieszą się masywniejsze stołki obite naturalnym futrem. Mają szersze i bardziej przysadziste nóżki.
  • Stołek barowy – smukły i wąski stołek drewniany z wysoko umieszczonym siedziskiem. Wspaniale prezentuje się przy nowoczesnej wyspie kuchennej, najlepiej w większej grupie.
  • Stołek z drewna giętego – bardzo wytrzymały, zwykle lakierowany na wysoki połysk. Godny polecenia do aranżacji z nutą vintage.

Nowoczesne pufy drewniane

Pufy to meble, które podczas swojej długiej historii bardzo się zmieniały. Współczesne pufy drewniane mają prosty, wręcz minimalistyczny design i formę bryły geometrycznej (sześcianu lub walca). Często ich konstrukcja wykonana z naturalnego surowca nie jest widoczna, gdyż w całości jest pokryta miękką tapicerką. Szyje się ją z nowoczesnych, trwałych i plamoodpornych materiałów. Meble takie bywają zdobione eleganckimi pikowaniami. Charakterystyczną cechą nowoczesnych mebli jest ich funkcjonalność. Również nowoczesne pufy drewniane wpisują się w ten trend i w swoim wnętrzu kryją pojemne schowki na drobiazgi.

Nowoczesne pufy drewniane, o których warto wspomnieć to modele wykonane ze skrzynek na owoce lub z palet ułożonych jedna na drugiej. To doskonała propozycja dla miłośników ekodesignu. Taki puf można również bez większego trudu zrobić samemu w domu!

Pufy drewniane i spółka

Najczęściej pufy drewniane zrobione są z buczyny. To bardzo dobry wybór, gdyż drewno bukowe należy do najtwardszych, a meble z niego zrobione są trwałe i odporne na ścieranie. Ten materiał jest także stosunkowo prosty w obróbce dlatego powstają z niego prawdziwe designerskie cuda. Drewno bukowe dobrze przyjmuje barwniki więc pufy można kupić w najróżniejszych kolorach. Warto dodać, że bukowe pufy, podobnie jak modele z innych gatunków tego naturalnego surowca, należy konserwować przynajmniej raz do roku, przy użyciu specjalnego środka.

Pufy drewniane ze względu na swój niewielki wymiar najlepiej wyglądają w otoczeniu innych mebli o równie niewielkich gabarytach. Przykładem takiego rozwiązania jest niski stolik kawowy, przy którym mogą pełnić funkcję mebla do siedzenia. Natomiast puf ustawiony obok fotela w razie potrzeby może się zmienić w wygodny podnóżek.

Stołki i pufy z drewna to nieduże, lecz przydatne i stylowe meble, które warto mieć w swoim domu!

Stołki i pufy: drewno

18 Produkty