Stołki i pufy: drewno

17 Produkty
Sortuj według
shop-to-club

Stołki drewniane - materiał ma znaczenie

Stołki drewniane wykonuje się z różnych gatunków drewna. Warto bliżej przyjrzeć się kilku popularnym materiałom:

  • Drewno sosnowe – lekkie, wytrzymałe i efektowne. Urzeka pięknym rysunkiem słojów. Stołek drewniany z sośniny ma też jedną dużą zaletę: niską cenę. Sprawdza się w aranżacjach, w ktorych dominują jasne kolory.
  • Drewno dębowe – długowieczne, eleganckie i szlachetne. Wyróżnia się ciemniejszą barwą niż sosnowe. Produkuje się z niego między innymi klasyczne stołki tapicerowane, wsparte na kabriolowych bądź toczonych nóżkach.
  • Drewno bambusowe – ma jasny, karmelowy kolor, jest odporne na działanie wilgoci i szkodników. Stołek drewniany bambusowy warto na stałe włączyć do wystroju łazienki. Można na nim wygodnie przysiąść po kąpieli.
  • Drewno tekowe – równie solidne jak dębowe, a przy tym znacznie lepiej znoszące działanie wilgoci. Ma ciepły, ciemnobrązowy kolor.

Stołki drewniane w modnych i nietypowych wersjach

Do wnętrz skandynawskich i rustykalnych coraz częściej wybiera się stołki drewniane w ich najsurowszej formie. W roli stołka może wystąpić nawet pień drewna, oczywiście odpowiednio przygotowany i zabezpieczony lakierem. Wszelkie ślady obróbki, dalekie od minimalistycznej perfekcji, są bardzo mile widziane. Na jakie jeszcze ciekawe modele warto zwrócić uwagę?

  • Stołek na skośnych nóżkach – świetny wybór do wnętrz skandynawskich i inspirowanych designem retro. Zwykle taki drewniany stołek ma okrągłe siedzisko. Nóżki w dolnej części są często malowane na soczysty kolor. Dużą popularnością cieszą się masywniejsze stołki obite naturalnym futrem. Mają szersze i bardziej przysadziste nóżki.
  • Stołek barowy – smukły i wąski stołek drewniany z wysoko umieszczonym siedziskiem. Wspaniale prezentuje się przy nowoczesnej wyspie kuchennej, najlepiej w większej grupie.
  • Stołek z drewna giętego – bardzo wytrzymały, zwykle lakierowany na wysoki połysk. Godny polecenia do aranżacji z nutą vintage.

Nowoczesne pufy drewniane

Pufy to meble, które podczas swojej długiej historii bardzo się zmieniały. Współczesne pufy drewniane mają prosty, wręcz minimalistyczny design i formę bryły geometrycznej (sześcianu lub walca). Często ich konstrukcja wykonana z naturalnego surowca nie jest widoczna, gdyż w całości jest pokryta miękką tapicerką. Szyje się ją z nowoczesnych, trwałych i plamoodpornych materiałów. Meble takie bywają zdobione eleganckimi pikowaniami. Charakterystyczną cechą nowoczesnych mebli jest ich funkcjonalność. Również nowoczesne pufy drewniane wpisują się w ten trend i w swoim wnętrzu kryją pojemne schowki na drobiazgi.

Nowoczesne pufy drewniane, o których warto wspomnieć to modele wykonane ze skrzynek na owoce lub z palet ułożonych jedna na drugiej. To doskonała propozycja dla miłośników ekodesignu. Taki puf można również bez większego trudu zrobić samemu w domu!

Pufy drewniane i spółka

Najczęściej pufy drewniane zrobione są z buczyny. To bardzo dobry wybór, gdyż drewno bukowe należy do najtwardszych, a meble z niego zrobione są trwałe i odporne na ścieranie. Ten materiał jest także stosunkowo prosty w obróbce dlatego powstają z niego prawdziwe designerskie cuda. Drewno bukowe dobrze przyjmuje barwniki więc pufy można kupić w najróżniejszych kolorach. Warto dodać, że bukowe pufy, podobnie jak modele z innych gatunków tego naturalnego surowca, należy konserwować przynajmniej raz do roku, przy użyciu specjalnego środka.

Pufy drewniane ze względu na swój niewielki wymiar najlepiej wyglądają w otoczeniu innych mebli o równie niewielkich gabarytach. Przykładem takiego rozwiązania jest niski stolik kawowy, przy którym mogą pełnić funkcję mebla do siedzenia. Natomiast puf ustawiony obok fotela w razie potrzeby może się zmienić w wygodny podnóżek.

Stołki i pufy z drewna to nieduże, lecz przydatne i stylowe meble, które warto mieć w swoim domu!