Sofy chesterfield

10 Produkty
Sortuj według

Sofy Chesterfield

Sofy Chesterfield wśród wielu modeli i rodzajów mebli, które powstały na przestrzeni kilkuset lat, istnieje kilka szczególnych, o których możemy powiedzieć, że są ikonami stylu. Bez wątpienia można zaliczyć do nich ludwikowską konsolę czy współczesny „fotel jajko”. Do tego grona należy również sofa Chesterfield. To skórzane siedzisko z charakterystycznym pikowanym oparciem i dużymi podłokietnikami jest kwintesencją klasycznego brytyjskiego stylu. Zwykle kojarzy się z eleganckimi gabinetami lub szykownymi salonami. Jednak dziś coraz częściej sofa ta jest widywana w nowoczesnych aranżacjach, a jej klasyczny, nieco luksusowy design traktuje się z przymrużeniem oka.

Sofa chesterfield i jej historia

Słownik Oxford podaje, że określenia „chesterfield” w kontekście mebla do siedzenia używano już na początku XIX wieku. Według niektórych źródeł sofa zawdzięcza swą nazwę Philipowi Stanhope — hrabiemu Chesterfield. Mówi się, że jeszcze w XVIII wieku zlecił on lokalnemu rzemieślnikowi wykonanie siedziska odpowiedniego dla dżentelmena. Miało ono pozwalać na komfortowy wypoczynek z wyprostowanymi plecami, a jego tapicerka nie mogła się marszczyć. W ten sposób powstał fotel — pierwowzór mebla, który dziś znamy pod nazwą sofa Chesterfield. Już wtedy miał charakterystyczne pikowanie, duże guziki oraz zaokrąglone podłokietniki.

Nie do końca wiemy, jak moda na takie siedziska rozprzestrzeniła się po całej Wielkiej Brytanii. Wiadomo jednak, że szybko sofy Chesterfield stały się nieodłącznym elementem wyposażenia londyńskich klubów dżentelmenów i eleganckich gabinetów. Wówczas zyskała kształt, który znamy do dziś. Wytwarzano ją w dwóch kolorach – czarnym i brązowym – i zawsze tapicerowano naturalną skórą.

W czasach rozkwitu Imperium Brytyjskiego urzędnicy i wojskowi, którzy wyjeżdżali na kolonizowane tereny zabierali ze sobą dobytek, na który bardzo często składała się sofa Chesterfield. Od tego czasu możemy mówić, że ten elegancki mebel stał się rozpoznawalny na całym świecie. To stanowi wyjaśnienie zagadki, dlaczego ta charakterystyczna sofa jest kojarzona z kolonialnym stylem aranżacyjnym.

Sofa Chesterfield w aranżacji wnętrz

Przez lata swojej historii sofy Chesterfield stały się ozdobami królewskich pałaców, słynnych hoteli i luksusowych rezydencji na całym świecie. Do dziś kojarzone są z niezwykłą elegancją w nieco elitarnym wydaniu. Jednak coraz częściej i z wielkim powodzeniem wprowadza się je do zwykłych domów. Poniżej krótka lista stylów aranżacyjnych, w które sofa Chesterfield wpisze się najlepiej.

  • Styl angielski, zwłaszcza w odmianie z wiktoriańskimi odniesieniami, od lat kojarzony jest z tym eleganckim meblem. Klasyczny salon aranżowany według brytyjskich standardów będzie pięknie wyglądał, jeśli zagości w nim klasyczny Chesterfield w towarzystwie eleganckiego fotela i podnóżka.
  • Kiedy na terenach Imperium Brytyjskiego kształtował się styl kolonialny, sofa Chesterfield była nieodłącznym elementem wyposażenia wnętrz należących do angielskich notabli. Stała się więc kwintesencją tego stylu i do dziś gości w tradycyjnych, wyspiarskich wnętrzach.
  • Choć może się to wydawać zaskakujące sofa Chesterfield pasuje również do wnętrz loftowych lub z nutą vintage. Takie aranżacje kochają połączenia klasycznych kształtów z nowoczesnym designem. W tym przypadku meble mogą być lekko zniszczone — często poddaje się je procesowi postarzania, robiąc na nich charakterystyczne przecierki.

Wariacje na temat sofy Chesterfield

W swojej pierwotnej wersji sofa Chesterfield miała tylko dwa kolory tapicerki. Były to – uznawane za męskie – brąz i czerń. Dziś pierwotny projekt tego mebla doczekał się wielu nowoczesnych interpretacji. Sofę pokrywa się kolorowymi, miękkimi tkaninami lub patchworkiem. Czasem ustawia się ją na wysokich nóżkach, dzięki czemu wydaje się lżejsza i mniej masywna. Niekiedy spotyka się także praktyczne wersje rozkładane — z funkcją spania i ze skrzynią na pościel.

Niezależnie od tego, czy występuje w wydaniu klasycznym, czy nowoczesnym – sofa Chesterfield nadal pozostaje synonimem niezwykłej wygody i ponadczasowego designu. Z całą pewnością przez długie lata nadal będzie figurowała na liście meblarskich ikon.

Porady i inspiracje w WestwingNow

Kwieciste zasłony, miękki wełniany dywan i ogień buzujący w kominku… Któż nie chciałby oddać się chwili relaksu w przytulnym saloniku w stylu angielskim? Urocza sofa Chesterfield będzie idealnym uzupełnieniem tej eleganckiej aranżacji. Ponadczasowy mebel doskonale sprawdzi się również w pomieszczeniach inspirowanych stylem classic, sentymentalnych wnętrzach z nutą vintage, a nawet w nowoczesnych, industrialnych loftach. Jak samodzielnie je urządzić? Nasi eksperci z radością podzielą się z Tobą swoją wiedzą!

WestwingNow to profesjonalny zespół stylistów z wieloletnim doświadczeniem w branży wnętrzarskiej kierowany przez Delię Fischer, współzałożycielkę firmy, a wcześniej wieloletnią dziennikarkę magazynu „Elle” i „Elle Decoration”. Śledź na bieżąco Poradnik i Magazyn WestwingNow i zbieraj pomysły na inspirujące aranżacje! Każdego dnia znajdziesz tu setki praktycznych wskazówek dotyczących wyboru mebli i dodatków, zakupu produktów, ciekawe artykuły, wywiady ze znanymi projektantami oraz interesujące porady dla majsterkowiczów.