Szukaj
WestwingNow Logo
140 zł dla CiebieBezpłatna przesyłka od 150 zł

Białe komody i szafki – przechowywanie w dobrym stylu


Białe komody i szafki to meble idealne dla osób, które szukają pomysłu na przechowywanie rzeczy w swoim domu. Zarówno komoda, jak i szafka to meble stworzone właśnie po to, by trzymać w nich ubrania a także podręczne drobiazgi. Warto wiedzieć, że pierwsza komoda powstała w XVII wieku we Francji i została zrobiona dla króla Ludwika XIV, znanego też jako Król Słońce. Pierwowzorem tego mebla były drewniane skrzynie, które wówczas służyły przechowywaniu. Współczesna komoda różni się nieco formą, lecz nadal jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz i wciąż służy przechowywaniu. Mimo zmieniającej się mody, podstawowym elementem, który ją charakteryzuje są szuflady. Meble skrzyniowe bez szuflad (lub tylko z jedną lub dwiema) to po prostu szafki wyposażone w półki i zamykane drzwiczkami. Na komodach dawniej (i dziś) ustawiano często dekoracyjne drobiazgi, jak np. świeczniki, wazoniki, flakoniki czy fotografie, a nad nimi zawieszano obrazy i lustra w ozdobnych ramach.


Białe komody i szafki – dobry wybór


Do XIX wieku dominowały komody i szafki bogato zdobione, o metalowych okuciach, dekoracyjnych frontach, giętych nogach. W wieku XX, a w szczególności w okresie międzywojennym, w którym nastąpił rozwój designu, pojawiły się meble o prostych, wręcz minimalistycznych formach, pozbawione zdobień. Pewną kontynuacją tego trendu są modne dzisiaj proste białe komody z wieloma szufladami, bez ozdób, nawet bez uchwytów, które zastąpione zostały mechanizmem otwierania przez dotyk. Współcześni projektanci czerpią z dorobku różnych epok, dlatego szukając komody do wnętrza, nie powinniśmy mieć kłopotu - wybór jest naprawdę duży.


Warto zainteresować się białą komodą czy szafką ponieważ meble w tym neutralnym kolorze idealnie odnajdą się zarówno we wnętrzach urządzonych w klasycznym stylu, jak i będą stanowić ciekawy akcent w aranżacji nowoczesnej. Białe komody i szafki szczególnie dobrze prezentują się w ciemniejszych pokojach, do których wprowadzają ciekawy efekt kontrastu. Stanowią także doskonałą propozycję dla wszystkich tych, którzy szukają sposobu na rozjaśnienie ciemnych pomieszczeń.

Białe komody i szafki - najnowsze trendy

Walorem białych mebli jest to, że pasują do wielu dodatków w innych barwach. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w rozmaicie zaaranżowanych pomieszczeniach. Biała komoda będzie dobrze prezentować się przy beżowych, spokojnych ścianach, ale wniesie też dużo delikatności do pokoju pomalowanego na intensywny kolor. Niezwykle korzystnie na białej komodzie prezentują się wszelkiego rodzaju czarne dodatki w postaci świeczników, figurek, ramek na zdjęcia i innych gadżetów. Lakierowana biała komoda będzie wyglądać doskonale we wnętrzach nowoczesnych oraz tych o klasycznym, nawet nieco pałacowym charakterze; z kolei matowa albo przecierana – we wnętrzach prowansalskich i rustykalnych. Podobne efekty i właściwości reprezentują białe szafki.

Biała komoda – funkcjonalność na pierwszym miejscu

Oprócz walorów czysto estetycznych warto pamiętać o tym, że komoda powinna służyć swojej podstawowej funkcji, jaką jest przechowywanie. Dlatego też niezwykle ważne przy wyborze tego mebla jest to, aby miał on odpowiednie i dostosowane do konkretnego pomieszczenia parametry. Komoda jest zazwyczaj meblem dość masywnym, o średniej szerokości około 200 cm. Należy zwrócić uwagę na liczbę szuflad, w których będą przechowywane rzeczy. Warto też sprawdzić głębokość i szerokość każdej szuflady – musi ona być wystarczająco pojemna, by pomieścić przedmioty, które chcemy w niej przechowywać.

Biała komoda i szafka w stylu shabby chic

Osoby szukające sposobu na wprowadzenie odrobiny urozmaicenia do tradycyjnej aranżacji mogą zdecydować się na zakup białej komody lub szafki w stylu shabby chic. W inspirowanych nim aranżacjach dominują jasne, pastelowe kolory, przede wszystkim biel i szarość, lecz również pudrowy róż, jasna zieleń, fiolet i błękit. Shabby chic oznacza także tęsknotę za przeszłością. Idealnie sprawdzi się tu biała komoda nawiązująca do stylu ludwikowskiego o subtelnych, rzeźbionych detalach i kabriolowych nóżkach. Nutę nostalgii wprowadzą eleganckie, miedziane uchwyty w formie kołatek. Nieodłącznym elementem mebli w stylu shabby chic jest również przecierana powierzchnia. Komody, szafy, stoły i krzesła powinny wyglądać na nieco bardziej wiekowe niż są w rzeczywistości. Jeżeli na strychu lub w piwnicy kurzy się niepotrzebna, zapomniana komoda czy szafka, warto nieco ją przerobić i na nowo wykorzystać do uzupełnienia aranżacji sypialni i salonu.

Białe komody i szafki są na tyle uniwersalne i praktyczne,że raczej nie przestaną być modne – warto zainwestować i wybrać model, który zaspokoi nasze potrzeby i gusta.

Komody i szafki: biały

30 Produkty
Sortuj: Popularność
Filtr
Biały